Deloitte Uyarıyor: “Bitcoin Kuantum Saldırılarına Karşı Savunmasız”

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 22 Aralık 2019
0 görüntülenme

Big Four firması Deloitte’deki araştırmacılar, yaklaşık 28.6 milyar dolar değerindeki 4 milyon Bitcoin’in kuantum bilgisayarlardan gelebilecek saldırılara karşı savunmasız olduğunu söyledi.

Firmanın yeni araştırma raporuna göre p2pk adreslerinde tutulan BTC, kuantum saldırısı riski taşıyor çünkü teorik olarak, private key elde etmek için kullanılabilecek genel anahtarlar ledger’da direkt açığa çıkıyor. Bu tür adresler, yeni bir standart uygulanmadan önce, Bitcoin’in ilk zamanlarında kullanılmıştı.

Bu yeni standart p2pk olarak adlandırılıyor ve genel anahtarları yalnızca, herhangi bir miktarda BTC gönderildiği anda gösteriyor.

Analizler, sıfır çıkış işlemiyle modern bir p2pkh adresine gönderilen BTC’nin, doğası gereği saldırılara daha dayanıklı olduğunu gösteriyor.

Kuantum bilgisayarlar, kuantum mekaniğinin alışılmadık özelliklerinden faydalanarak; bir soruna birden fazla olası çözümü hızla üreten sistemler oluşturmak için atomları ve molekülleri kullanıyor.

Bir gün, kuantum teknolojisi, kripto varlıkları ve aynı zamanda interneti güvende tutan şifreleme düzenlerini kırabilecek kadar güçlü olabilir. Ancak teknolojinin modern kriptografiyi yenmeye yetecek kadar sofistike hale gelmesi için gereken zaman üzerindeki tartışmalar hala devam ediyor.

Deloitte ayrıca, dünya genelinde kuantum saldırısına karşı dirençli olan ve bir gün önde gelen kripto varlıklarına entegre edilebilecek yeni yöntemler oluşturma çabaları olduğunu da vurgulamakta.

“Herkes aynı korunma yöntemini kullansa bile, kuantum bilgisayarlar sonunda Bitcoin işlem sonucunu zayıflatacak kadar hızlı hale gelebilir. Bu durumda Bitcoin blockchain’inin güvenliği kırılır.

Tek çözüm, kuantum saldırılarına dirençli olduğu düşünülen “kuantum kriptografi” adı verilen yeni bir kriptografiye geçmek. Bu tür algoritmalar, blockchain’in kullanılabilirliğine zorluklar getiriyor ve kriptologlar tarafından araştırılıyor.”

Ekim ayında Google, Quantum Supremacy’e  ulaştığını duyurdu. Şirket, yaklaşık üç dakika içinde karmaşık hesaplama yapan bir kuantum bilgisayarı yaptıklarını söylüyor. Karşılaştırma yaparsak, bir süperbilgisayarın ise aynı işlemi yapmak için 10.000 yıla ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ortalığı Karıştıracak Öngörü: Ripple, Tarihi Kripto Dolandırıcılığıyla Aynı! Kriptokoin.com – PlusToken aldatmacası, aylardır sürekli olarak çalıntı Bitcoin’leri (BTC) piyasaya sürüyor. Ancak, bir analist Ripple’ın aylık 1 milyar XRP tokeninin kilidini açma işlemi ile bu kripto tarihindeki büyük dolandırıcılık olayının karşılaştırılabileceğine inanıyor. PlusToken aldatmacası Bitcoin fiyatını dalgalandırıyor...
Serkan Eser 22 Aralık 2019