Dev Altcoin İçin Federal İnceleme Başlatılabilir!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
4.523 görüntülenme
Dev Altcoin İçin Federal İnceleme

Hukuk profesörleri, KuCoin’e karşı açılan davanın sonucunun en büyük altcoin projesine karşı federal düzenleyici işlem başlatabileceğini söylüyor. Bunun kripto para piyasası üzerinde büyük sonuçları olabilir.

KuCoin davası lider altcoin için tehlikeli bir örnek olabilir

Penn Eyalet Üniversitesi Dickinson Hukuk profesörü Tonya Evans, New York Başsavcısının KuCoin’e karşı açtığı davanın Ethereum’a karşı federal incelemeye varabileceğini söyledi. Ethereum’un (ETH) bir eyalet mahkemesi tarafından bir menkul kıymet olarak kabul edilmesi halinde, federal düzenleyiciler büyük bir karşı harekete geçebilir.

9 Mart’ta, New York Eyaleti Başsavcısı Letitia James, Başsavcılık ofisine kaydolmadan menkul kıymet tanımını karşılayan altcoin’ler sunarak eyaletteki menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla KuCoin’e dava açtı. Davada listelenen altcoin’lerden biri, piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum (ETH).

Hukuk profesörü Evans, New York Başsavcısı galip gelirse Ethereum’un menkul kıymet olarak tanımlamanın kripto dünyası için çok büyük sonuçları olabileceğini söyledi. Birinin kabul edilip edilmeyeceği, eyalet ve federal düzenleyicilerin kripto paraları tanımlarken hangi yaklaşıma uyduklarına bağlı olabilir.

KuCoin, ABD kripto baskısının son kurbanı

Merkezi borsa, New York Başsavcısı’nın iddiasına ek olarak, yatırımcılara getiri sağlamak için KuCoin Earn gibi finansal ürünlere erişimi kolaylaştırdı. Başsavcı, bu ürün ve eylemlerin, federal makamlar ve düzenleyiciler tarafından tescil edilmediği için yasa dışı olduğunu savunuyor. Belge şunları iddia ediyor:

KuCoin, Martin Yasası olarak da bilinen New York Genel Ticaret Yasasının (“GBL”) 23-A Maddesinin gerektirdiği şekilde OAG’ye menkul kıymetler komisyoncusu, trader veya emtia komisyoncusu-trader’ı olarak kaydolamadı. Bu tür davranışlar, Martin Yasası kapsamında hileli bir uygulamadır.

Bir kripto platformu ve borsası olarak faaliyet gösterdiği için NYDA, KuCoin’in kayıtsız bir “menkul kıymetler satıcısı” olarak faaliyet göstererek “defalarca yasa dışı faaliyetlerde bulunduğuna” inanıyor. Dava, kripto borsasının ABD’de faaliyet göstermesini yasaklamayı amaçlıyor ve New Yorklulardan alınan ücretleri hakkında tam bir rapor talep ediyor.

Ethereum gerçekten bir menkul kıymet mi? Haber fiyatını nasıl etkileyebilir?

Bir menkul kıymet olarak Ethereum’da birkaç argüman sunuyor. Birincisi, ETH’nin bir İlk Para Arzı (ICO) aracılığıyla piyasaya sürülmesi, ikincisi, kurucusu Vitalik Buterin de dahil olmak üzere “geliştirme ve yönetiminin büyük ölçüde azaltılmış sayıda kişi tarafından yönlendirilmesi”.

ICO’dan sonra Buterin ve yeni oluşturulan Ethereum Vakfı, bu etkinliklerde toplanan “fonun bir kısmını” aldı. Böylece NYDA, Buterin ve Vakfın ETH’yi piyasaya sürmekten finansal olarak fayda sağladığını iddia ediyor.

Ethereum İçin Önemli Gelişme: 'Shadow Fork' Yayınlandı!

ETH’yi menkul kıymet olarak çalışmakla suçlayan argümanlar, Buterin’e ve onun projeyle olan ilişkisine ve bir Proof-of-Stake (PoS) mekanizmasına geçişine dayanıyor. Hukuk uzmanı Collins Belton, ETH’nin “savaş zamanının” proje için potansiyel kısa vadeli olumsuz sonuçlarla birlikte yakın bir zamanda ortaya çıkacağına inanıyor. Bununla birlikte, uzun vadede, Ethereum’un muhtemelen yeni zirvelere ulaşacağını görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

7 Altcoin İçin Alarm Coinleri Satıyor
Bu 7 Altcoin İçin Alarm: Balinalar Coinleri Satıyor! İflas eden kripto şirketlerinden Voyager’ın borçlarını karşılamak için yapacağı satışlar bu 7 altcoin üzerinde etkili olabilir. Verilere göre, Voyager’ın satışları ve fiyat düşüşleri büyük ölçekte eşleşiyor. Piyasanın en büyük balinası bu 7 altcoin projesini satıyor Popüler YouTube...
Buğra Çağlar 2 hafta önce