Sıcak Gelişme: ABD’nin Dev Bankasından Kripto Para Hamlesi!

Sıcak Gelişme: ABD'nin Dev Bankasından Kripto Para Hamlesi!
Sıcak Gelişme: ABD'nin Dev Bankasından Kripto Para Hamlesi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para birimlerine yönelik kurumsal kabul gittikçe artıyor. Dev şirketlerin kripto para birimlerine yatırım yapması artık sıradan haberler arasında yer alıyor. Bunun yanında düzenleyicilere karşı verilen mücadelede de oldukça mesafe kat edildi. Bir son dakika gelişmesine göre ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan, kripto para alanına giriyor.

JPMorgan, kripto para çıkarmak için hazırlık yapıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere kripto dünyası benimsenme konusunda ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Bloomberg’ün haberine göre JPMorgan Chase & Co. Blockchain tabanlı bir kripto mevduat tokenı çıkarmanın ilk aşamalarında. ABD’nin en büyük bankası, bu hamleyi sınır ötesi ödemeleri ve mutabakatı hızlandırmak amacıyla yapıyor.

Habere göre JPMorgan, yeni ödeme şeklini çalıştırmak için gereken temel altyapının çoğunu geliştirdi. Ancak konu özel olduğu için adının açıklanmasını kaynak, projenin ABD düzenleyicileri tarafından onaylanmadıkça tokeni oluşturmayacağını kaydetti. Söz konusu kişi, bankanın onay aldıktan bir yıldan kısa bir süre sonra ürünü kurumsal müşterilerin kullanımına sunabileceğini söyledi. Bu gelişme kripto para dünyası için önemli bir adım.

Kripto para

JPMorgan’ın çıkaracağı mevduat tokenleri ne işe yarıyor?

Mevduat tokenleri, bir mevduat pozisyonunu temsil etmek üzere bir banka tarafından Blockchain üzerinde ihraç edilir. Bu çözüm, genellikle banka dışı özel bir kuruluş tarafından çıkarılan stablecoin’lere tezat oluşturuyor. Bu ürün aynı zamanda kurumsal müşterilerin finans kurumu üzerinden dolar ve avro transfer etmesine olanak tanıyan JPM Coin’den de farklı. Bu arada yeni mevduat tokenı, diğer bankalara işlem yapılmasına izin verecek.

Bununla birlikte, mevduat tokeni, JPM Coin ile uyumluluk açısından benzerlikler taşıyor. Çünkü işlemleri müşterini tanı ve dolandırıcılıkla mücadele süreçlerinden geçecek. Geçen yıl yeni token, Singapur Para Otoritesi’nin (MAS) öncülük ettiği sektörler arası işbirliğine dayalı bir çaba olan Project Guardian’ın bir parçası olarak tek bir işlemde pilot olarak kullanıldı. Bir JPMorgan sözcüsü Bloomberg’e yaptığı açıklamada, şu hususların altını çizdi:

Mevduat tokenleri pek çok potansiyel fayda sağlıyor. Ancak düzenleyicilerin herhangi bir yeni ürün geliştirilmeden ve kullanılmadan önce düşünceli ve özenli olmak isteyeceklerini de takdir ediyoruz. Bu iştahın gelişmesi durumunda, Blockchain altyapımız mevduat tokenlerinin nispeten hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesini destekleyecek kapasitede.

Kripto para

Kripto para dünyasına olan kurumsal kabül artıyor

Rapora göre, JPMorgan günlük olarak toplam 10 trilyon dolarlık işlem gerçekleştiriyor. Banka daha önce de mevduat tokenlarına destek verdiğini açıklamıştı. Şubat ayında JPMorgan, mevduat tokenlerinin stablecoinler ve merkez bankası kripto para birimleri (CBDC’ler) gibi benzer çözümlere kıyasla daha fazla istikrar ve güvenilirlik sunabileceğini belirtti.

JPMorgan’ın mevduat token girişimi yalnızca Blockchain tabanlı çözümlerini genişletmekle kalmıyor, aynı zamanda stablecoin ihraççıları için daha fazla rekabet yaratıyor. Kısa süre önce kripto para yarışına katılan bir başka büyük oyuncu da PayPal oldu. Fintech firması PYUSD adlı kendi stablecoin’ini piyasaya sürdü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sıcak Gelişme: ABD’nin Dev Bankasından Kripto Para Hamlesi!