Son Dakika: Dev Bitcoin Borsası Hacklendi! Cüzdanlar Boşaltıldı

Son Dakika: Dev Bitcoin Borsası Hacklendi! Cüzdanlar Boşaltıldı
Son Dakika: Dev Bitcoin Borsası Hacklendi! Cüzdanlar Boşaltıldı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Twitter’da yayınlanan bir duyuruya göre, en büyük Bitcoin ve altcoin opsiyon borsası Deribit, 28 milyon dolarlık bir saldırıya uğradı. İşte detaylar…

Bitcoin borsası Deribit’te 28 milyon dolarlık hack

Devam eden güvenlik kontrolleri arasında para çekme işlemlerini geçici olarak durdurdu. Borsanın işlemleri ne zaman yeniden açabileceği belli değil. Ticaret platformu, müşterilerinin fonlarının güvende olduğunu söyleyerek, kayıpların kendi rezervleri tarafından karşılandığını, yani Deribit’in sigorta fonunun hack olayından etkilenmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Deribit, müşterilerinin fonlarının yüzde 99’unu soğuk depo adreslerinde sakladığını iddia ediyor. Borsa, güçlü bir finansal pozisyonda kaldığını ve son saldırının operasyonlarını etkilemeyeceğini vurguladı. Şirket, devam eden güvenlik kontrolleri gerçekleştirdiğini belirtti. Üçüncü taraf koruyucular Copper Clearloop ve Cobo’dan yapılan para çekme işlemleri de askıya alınmış halde. Borsa, platformun açılmasının güvenli olduğundan emin olana kadar para çekme işlemlerini durdurduğunu söyledi.

Fonların mevcut durumu

Borsa, çalınan kripto para fonlarının durumundan bahsettiği tweet’inde, fonların şu anda bulunduğu cüzdanı paylaştı. Paylaşımdaki cüzdanda 691.12998651 Bitcoin (BTC) bulunmakta.

Bu adresteki en son işlem, Türkiye saati ile gece 03.36 civarı yapılmış gibi duruyor. Deribit’in tweet’ine göre saldırı da o saatlerde gerçekleşti.

En büyük türev borsası olmaya devam ediyor

Türev veri platformu Coinglass tarafından sağlanan verilere göre Deribit, kripto para türevleri sektöründe hükmetmeye devam ediyor. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz gibi Deribit’in merkezi şu anda Panama’da yer alıyor. Türev borsası, toplam Bitcoin opsiyon pozisyonlarının yüzde 89.76’sının gerçekleştiği platform olarak karşımıza çıkıyor. Chicago merkezli türev devi CME, yüzde 6.87 pazar payı ile ikinci sırada yer alıyor.

Fintech Devi Duyurdu: GMT ve Bu 11 Altcoin Listeleniyor!

Okex ve FTX de ilk beşte. Deribit ayrıca, yüzde 96.64 gibi büyük payla Ethereum opsiyon piyasası üzerinde neredeyse tam kontrole sahip. Şu anda iflas etmiş olan riskten korunma fonu Three Arrows Capital (3AC)’ın, Deribit’te 500 milyon dolarlık bir hisseye sahip olduğu bildirilmekte. Three Arrows Capital’in pozisyonlarını tasfiye ettiği için zaten son zamanlarda darbe alan bir platform olmuştu. Daha önce de bildirdiğimiz gibi bu durum, Deribit’in mevcut yatırımcılardan 400 milyon dolarlık bir değerleme ile yaklaşık 40 milyon dolar toplamasından kısa bir süre sonra geldi.

Sonuç olarak, özellikle türev alanında bu kadar hakimiyeti olan platformun hacklenmesi, yatırımcıları endişelendirdi. Borsanın hacker’la iletişime geçip geçmeyeceği gibi konulara dair şu anda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Son Dakika: Dev Bitcoin Borsası Hacklendi! Cüzdanlar Boşaltıldı