Reklamı kapat

Bugün Dev Bitcoin Opsiyonu Kapanıyor: Bu Seviyeleri Bekleyin!

246 görüntülenme
Bugün Dev Bitcoin Opsiyonu Kapanıyor: Bu Seviyeleri Bekleyin!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Cuma günkü 600 milyon dolarlık opsiyonlarının sona ermesi için daha iyi bir konumda. Ancak, Bitcoin’in 18 bin dolar seviyesinin üzerinde işlem görmeye başlaması durumunda boğalar durumu tersine çevirebilir.

Bitcoin için bu seviyeler yolda

Haftalık 600 milyon dolarlık opsiyonlar bugün sona eriyor. Dahası, 20 bin dolar ve üzerinde işlemler bulunuyor. BTC bu seviyeyi 25 Ekim’den bu yana sağlam bir direnç bölgesi olarak sağladı. Ayrıca neredeyse iki hafta boyunca tutunmuştu. Ancak, FTX’te yaşanan likidite krizi sonucunda borsasındaki para çekme işlemlerini durduruldu. Bunun sonucunda 8 Kasım’da temel öngörüler aniden değişti.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi; Yaşanılanlar yatırımcıları şaşırttı. Sonrasında 48 saat gibi bir sürede 290 milyon doların üzerinde kaldıraç alıcısı tasfiye edildi.

BTC fiyatı hangi yönde ilerleyecek?

Bitcoin, son yedi gün boyunca 15.800 dolar ila 17.800 dolar arasında değişen haberlere hızla uyum sağladı. Şu anda yatırımcılar, bulaşma risklerinin diğer önemli şirketlerdeki kripto para pozisyonlarını satmaya zorlayabileceğinden korkuyor. FTX, önemli endüstri oyuncularından biriydi. Borsa, önemli miktarda kripto para birimine sahipti. Bu nedenle, diğer katılımcıların da önemli kayıplarla karşılaşacağı anlamına geliyordu.

Örneğin BlockFi, FTX US ile 400 milyon dolarlık bir limite sahipti. 15 Kasım’da teminatlandırılmış getiri platformu SALT, FTX krizinden kaynaklı önemli kayıplar olduğunu duyurdu. Sonrasında ise para çekme işlemlerini durdurdu. Benzer olaylar Japon kripto para borsası Liquid’de de gözlemlendi. Devamında tüm piyasadaki belirsizlik seviyesi git gide arttı. 18 Kasım opsiyonlarının sona ermesi özellikle önemlidir. Çünkü Bitcoin ayıları, BTC’yi 16.500 doların altına bastırarak 120 milyon dolarlık kazanımı güvence altına alabilmesi muhtemel.

18 Kasım haftalık opsiyon vadesi için açık pozisyon 600 milyon dolar. Ancak, boğaların aşırı iyimser olması durumunda gerçek rakam daha düşük olacak.

Bitcoin fiyatı bu seviyeyi kıramazsa düşecek

1,00 alım-satım oranı, 300 milyon dolarlık satış açık faizi ile 300 milyon dolarlık alım seçenekleri arasındaki mükemmel dengeyi gösterir. Bununla birlikte, Bitcoin 16.500 dolara yakın bir pozisyona geldiğinde, yükseliş için adımların çoğu değersiz hale gelmesi muhtemel. Analistlere göre, Bitcoin’in 17.500 doların altında kalması halinde, satın alma seçeneklerinin yalnızca yüzde 10’u kullanılabilir olacaktır. Bu fark, BTC’i 18 bin dolar veya 19 bin dolardan satın alamaya itmesi muhtemel.

BTC fiyatı için olası 4 senaryo

Boğaların öne geçmek için 18 bin doların üzerinde bir yükselişe ihtiyacı var. Aşağıda, mevcut fiyat hareketine dayalı en olası dört senaryo bulunmaktadır. Alım ve satım seviyeleri için mevcut olan Bitcoin opsiyon işlemleri, fiyata bağlı olarak değişir. Her iki tarafın lehine olan dengesizlik ise sonucunda teorik kazanım oluşturur:

  • 15.500 dolar ila 16.500 dolar arasında. 400 işleme karşı 7.900 satış. Net sonuç, ayılar 120 milyon dolar destekliyor.
  • 16.500 dolar ila 17.500 dolar fiyat seviyesi arasında. 1.700 arama ve 6.100 satım işlemi. Net sonuç ayılar 75 milyon dolar desteklemektedir.
  • 17.500 dolar ila 18 bin dolar arasında. 2.500 arama ve 5 bin satış. Net sonuç, ayılar 45 milyon dolar destekliyor.
  • 18 bin dolar ila 18.500 bin dolar arasında. 4.500 arama ve 3.100 satış. Net sonuç, boğalar 25 milyon dolar destekliyor.
bulls and bears 1280x720 1

Yapılan bu tahmin, düşüşlerde kullanılan satım opsiyonlarını ve nötr-yükseliş ticaretlerinde özel olarak alım opsiyonlarını göz önünde bulundurmaktadır. Buna rağmen, aşırı basitleştirme, daha karmaşık yatırım stratejilerini göz ardı edebilmektedir. Örneğin yatırımcı, belirli bir fiyatın üzerinde Bitcoin’e etkin bir şekilde pozitif maruz kalma elde ederek bir satış opsiyonu oluşturabilmektedir. Ancak ne yazık ki, bu etkiyi tahmin edebilmenin kolay bir yolu yok.

BTC fiyatının 16.000 doların altına düşmesi şaşırtıcı olmamalı

Bitcoin ayılarının 120 milyon dolarlık bir kar elde etmek için fiyatı 16.500 doların altına çekmesi gerekiyor. Boğaların ise en iyi senaryoda, fiyatı tersine çevirmek ve 25 milyon dolar kazanım elde etmek için 18 bin doların üzerinde yüzde 10’luk bir artış yapması gerekmektedir. Bitcoin marjı ve opsiyon işlemlerinin 18.500 dolar desteğini geri kazanma konusunda düşük güven gösterdiği görülmektedir. Cuma günü için ise en olası sonuç ayılardan yana.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

'Büyük Fırsat' Diyen Analist, 4 Altcoin İsmi Verdi!
‘Büyük Fırsat’ Diyen Analist, 4 Altcoin İsmi Verdi! Yakından rakip edilen kripto para analisti yeni bir paylaşımda bulundu. Analist, bu 4 altcoin projesi için “büyük fırsat” yorumları yapıyor. Öncelikle kripto para analisti, en iyi projelerden bazıları yüzde 90 düştüğünü hatırlatıyor. Analist ayrıca, bir ayı piyasasının...
Nazlı Öykü Deniz 1 hafta önce