Dev Kripto Para Balinasının Bilançosu Şaşırttı: Bu Coinler Var!

Dev Kripto Para Balinasının Bilançosu Şaşırttı: Bu Coinler Var!
Dev Kripto Para Balinasının Bilançosu Şaşırttı: Bu Coinler Var!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sam Bankman-Fried tarafından ortaklaşa kurulan nicel ticaret şirketi zarar açıkladı. Alameda Research, geçtiğimiz Haziran ayında 14,6 milyar dolarlık aktif konumda ve 7,4 milyar dolarlık borcu olduğu bildirdi. Aktarılan rakamlar göz önüne alındığında, şirkette bulunan kripto para birimlerinin çoğunlukla likit olmayan Solana tabanlı token’lardan oluştuğu görüldü.

Şirketin bilançosu oldukça ağır

Son paylaşılan raporlar, Alameda Research’teki kayıpların çoğunlukla likit olmayan FTT ve SOL token’lardan oluştuğu bilgisi sağlanıyor. Şirket hakkında, gerektiğinde ödenmemiş borçlarını geri ödeme kabiliyeti konusunda şüpheler ver alıyor. Şirketin mali durumunu sorgulayan son raporlar, kripto ayı piyasasından ciddi oranda etkilendiğini aktardı.

İsimsiz kaynak tarafından sağlanan raporda, şirketin 30 Haziran’da 7.4 milyar dolarlık yükümlülüklere karşılık 14,6 milyar dolardan fazla varlığa sahip olduğu iddia ediliyor. Alameda, 2017’de kripto borsası FTX’i başlatmadan iki yıl önce, kripto milyarderi Sam Bankman-Fried tarafından ortaklaşa kuruldu.

Bu altcoin’ler listede yer alıyor

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi; Alameda, en büyük kripto para balinalarından biri olarak tanınıyor. Ancak, rakamlar yakın plandan incelendiğinde, şirketin beklendiğinden çok daha güvencesiz bir durumda olduğu görülüyor. Raporda sunulan bilgilere göre, 30 Haziran’da şirketin hesabında 14.6 milyar dolar bulunuyordu. Ayrıca, 3.66 milyar dolarlık kilitlenmemiş FTT’nin yer aldığı belirtildi. Bunlarla birlikte, 2.16 milyar dolarlık FTT teminatı, 2 milyar dolarlık hisse senedi ve 3.37 milyar dolarlık kripto parada bulunuyor. Toplamda ise 134 milyon dolarlık nakit içeriyordu. Sonucunda ise, 3.28 milyar doları açıklanamayan 11,32 milyar dolara eşit olduğu bildirildi.

Tüm gelişmelerle birlikte, Alameda’nın kredileri, 292 milyon dolar kilitli FTT’ye ulaştı. FTT haricinde ise 863 milyon dolar kilitli SOL’un de bulunduğu 7.4 milyar dolara ulaştı. Şimdi ise şirketin defterlerinde 6.11 milyar doların üzerinde FTT’ye sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca bu miktarın 5.82 milyar doları varlık olarak sayıldığı anlamına geliyor. FTT, kripto para piyasalarındaki en büyük kripto paralardan biridir.

Ancak, FTX’in resmi web sitesine göre, şu anda dolaşımda 197.091.309 FTT var. Kripto para biriminin piyasa değeri ise 4.87 milyar dolar. Tüm bunlara bakıldığında ise, Alameda’nın sahip olduğu mevcut FTT’nin tamamen likit olmadığı anlamına geliyor. Değerinin ise düşmeden satamayacağı 5,82 milyar dolarlık bir token tutuyor.

Akıllı Para Bitcoin, ETH Değil: Bu Altcoin'e Akıyor!

Şirket, borcunu çevreleyen bir başka endişe daha var. Şirket, 3,37 milyar dolarlık kripto para birimleri arasında SOL, SRM, FIDA, MAPS ve OXY gibi Solana tabanlı token’ları saydı. Raporda geçen kripto paraların, Alameda’nın en büyük varlıklarını oluşturdukları varsayılabilmektedir. Ancak tam anlamıyla şirketin elinde hangi kripto paradan kaç adet olduğu bilinmiyor. Şirketin elinde bulunan kripto paralar ay sezonunda ciddi düşüşler kaydetti. SRM, FIDA, MAPS ve OXY, ATH’larından yüzde 93’ün üzerinde düşüş yaşadı.

Bankman-Fried kripto para kışında zarar gören şirketlere teklif sundu

Belirtilen raporların tamamı ise analiz adına birkaç uyarı var. Birincisi, Alameda’nın bilançosuna erişim ancak açıklanan raporlara dayanıyor. İkincisi ise bu rakamlar Haziran sonuna ait ve Alameda’nın elinde değişiklik yapmak adına 4 aylık bir dönem var. Sonuncusu ise, Alameda’nın mali tabloları, firmanın konumunu çok daha iyi aydınlatan bilinmeyen bilgilere sahip. Yine de bu rakamlara bakıldığında, Alameda’nın zor durumda olduğu görülmekte. Şirketin 7,4 milyar dolarlık borcu var. Ancak rakamlardan, bunları ödemek adına yeterli varlığa sahip olmadığı belirtiliyor.

Bankman-Fried bir süre önce Alameda’nın CEO’luğundan ayrıldığını duyurdu. Şirketin FTX ile sıkı bir ilişkisi var. Bunlarla birlikte şirketin gözler önün eserilen mali zorlukları, Bankman-Fried’in tavırlarına ışık tuttu. Mayıs ve Haziran aylarındaki kötü geçen kripto para kışı birçok şirketin çöküşüne neden oldu. Voyager ve BlockFi dahil olmak üzere birçok büyük kripto şirketi milyarlarca dolar zarar bildirdi. Ayrıca borçlu olan kripto hedge fonu Three Arrows Capital tamamen ortadan kalktı.

Bankman-Fried, yatırımcıların piyasalara olan güvenini yeniden teyit etme gereğini öne sürüyor. Bankman-Fried, zor durumdaki şirketleri hemen kurtarmayı teklif etti. Sonrasında ise eylemleriyle “kripto piyasasının kurtarıcısı” olarak ün kazandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dev Kripto Para Balinasının Bilançosu Şaşırttı: Bu Coinler Var!