Devletler 2018’de Bitcoin’i Sarsmanın Peşindeler

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 2 Şubat 2018
0 görüntülenme

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Dünya Ekonomik Forum’unda kripto para düzenlemelerine yönelik çağrılar oldukça büyük yankı uyandırdı. Dünyanın en önemli ekonomik enstitüleri kripto paralara karşı hala önlemi elden bırakmıyor. 

Dünyanın dört bir yanındaki devletler, dünya genelinde kripto paraların yasama ve kontrolü konusundaki niyetlerini belirttiler ve göründüğü kadarıyla en büyük bankalar ve ekonomi firmaları pazara girmeden önce durumun netleşmesini bekliyorlar. 

Rusya gibi ülkeler, tamamen kontrol edebilecekleri kendi devlet destekli kripto paralarını yaratarak hızla ilerliyorlar. Venezüella gibi diğerleriyse ekonomilerini zor durumda bırakan enflasyon yüzünden buna zaten mecbur kaldı. Merkezsiz ve anonim sisteme karşı olarak, gelişigüzel birilerinin eline verilmiş gibi gözüken kripto para kontrolüyle savaşabilmek için devletlerin tek yolu kendi tekelindeki para birimini yaratmak. 

Davos’ta RT ve WEF’e konuşan Universa CEO’su Alexander Borodich devletlerin, petrol gibi emtialarla desteklenecek kendi dijital para birimlerini çıkarmayı düşündüklerini söyledi. 

“Benim bakış açıma göre, Kriptoruble ya da petrol gibi doğal kaynaklarını destekleyecek Kriptovaril gibi ülke geneli para birimleri sunulacak.” 

Ayrıca, 2018’de devletlerin kendi para birimleriyle Bitcoin ve diğer kripto paraların hakimiyetini sarsacağını düşündüğünü de ekledi.  

Kötü Niyetli Kullanımlar Hala Endişe Uyandırıyor

Dürüst geliştiricilerin iyi niyetlerine ve Blockchain mühendislerine rağmen hala kripto paraların yasadışı işlemlerde kullanıldığına dair bir egemen anlayış var. Silk Road ve benzeri kara borsalar kapanalı yıllar olmasına rağmen devlet büyükleri hala dijital paraların kötü niyetli kullanımları konusunda endişeli. 

Independent’ın alıntıladığı gibi, Amerika Hazine Bakanı Steve Mnuchin kripto paraların yasadışı ticaretini engellemek amacıyla özel bir çaba harcandığını söyledi. 

“Bitcoin ya da diğer dijital para birimleriyle ilgili bir numaralı odağım yasa dışı kullanıp kullanılmadıklarından emin olmak.” 

En önemli meselelerden biri de son 12 aydaki yoğun Bitcoin ve altcoin geçişleri yüzünden sarsılan mali piyasaları ve sistemleri korumak. Mnuchin’in sözleriyle: 

“Finansal teknolojileri ve yeniliği destekliyoruz ama aynı zamanda da tüm piyasalarımızın güvende olduğunu bilmek isteriz. G20 ülkeleri zaten bu konuda çalışmalara başladı, dünyanın geri kalanının da bu konuda birtakım düzenlemeler yapmasını bekliyoruz.” 

IMF başkanı Christine Lagarde da kripto paralara karşı sert bir tutum sergiledi. 

“Anonimliği, şeffaflıktan uzak olması, aynı zamanda para aklama işlemlerini koruması ve gizlemesi ve dahası terörü finanse etmesi kabul edilemez. Öncelikle bunları hesaba katmalıyız ama o zaman da bu çalışmalar ışığında yenilikler olacaktır.” 

Yine de kripto para dünyası sosyal medyada yükseliş gösterdi ve bu hafta Davos’ta dolaşan ilgisizliği yıktı.

CoinTelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bittrex Dolarla Ticarete Başlıyor! Bittrex‘in CEO‘su konumunda olan Bill Shihara popüler olan borsalarına Amerikan Doları takası seçeneğinin de ekleneceğini bildirdi. Fakat bunun herkes için mevcut bir seçenek olmayacağını, bahsedilen teklifin muhtemelen sadece kurumsal yatırımcılara yönelik olacağını da ekledi. Dolar ile alış veriş...
Canan Çayırlı 3 Şubat 2018