“Devletler Bitcoin’i Güvende Tutan Algoritmaları Kırabilir”: Kuantum Uzmanı Uyardı

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 1 Kasım 2020
1 görüntülenme
ddd

Kriptokoin.com – Uygulamalı matematikçi ve kuantum alanında yaptığı çalışmalar ile tanınan Peter Shor, devlet kurumlarının; kuantum bilgisayarların Bitcoin (BTC) ve interneti güvende tutan algoritmalarını kırmasını sağlayacak ilk varlık olabileceğini söyledi.

Nature dergisine verdiği bir röportajda MIT uygulamalı matematik profesörü, kuantum bilgisayarların interneti ve kripto para birimlerini güvenlik tehditlerinden koruyan “RSA” adı verilen şifreleme anahtarlarını kırma olasılığından bahsediyor. Shor, RSA’yı ihlal edebilecek biri varsa, bunun öncelikle Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) gibi devlet kurumları olacağını söylüyor:

“RSA’yı ilk kıranlar ya NSA ya da başka bir büyük kuruluş olacak. İlk başta, bu bilgisayarlar yavaş olacak. Örneğin saatte yalnızca bir RSA anahtarını kırabilen bir bilgisayar varsa, yüksek öncelik olmayacak veya ulusal güvenlik riski kırılmayacak.”

Bitcoin meraklıları kuantum teknolojisini yakından izliyor

Teknoloji, Bitcoin gibi kripto para birimlerini güvende tutan kriptografik algoritmaları kırmakla tehdit ettiğinden; kripto meraklıları kuantum hesaplama alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Dünya Ekonomik Forumu, kuantum hesaplama makinelerinin mevcut şifreleme standartlarını nasıl kırabileceğini şöyle açıklamıştı:

“Yeterince güçlü bir kuantum bilgisayarın tam hesaplama yeteneği, açık anahtarlı kriptografinin ‘başarısız olmaya mahkum’ olduğu;  günümüzün birçok temel dijital sistemini ve faaliyetini korumak için kullanılan teknolojiyi riske atacağı anlamına geliyor.”

Yakın bir zamanda, endüstriyel güç merkezi Honeywell, şirketin tüm sektörde en yüksek “kuantum hacmi” üreten System Model H1 kuantum bilgisayarını ürettiğini duyurdu.

Ripple CTO’su David Schwartz, kuantum bilgisayarlarının kripto endüstrisi için varoluşsal bir tehdit oluşturup oluşturmadığı konusunda; on yıl içinde kriptografik algoritmaları kıracak kadar güçlü olabileceğini söylemişti:

“Bence en az sekiz yılımız var. Kuantum bilgisayarlarının bir tehdit oluşturmasına daha en az on yıl olduğuna inanıyorum. Ancak ne zaman bir ilerleme olabileceğini asla bilemezsiniz. Ben, temkinli ve endişeli bir gözlemciyim diyebilirim.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

kripto
Bu Hafta Takip Edeceğiniz 5 Kripto Para Kriptokoin – Bitcoin güçlü görünüyor ve göstergeler 14.000 $’ın üzerinde olası bir kırılmaya işaret ederken, altcoinler kısa vadede düşük performans gösterebilir. Bitcoin (BTC), bugüne kadar yaklaşık % 90 yükseldi ve Mart ayının en düşük seviyelerinden % 191’e...
Mesut İnan 1 Kasım 2020