DIA Nedir? DIA Coin Ne İşe Yarar?

Kriptokoin.com
Kriptokoin.com 7 Temmuz 2022
202 görüntülenme
DIA Nedir? DIA Coin Ne İşe Yarar?

DIA nedir? “Merkeziyetsiz Bilgi Varlığı” anlamına gelen DIA, çeşitli Web3 ürünleri sunan, açık kaynaklı bir oracle platformudur. Bu makalede DIA nedir, nasıl çalışır, DIA coin nedir, ne sunar, nasıl alınır gibi yatırımcıların merak ettiği soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, merak eden okurlarımız için hazırladık. Gelin projeyi birlikte inceleyelim.

DIA nedir?

DIA, piyasa katılımcılarına güvenilir, zincirler arası veriler sunan bir oracle ağıdır. Kullanıcılar, ağ üzerinden çeşitli verilere erişme, paylaşma ve tedarik etme özelliklerine erişim sağlama avantajına sahiptir. Tüm bu özellikler ağın ortaya çıkış amacına uygundur. 2018 yılında kurulan altcoin; veri sağlayıcıları ve kullanıcılarını aynı çatı altında toplamayı hedefler. Tüm bunları ise açık kaynaklı ve çok zincirli bir biçimde yapmaya çalışır. Genel olarak tanımlayacak olursak platform, birden çok yerden gelen verileri alır. Ardından, bu zincir dışı verilerin çeşitli akıllı sözleşmelerde kullanılabilmesi için köprü görevi görür.

DIA ne sunmaktadır?

Aslında DIA, merkeziyetsiz finans alanındaki veri dünyasının Wikipedia’sı olmayı amaçlıyor. Kurumsal yatırımcılar, DeFi alanında ihtiyaç duydukları bazı verileri bulamıyor. Bu noktada devreye giren proje, özellikle ulaşılması zor verilere erişiyor ve bunları kullanıcılarına sunuyor. Platform, açık kaynaklı ve doğruluğu teyit edilen veri akışlarının akışını sürdürmeleri için kullanıcılarına güveniyor. Buna göre DIA, Oracle’lara veri akışını devam ettirmek için kullanıcılara finansal teşvik modeli aracılığıyla fayda sağlıyor. Ek olarak proje, mevcut oracle tasarımının şeffaf olmadığını öne sürüyor. Bununla birlikte, ölçeklendirilmesinin zor olduğunu ve saldırılara karşı savunmasız olduğuna dikkat çekiyor.

DIA coin nedir? Ne işe yarar?

DIA coin, DIA platformunun yerel kripto para birimidir. Ethereum üzerinde ERC-20 akıllı kontratıyla oluşturulmuştur. Kullanıcılar, DIA coin aracılığıyla veri beslemesi sağlayabiliyor, veri sağlayıcısı olarak gelir elde edebiliyor ve DeFi işlemleri gerçekleştirebiliyor. Herhangi bir zincirden DIA’daki verilere ulaşmak ve onları entegre etmek için DIA coin kullanılıyor. Bununla birlikte token, kullanıcılarına staking özelliği sunuyor. Buna göre DIA sahipleri, tokenlerini akıllı sözleşmelere belirli bir vadeyle kilitliyor. Ardından, vade sonunda ek token ödülleri kazanıyorlar. DIA’nın kullanım durumlarının sonuncusu ise yönetişim. Buna göre DIA coin sahipleri, tokenlerini kullanarak platformun yönetişimine katılabiliyor. Ayrıca, teklif sunabiliyor ve sunulan tekliflerde oy kullanabiliyorlar.

DIA nedir? DIA coin nasıl alınır?

Kripto para, mevcut olarak birçok büyük kripto para borsasında işlem görüyor. Altcoin’i listeleyen borsalar arasında Binance, KuCoin, OKX ve Uniswap öne çıkıyor. DIA projesiyle ilgilenen yatırımcıların, bu borsalardan birine üye olması gerekiyor. Ardından cüzdanlarına DIA coin paritelerine uygun bir varlık yükleyerek, kripto parayı satın alabiliyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analist, Sıçrayacak 2 Altcoin ve BTC Hedefini Paylaştı!
Analist, Sıçrayacak 2 Altcoin ve BTC Hedefini Paylaştı! Bir kripto analisti, lider altcoin Ethereum’un en büyük rakiplerinden ikisinin toparlanacağını öngörüyor. Ayrıca, lider kripto Bitcoin’in (BTC) sıçramasının traderların düşündüğünden daha zor olacağını söylüyor. Sherpa’nın toparlanacağını düşündüğü 2 altcoin Altcoin Sherpa takma adlı bir kripto analisti, kısa...
Vural Erkan 7 Temmuz 2022