DigiByte Kurucusunun Tron’a Yönelik Ağır İfadeleri Sonrası DGB Bu Borsadan Delist Ediliyor

Mesut İnan
Mesut İnan 5 Aralık 2019
0 görüntülenme

Kriptokoin – Kripto para dünyasında ilginç bir durumla karşı karşıyayız. Popüler blok zinciri ağı DigiByte’ın ve onun DGB kripto parasının kurucusu Jared Tate, bir kişiye karşı Twitter savaşı başlattı. Bu kişi halihazırda kripto para dünyasının 12. sırasında yer alan kripto para birimi TRX’in arkasındaki blok zinciri olan Tron’un kurucusu Justin Sun.

Tate’in sözleri nispeten ılımlı bir şekilde başladı ancak sonra Sun’ı “dolandırıcı” olarak nitelendirdi. 4 Aralık öğleden sonra, önde gelen endüstri yöneticisinin Tron’un savunucularının iddia ettiği kadar dürüst olmadığını belirtttiği dokuz parçalı bir tweet serisi yayınladı.

Eleştiriler bu kadar ağır olunca Sun’ın da artık ortağı olduğu belirtilen kripto para borsası Poloniex, DGB’yi desteklenen bir varlık olarak delist etme niyetini açıkladı. Borsa, bir tweette “dikkatli bir incelemeden sonra, DigiByte’ın listeleme standartımıza uygun olmadığına karar verdiklerini” belirtti.

DigiByte’nin Kurucusu Tron’u Ne İle suçladı?

Peki Tate, Blockchain projesi Tron’un destekçilerini bu kadar sinirlendirecek ne söyledi?

Tate, Tron hakkında aslında çok şey söyledi. Gereksiz nüansları bir kenara koyarsak, Tate’in blok zinciri konusundaki tezi “yüzde yüz prime edilmiş ve tamamen merkezi bir ağ” şeklinde. Tate, Proof of stake odaklı Blockchain servis sağlayıcısı Chrous One’ın CEO’su Brian Fabin Crain’in analizine bakıyor ve oradan hareketle Tron ağının oylama gücünün yüzde 56’sının Binance’in kontrolünde olduğunu ifade ediyor.

DigiByte’nin kurucusu, “Tron, yüzlerce projeye ve blok zinciri protokollerine derinlemesine bakış yaptıktan sonra gördüklerimiz düpedüz sahtekarlıktan başka bir şey değil” şeklinde yazıyor ve sekiz bölümden oluşan bir Twitter başlığında bu durumu şöyle ifade ediyor:

“Bana saldıran ve tanrının en merkezsiz hediyesiymiş gibi % 100 prömiyer ve tamamen merkezi bir ağı abartan ve bana saldıran tüm TRON troller / botlardan gerçekten çok sıkıldım. Şimdi Poloniex, TRX shill fabrikasına dönüştü.”

Bu tartışma DigiByte’ın kripto para dünyasının devleriyle yaşadığı ilk tartışma değil.  Tate, bu yılın başlarında Binance ekibinin, DGB’yi listelemek için kendilerinden 300 bin dolar ve toplam DGB arzının yüzde 3’ünü talep ettiğini ve bu talebin blok zincirinin hacklenmesi ve saldırılara karşı korunması amacıyla müşterileri için sigortalatmak üzere yapıldığını ifade etmişti.

Bu talebin kanıtı “görüntülü arama” olduğu için açıklanmadı ancak Binance tüm liste ücretlerini hayır kurumuna bağışlamaya (ve kamuya duyurmaya) başlayacağını açıkladı.

Binance’ten Changpeng Zhao daha sonra suçlamalara cevap verdi ve “bu tür adamlarla zaman kaybetmek istemediğini” belirterek “hayatta yapılacak daha ilginç şeyler olduğunu” vurguladı.

Poloniex Sun’ın Sahip Olduğu Bir İşletme mi?

Goldman Sachs destekli kripto para birimi devi Circle, Ekim ayında, kendisinin sahibi olduğu Poloniex’in yeni bir şirkete devredileceğini açıkladı. Bu hamle, ABD’deki kripto para birimi sahnesinin çok fazla düzenleme baskısı ile karşılanmasından sonra yapıldı. Böylelikle Poloniex’in bir dizi altcoinden kurtulmasına ve merkezini nispeten yasal olarak daha sıkıntısız olan Bermuda’ya götürmesine yol açtı.

Tabii ki, Poloniex’in Circle’dan desteğini kaybettikten sonra bir fona ihtiyacı vardı. Hem de hızlı bir fona. Böylece, bu fon, Circle çalışanlarına dayanak gösterilen bir The Block haberine göre “Asya yatırım grubunda” bulundu. Bu durum ister istemez okuyucuların “yatırım grubunda kimler var?” sorusunu sormaya yöneltti. Buna göre, The Block’a içeriden haber uçuranlar yatırım grubunun içerisinde en dikkat çeken ve en çok tanınmış isim olarak Justin Sun’ın yer aldığı bir Asyalı yatırımcı grubunun olduğunu ifade ettiler.

Sun başlangıçta bu haberi reddetti, ancak 12 Kasım tarihine kadar resmi bir Poloniex yayın akışında ticaret platformunu satın alan yatırımcılardan biri olduğunu söyledi.

O zamandan beri, TRX’i listeleyen borsa Tron blok zincirine dayanan merkezi olmayan bir borsayı da faaliyete geçirdi. Tron markasıyla tanıtım yaptı ve hatta takipçilerinin TRX’i toplu olarak satın almalarını isteyen bir mesajı dahi tweetledi. Ancak o tweet daha sonra silindi.

Sun’ın borsa ile yakından ilgili olduğunu söylemek güvenli bir duruma işaret ediyor. Poloniex’in DGB’yi delist etme kararında Sun’ın bir rolünün olup olmadığı ise henüz belli değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Kriptokoin.com haberleri artık Vonelon’da! Kripto dünyasında öne çıkan haberleri, videoları ve tweetleri kripto para kategorisinde takip edebilirsiniz.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İşte Dünyaca Ünlü 8 Analistin “Son” Bitcoin ve Altcoin Tahminleri Kriptokoin.com – Bitcoin ve diğer kripto para birimleri son günlerde her iki yönde de dalgalanıyor. 4 Aralık’ta Bitcoin aniden 7.800 dolara yükseldi ve 500 dolar pump’landı ancak BTC daha sonra hızlı bir şekilde 7.480 dolara geri çekildi....
Serkan Eser 5 Aralık 2019