Dijital Para Hazırlığındaki Çin’de Yeni Bir Kripto Yasası Yürürlüğe Girdi

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 1 Ocak 2020
0 görüntülenme

Çin, resmi dijital para biriminin önünü açmak için şifre yasası uyguluyor. Tasarı, 1 Ocak 2020’den, yani bugünden itibaren yürürlükte.

Yasa, blockchain teknolojisine dayanan dijital yuan için yasal bir temel sağlayacak. Çin, Ekin 2019’da şifreleri temel, genel ve ticari olarak üçe ayıran yasayı onaylamıştı.

Hükümet temel ve basit şifreleri katı bir şekilde düzenleyecek

Haberlere göre Çin hükümeti temel şifreleri ve basit şifreleri sıkı bir şekilde düzenleyecek. Ticari şifreler alanında ise sektörü büyütmeyi amaçlıyor. Yasaya göre, her bir veriyi bir parola ile korumak gerekiyor, dolayısıyla verilerin değiştirilmesi ve bozulması önlenecek. Çin, son birkaç aydır oldukça agresif bir şekilde blockchain adaptasyonu için uğraşıyor.

Çin CBDC’yi piyasaya sürmeye hazır

2020’de Çin, büyük ihtimalle merkez bankası destekli dijital para birimini piyasaya süren ilk ülke olacak. Merkezi dijital paranın finans dünyasındaki kuralları değiştirebilecek, yenilikçi bir potansiyeli var. Bazı uzmanlar, dijital para biriminin ABD dolarının küresel hakimiyetine meydan okuyabileceğini iddia ediyor. Çin ayrıca blockchain tabanlı ETF’lerini çıkarmayı planlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance’nin Ticaretini Yönettiği Altcoin Keskin Fırladı! Kriptokoin.com – 2019 tüm olumlu ve olumsuz yönleri ile son buldu ve 2020 tüm coşkusu ile başladı. Aave (LEND) isimli altcoin ise 2020’ye boğa ile giren bir kripto para. Altcoin’in kısa sürede ortaya koyduğu yükseliş hareketi göz...
Serkan Eser 1 Ocak 2020