Reklamı kapat

Dikkat: Hackerlar 2.3 Milyon Bitcoin Adresini Soyabilir!

Mert Kaya
Mert Kaya 1 Temmuz 2018
78 görüntülenme

Rapora göre hackerlar 2.3 Milyon Bitcoin adresini takip ediyor ve bu adreslerden gönderilen BTC’leri göndericinin fark etmemesi durumunda kötü amaçlı bir kripto pano yazılımı aracılığıyla kendilerine gönderebilir!

Siber suçlular yasadışı yollarla Bitcoin elde etme arayışlarına hız kesmeden devam ediyor. Hackerlar  kripto para borsası hacklemekten fidye yazılımlara kadar birçok yol ve yöntem ile çok sayıda kripto para ele geçiriyor. Hepimizin bildiği üzere kripto paralar özellikle 2017’den bu yana çok büyük değer kazandı hatta yatırımcılar ufacık bir yatırımla dahi çok büyük kâr elde etti.

Kripto paranın dünya çapında yaygınlaşması ve popülaritesinin gün geçtikçe artmasına karşın kripto para teknolojisinin büyük bir bölümü 2009’da ilk kez ortaya çıkmasından bu yana değişmeden kaldı. Paraları göndermek için hala hatırlaması neredeyse imkansız adresleri kullanmamız gerekiyor. Bundan dolayı da birçok kullanıcı adreslerinden koinlerini “kopyala-yapıştır” ile gönderiyor. Raporlar ise siber korsanların bu yolu sömürme yolu bulduğu ve sizin Bitcoinlerinizi çalmanın bir yolunu buldukları yönünde….

Yazılımın Detayları

Hackerlar birçok Bitcoin kullanıcısının BTC alırken ve gönderirken adresleri tek tek girmek yerine kopyalama yoluna gittiklerinin farkında. Bunun sonucunda ise bir kötü amaçlı yazılım geliştirilmiş. Bu kötü amaçlı yazılım ile hackerlar genellikle 400.000 ila 600.000 arası adresi izlerken Bleeping Computer ‘ın raporu bizlere kripto para hırsızlarının elinde 2.3 Milyon adet Bitcoin adresi olduğunu gösteriyor!

Virüs yayan adres All-Radio 4.27 Portable kötü amaçlı yazılımın bir parçasıydı. Şayet kullanıcı bu programı bilmeden yüklerse zararlı bir DLL kişinin bilgisayarına yükleniyor. Bu kötü amaçlı DLL – d3dx11_31.dll ise arka planda çalışan bir otomatik çalıştırma programı yaratıyor!

Yazılım Nasıl Çalışıyor

Bu kötü amaçlı yazılım Windows’un panosuna, kopyalama işlemini yaptığınızda bu kopyanın kaydedildiği yeri algılayarak çalışıyor. Yazılım BTC adresini tanımladığında hackerın kendisine ait bir adres ile değiştiriyor. Bu işlem oldukça basit görünse de ortaya çıkaracağı sonuçlar çok kötü olabilir!

Kullanıcılar bu siber saldırı ile alakalı herhangi bir bilgi sahibi olmayabilir. Çünkü hackerlar direkt olarak cüzdandan BTC çalmıyor!

Bu Saldırıdan Nasıl Korunabiliriz?

İlk aşama bütün güncellemeleri yapılmış bir antivirüs programı yüklediğinize emin olmak olmalı. Bu kötü amaçlı kripto yazılımı arka planda çalışıyor ve bu programın varlığı kullanıcı tarafından anlaşılamıyor!

İkinci olarak ise yapmanız gereken şey “Gönder” butonuna basmadan önce BTC yollayacağınız adresin her bir harf ve rakamının doğru olduğuna tamamen emin olmak…

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Quartz Raporu: Bitcoin Fiyat Düzeltmesi 2014’ten Kısa Sürecek ABD’nin önde gelen dijital medya kanallarından Quartz 2018 yılında yatırımcılarına büyük kayıplar yaşatan Bitcoin‘in performansını 2014 yılında yaşanan fiyat düzeltmesi ile karşılaştırdı. Orta vadeli fiyat eğilimi grafiklerini ele alan Quartz Aralık 2017’den günümüze dek yaşanan fiyat kaybının...
Serkan Eser 1 Temmuz 2018