Dikkat: Yeni FATF Kılavuzu, Bu Altcoin’leri Kasıp Kavurabilir!

Serkan Eser
Serkan Eser 21 Mart 2021
0 görüntülenme
RedMarket min

Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Fork (FATF)), merkezi olmayan uygulamalar (DApps) için yeni bir kılavuz yayınladı. Uzmanlara göre, bu klavuz doğrudan DeFi sektörünü etkileyebilir. Ayıca uzmanlara göre, popüler altcoin  Uniswap, Sushiswap ve benzeri DApp “operatörleri” için olumsuz sonuçları olabilir.

FATF, DApps için yeni bir kılavuz yayınladı! Bu altcoin projelerini etkileyebilir..

Ajansın tanımına ve standartlarına göre bir DApp bir yazılımdır. Bununla birlikte, DApp ile “ilgili varlıklar” Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları (VASP) olabilir. Rehber şunları iddia ediyor:

(…) Bir DApp için iş geliştirme yapan bir kişi, daha önce başka bir gerçek veya tüzel kişi adına açıklanan faaliyetleri kolaylaştırmak veya yürütmekle bir işletme olarak meşgul olduğunda bir VASP olabilir. VASP tanımının herhangi bir kısmının unsurları kaldığı takdirde, işlemlerin herhangi bir bireysel unsurunun merkezden uzaklaştırılması VASP kapsamını ortadan kaldırmaz.

Avukat Gabriel Shapiro, bu tavsiyelerin uygulanmasının Blockchain endüstrisi için olası sonuçlara değindi. Gabriel Shapiro konuya yönelik şunları söyledi:

Akıllı bir sözleşme yazmak ve dağıtmak (= özgür konuşma), bu akıllı sözleşmeyle (düzenlenmiş) bir iş yürütmekten farklıdır.

Gabriel Shapiro: Bu FATF kılavuzu, Uniswap ve benzerlerini kasıp kavurabilir!

Gabriel Shapiro, FATF tavsiyelerinin, benimsenmesi halinde girişim finansmanı ve Blockchain endüstrisinde “hasara yol açabileceğini” iddia ederek şunları ekledi:

Bir VA’nın bir kerelik satışı sizi bir para hizmetleri işi yapar” olayı hiçbir zaman anlam ifade etmedi ve FinCEN’in 2019 rehberliğiyle tutarsız görünüyor.

Birçok Tahmini Tutan Analist: Dev Düzeltme Geliyor! Bu Altcoin’ler Çökebilir

FATF yalnızca tavsiyelerde bulunabilir veya önerilerde bulunabilse de bunlar uluslararası olarak birçok düzenleyici tarafından benimseniyor. Bu nedenle Gabriel Shapiro, operatörlerin, yani Uniswap‘in ve benzerlerinin kara listeye alınması durumunda düzenlemelerin Blockchain endüstrisi üzerinde gerçek bir etkiye sahip olabileceğine inanıyor. FATF herhangi bir kuruluşun uyumluluk ve kara para aklamayı önleme üzerinde “kontrolü kaybettiğini” ileri sürerse, üye ülkeler yaptırımlar, yasaklar uygulayabilir ve başka önlemler alabilir. Hukuk uzmanı Stephen Palley konuya yönelik şunları söyledi:

Zamanın başlangıcından beri bazılarımızın söylediği gibi, muh ademi merkezileştirme, AML/KYC yükümlülüklerinden kaçınmak için henüz ikna edici bir strateji değil.

UNI geçen ay önemli kazançlar elde etti

Tradingview’den elde edilen veriler, UNI’nin geçen ay önemli kazançlar (%51,6) elde ettiğini gösteriyor. Şu anda, UNI 32,5 dolardan işlem görüyor. Kripto paranın, son 24 saat içindeki performansı %4’ün üzerinde bir kayba işaret ediyor.

UNI geçen ay önemli kazanımlar elde etti – Kaynak: Tradingview

Bu iyi performans, Uniswap’in üçüncü güncellemesinin yayınlanmasıyla ilişkilendirilebilir. Sabit bir dağıtım tarihi olmadan Uniswap v3, kullanıcılar arasında büyük bir heyecan oluşturdu. Uniswap mucidi Hayden Adams’ın yakında yükseltme ile ilgili ayrıntıları vermesi bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

woman 3261425 1280
Usta Analist: Aldım! Bu 3 Altcoin, Sizi Milyonerlere Çevirebilir Kripto etkileyicisi ve usta analist Ben Armstrong, yatırımcıları bu boğa döngüsünde zenginleştirme potansiyeline sahip olduğunu söylediği üç non-fungible token (NFT) altcoin projesini ortaya koyuyor. Ben Armstrong: Bu altcoin projesi ilk 20’ye girme potansiyeline sahip Yeni bir videoda...
Serkan Eser 21 Mart 2021