Finans Şirketi: DOGE Değil! Bu Altcoin 1 Dolara Koşuyor!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
9.537 görüntülenme
Finans Şirketi: DOGE Değil! Bu Altcoin 1 Dolara Koşuyor!

Cardano, Djed olarak bilinen yeni bir stablecoin çıkarmaya hazırlanıyor. Bu stablecoin, Cardano’nun merkezi olmayan finansta (DeFi) önemli bir oyuncu olmasını çok daha kolaylaştıracak. Kripto uzmanı Dominic Basulto’ya göre, Cardano’nun DeFi’ye girişi, büyük bir yeni pazar fırsatı yaratabilir ve kriptonun uzun vadeli değeri için bir artış sağlayabilir. Peki 1 doları popüler meme coin’i Dogecoin (DOGE) mi ADA mı göğüsleyecek?

1 dolar hayali olanlar: DOGE ve ADA

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Cardano yeni bir stablecoin çıkarmaya hazırlanıyor. Bu, Cardano’nun DeFi hedefleri için büyük bir destek olabilir. Geçen Kasım ayından bu yana, Cardano (ADA) destekçileri yeni bir stablecoin’in gelişini hevesle bekliyorlar. Ve şimdi tüm işaretler, Cardano’nun nihayet Ocak ayının son haftasında Djed olarak bilinen bu yeni stablecoini piyasaya süreceğini gösteriyor. Bu, son iki aydır 0,25 ile 0,45 dolar gibi nispeten düz bir aralıkta işlem gören Cardano için büyük bir haber olabilir.

Cardano için bu yeni stablecoin, yeni bir ürün lansmanından daha fazlasını temsil ediyor. Bu, Blockchain dünyasının en önemli nişlerinden biri olan merkezi olmayan finansa (DeFi) dayalı cesur yeni bir stratejinin bir sonraki adımı. Peki, Djed başladığında Cardano gerçekte ne kadar destek alacak? Dogecoin’den (DOGE) önce 1 doları vurabilecek mi?

DOGE

Yeni bir stablecoin’in önemi

Kripto endüstrisinde, stablecoin’ler, farklı Blockchain’ler arasında değer aktarmanın bir yolu olarak olağanüstü derecede önemlidir. Ayrıca likidite ve istikrar sağlamaya yardımcı olurlar. Örneğin, CoinMarketCap’te piyasa değerine göre en iyi 10 kripto para birimine bakarsanız, en değerli kripto paralardan üçünün aslında stablecoin olduğunu görürsünüz. Tipik olarak, ABD doları gibi bir temel varlığa 1:1 sabitlenirler. Bu da onları kripto ve itibari para arasında hareket etmek için çok faydalı kılar.

Cardano’nun stablecoin’i Ocak ayının sonunda yayına girer girmez, kripto para birimlerini değerlendirmek için kullanılan temel ölçütlerden birinde anında bir iyileşmeye yol açabilir: Kilitli Toplam Değer (TVL). Bu ölçüm, Blockchain etkinliğini ölçmek için kullanılır. Ayrıca DeFi, genellikle TVL’nin en büyük itici güçlerinden biridir. Şu anda, TVL söz konusu olduğunda, Cardano şu anda tüm Katman-1 Blockchain’ler arasında 27. sırada yer alıyor. Cardano’nun piyasa değerine göre 8 numaralı Blockchain olduğu düşünüldüğünde, bu çok hayal kırıklığı yaratan bir performans. Açıkça bir tür kopukluk var ve yatırımcılar bunu fark etti.

Ancak TVL yükselmeye başladığında, Cardano yatırımcılar için daha çekici görünmeye başlayacak. Bu fenomeni, Mayıs 2022’de bir stablecoin piyasaya süren rakip bir Katman-1 Blockchain olan Tron’da (TRX) zaten gördük. O zamandan beri Tron, TVL’sinin yükseldiğini gördü. Tron şimdi TVL’de 2. sırada yer alıyor ve yalnızca Ethereum’u (ETH) takip ediyor. Bu nedenle, yeni bir stablecoin’in Cardano’nun TVL metriği için iyi olacağına dair güçlü bir emsal var. Bu da Cardano’nun fiyatını artırmaya yardımcı olabilir.

DOGE

Risk faktörleri neler?

Peki ne ters gidebilir ki? Sonunda yeni lansmanı raydan çıkarabilecek bazı faktörler kesinlikle var. Birincisi, stablecoin’in teminatlandırılması sorunu var. İtibari para birimi tarafından desteklenmek yerine, stablecoin Cardano tarafından desteklenecek. Bunu telafi etmek için, stablecoin’in yaratıcıları, Djed’in 4X ve hatta 8X faktörü ile aşırı teminat altına alınacağını söylüyor.

2022’den önce yatırımcılar bu detaylara pek dikkat etmemiş olabilir. Bununla birlikte, başarısız Terra Luna (LUNA) stablecoin örneğinde gördüğümüz gibi, bir stablecoin’in dolar karşısında çıpasını kaybetmesi mümkü. Bu olduğunda, kelimenin tam anlamıyla tüm bir Blockchain ekosistemini çökertebilir. Yani, en kötü senaryoda, eğer Djed ABD dolarına olan çıpasını kaybederse, bu hemen onunla birlikte Cardano’yu da aşağı çekme sonucunu doğurabilir.

Dahası, Cardano Blockchain’in bir stablecoin için hazır olup olmadığı konusunda bazı endişeler var. Bazıları buna Korku, Belirsizlik ve Şüphe (FUD) diyebilir. Eylül 2021’de akıllı sözleşmeler başlatan Cardano, DeFi oyunu için nispeten yeni. İlk merkezi olmayan borsa, Cardano’da yalnızca Ocak 2022’de yayına girdi.

DOGE kenarda durusun, peki ADA şimdi satın alınır mı?

Yine de, Cardano’nun Blockchain’de akran değerlendirmesinden geçmiş, titizlikle test edilmiş güncellemeler geçmişi var. Bu nedenle bu endişelerin çoğu abartılmış olabilir. Sonuç olarak, Cardano’nun Nisan 2022’den beri görmediği bir seviye olan 1 doları nihayet yeniden kazanabileceği konusunda iyimserim.

İdeal olarak, yeni bir stablecoin, yeni DeFi büyümesine yol açar. Bu da daha fazla insanın Cardano Blockchain’i kullanmasına neden olur. Dolayısıyla bu da Cardano’nun değerinde bir artışa yol açar. Sonuç olarak, bu yeni stablecoin planlandığı gibi piyasaya sürülürse, Cardano’nun uzun vadeli değerinde büyük bir artış sağlayabilir.

Makaledeki görüşler ve tahminler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı tavsiye ederiz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fool

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İşte Güçlü Yükseliş Gören 7 Altcoin ve Beklentiler!
İşte Güçlü Yükseliş Gören 7 Altcoin ve Beklentiler! Kripto para piyasasının büyük bir kısmı 2023’e büyük bir iyimserlikle girdi. Çünkü Bitcoin ve altcoin projelerinin çoğu birkaç zaman dilimini kapsayan grafiklerde iyi sonuçlar göstermeye başladı. Kripto analisti Valdrin Tahiri, güçlü yükselen Threshold (T), eCash (XEC), Axie...
Vural Erkan 2 ay önce