DOGE, MATIC, DOT, BTC ve Bu 6 Altcoin İçin Al-Sat Seviyeleri!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 Aralık 2022
820 görüntülenme
DOGE, MATIC, DOT, BTC ve Bu 6 Altcoin İçin Al-Sat Seviyeleri!

BTC ve DOGE dahil birçok altcoin, Fed başkanı Jerome Powell’ın 2023’te daha küçük oran artışları olasılığını tartışmasının ardından tozu dumana katıyor. Ancak ivmeyi sürdürmeler mümkün mü? Kripto analisti Rakesh Upadhyay, öğrenmek için en büyük 10 kripto parayı analiz ediyor. Dogecoin (DOGE) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Kripto para piyasasına genel bir bakış

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, ABD hisse senedi piyasalarındaki zayıflığı umursamadı. Bu doğrultuda, bir toparlanma başlatmaya çalışıyor. Alıcılar ise aylık 17.000 doların üzerinde bir kapanış elde etme gayretinde. Bu, muhtemelen FTX krizi nedeniyle artan satışların azaldığının bir göstergesi.

Genellikle, daha küçük yatırımcılar paniğe kapılır ve varlıklarını bir ayı piyasasına atarlar. Ancak Bitcoin yatırımcılarında durum tam tersi olmuştur. 27 Kasım’da yayınlanan Glassnode verilerine göre, karides olarak da adlandırılan birden az Bitcoin tutan yatırımcılar, FTX çöküşünden bu yana 96.200 Bitcoin satın aldı. Benzer şekilde, yengeç olarak sınıflandırılan 1 ile 10 Bitcoin tutan yatırımcılar, son 30 gün içinde 191.600 Bitcoin satın aldı. Bu, yatırımcıların daha düşük seviyelerde birikmeye devam ettiğini gösteriyor.

Günlük kripto para piyasası performansı / Kaynak: Coin360

Bununla birlikte, Bitcoin fiyatında keskin bir toparlanma bir süre için pek olası değil. Ticaret firması QCP Capital, 13 Aralık tarihli ABD TÜFE verilerinin ve Fed’in 14 Aralık tarihli politika kararının, birçok yatırımcının ‘likiditeyi artırmak için sürekli olarak varlık satmaya’ zorlanabileceği için risk faktörleri olarak hareket edebileceğine inanıyor. Şimdi analiz zamanı…

BTC, ETH, BNB, XRP ve ADA analizi

Bitcoin (BTC)

BTC, 28 Kasım’da 15.995 dolardan yükseldi. Böylece, 30 Kasım’da gelişen alçalan üçgen modelinin üzerine çıktı. Bu, düşüş eğilimini geçersiz hale getirdi. Ayrıca, fiyatı 20 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) 16.910 doların üzerine çıkarmaya çalışan boğalardan alımları çekmiş olabilir.

20 günlük EMA’nın üzerinde bir kapanış, ayıların kontrolünü kaybettiğinin ilk işareti olacak. BTC’nin daha sonra 17.622 dolara ve daha sonra 18.434 dolarlık 50 günlük basit hareketli ortalamaya (SMA) yükselmesi mümkün. Satıcıların bu bölgeyi gayretle savunması bekleniyor. Fiyat genel bölgeden düşerse ancak 20 günlük EMA’dan sekerse, boğaların düşüşleri satın aldığını gösterecek. Bunun, ralli olasılığını 20.000 dolara ve ardından 21.500 dolara çıkarması olası. Diğer bir olasılık ise fiyatın 17.622 dolardan düşmesi. Bu olursa, BTC’nin bir süre daha 15.476 dolar ile 17.622 dolar arasında konsolide olacağını önerecektir.

Ethereum (ETH)

ETH, 26 Kasım’da 20 günlük 1.234 dolarlık EMA’dan düştü. Ancak boğalar, 28 Kasım’da 1.151 dolardaki düşüşü durdurdu. Bu, muhtemelen talepte bir canlanma olduğunu ve havanın pozitife döneceğinin bir işareti.

Alıcılar fiyatı 20 günlük EMA’nın üzerine çıkardılar. Ayrıca, bundan sonra 50 günlük SMA olan 1.335 doların üzerine çıkmaya çalışacaklar. Başarılı olurlarsa, ETH’nin alçalan kanalın direnç çizgisine yükselmesi olası. Bu seviyenin, ayılar tarafından güçlü satışları çekmesi mümkün. Çünkü, kanalın üzerinde bir kırılma olası bir trend değişikliğini gösterir. Bu yükseliş görüşünün geçersiz olması için ayıların 50 günlük SMA’yı savunması ve fiyatı 1.051 doların altına çekmesi gerekecek. ETH’nin daha sonra kanalın destek hattına düşmesi mümkün.

Binance Coin (BNB)

BNB, 29 Kasım’da hareketli ortalamalardan sekti. Ancak, boğalar bu hareketi sürdürmek için mücadele ediyor. Bu, ayıların 300 ila 318 dolar arasında güçlü bir meydan okuma oluşturacağını gösteriyor.

292 dolarlık 20 günlük EMA düzleşiyor ve RSI orta noktanın hemen üzerinde. Bu da arz ve talep arasında bir denge olduğunu gösteriyor. Fiyatı 318 doların üzerine çıkarırlarsa, muhtemelen avantaj alıcıların lehine döner. Bunun, ayıların yeniden sert bir bariyer oluşturacağı 338 dolara giden bir rallinin yolunu açması olası. Bu olumlu görüş, fiyatın aşağı inmesi ve hareketli ortalamaların altına düşmesi durumunda yakın vadede geçersiz olur. BNB’nin daha sonra 258 dolardaki desteğe düşmesi muhtemel.

Ripple (XRP)

Boğalar, 28 Kasım’da simetrik üçgenden kopuşun yeniden testini başarıyla savundu. Bu, traderların XRP’deki düşüşleri satın aldığını gösterdiği için olumlu bir işaret.

Sıçrama, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir seviye olan 0,41 dolarlık genel dirence ulaştı. Boğalar fiyatı bu direncin üzerine fırlatırsa, XRP’nin 0,45 dolara ve ardından 0,51 dolara yükselmesi mümkün. Öte yandan, fiyat mevcut seviyeden düşerse, ayıların agresif bir şekilde 0,41 dolar civarında satış yaptığını gösterecek. Daha sonra yine fiyatı üçgenin içine çekmeye çalışacaklar. Bunu başarırlarsa, XRP’nin 0,34 dolara düşmesi olası.

Cardano (ADA)

ADA, düşüş trendinde kalmaya devam ediyor. Ancak, RSI’daki yükseliş sapması, düşüş momentumunun zayıfladığını gösteriyor.

Boğalar, gücü işaret etmek için fiyatı 20 günlük 0,32 dolardaki EMA’nın üzerine çıkarmak ve sürdürmek zorunda kalacak. Bunu yaparlarsa, ADA’nın düşüş trendi çizgisine doğru bir toparlanma başlatması mümkün. 0,36 dolarlık 50 günlük SMA’nın bir direnç görevi görmesi, ancak aşılması muhtemel. Tersine, fiyat 20 günlük EMA’dan düşerse, ayıların küçük rallilerde satış yaptığını gösterecek. Ayılar daha sonra düşüş eğilimini sürdürmeye ve fiyatı destek hattına düşürmeye çalışacak.

DOGE, MATIC, DOT, LTC ve UNI analizi

Dogecoin (DOGE)

DOGE, 28 Kasım’da 20 günlük EMA’dan 0,09 dolardan sıçradı. Bu da havanın olumluya döndüğünü ve traderların düşüşleri satın aldığını gösteriyor.

Yükselen 20 günlük EMA ve 60’ın üzerindeki RSI, boğaların üstünlüğe sahip olduğunu gösteriyor. Alıcılar, toparlanmayı %50 Fibonacci düzeltme seviyesi olan 0,11 dolara ve %61,8 düzeltme seviyesi olan 0,12 dolara uzatmaya çalışıyor. Satıcıların bu bölgede güçlü bir savunma yapması muhtemel. Fiyat bundan aşağı dönerse, DOGE tekrar 20 günlük EMA’ya düşebilir. Aksine, alıcılar DOGE fiyatını genel bölgenin üzerine çıkarırsa, DOGE %100 geri çekilmeyi tamamlayabilir ve 0,16 dolara yükselebilir.

Polygon (MATIC)

MATIC, 0,88 dolarlık 20 günlük EMA ile yükseliş trendi çizgisi arasında sıkışıp kaldı. 20 günlük EMA düzleşiyor ve RSI orta noktaya yakın. Bu da arz ve talep arasında bir denge olduğunu gösteriyor.

DOGE

Boğalar, fiyatı hareketli ortalamaların üzerine çıkarmaya ve üstünlük sağlamaya çalışıyor. Başarılı olurlarsa, MATIC’in 0,97 dolara çıkması ve ardından 1,05 dolara yükselmesi mümkün. Bu seviyenin, ayıların satışlarını yeniden çekmesi olası. Ancak, boğalar bu engeli aşarsa yükseliş ivmesinin artması muhtemel. Fiyat hareketli ortalamalardan aşağı döner ve yükseliş çizgisinin altına kayarsa, bu olumlu görüş yakın vadede geçersiz olur. MATIC’in daha sonra 0,69 dolarlık önemli desteğe düşmesi olası.

Polkadot (DOT)

DOT, 28 Kasım’da 5,06 dolardan yükseldi. Bu da boğaların 5 dolarda dip oluşturmaya çalıştığını gösteriyor. Fiyat, 30 Kasım’da 20 günlük EMA’ya (5,52 dolar) ulaştı. Bu seviye muhtemelen zorlu bir direnç görevi görecek.

DOGE

RSI, DOT’un daha düşük izlemediği için yükseliş eğilimi oluşturdu. Bu, satış baskısının zayıflayacağını ve 20 günlük EMA’nın üzerinde bir kırılma olasılığını artırdığını gösteriyor. Bu gerçekleşirse, DOT’un 50 günlük SMA olan 6 dolara yükselmesi olası. Ayrıca, daha sonra düşüş trendi çizgisine doğru bir ralli girişimi başlatması mümkün. Alternatif olarak, fiyat 20 günlük EMA’dan düşerse, ayıların rahatlama rallilerini bir satış fırsatı olarak gördüklerini gösterecek. Bu arada, 5 doların altında bir kırılma, düşüş trendinin yeniden başladığına işaret eder. Aşağı yöndeki bir sonraki destek 4,32 dolar.

Litecoin (LTC)

LTC, 28 Kasım şamdanındaki uzun kuyruk, daha düşük seviyelerde güçlü alım gösteriyor. Ayrıca bu, alıcıların 75 dolarlık kırılma seviyesini desteğe çevirmeye çalıştıklarının bir işareti.

DOGE

69 dolarlık yükselen 20 günlük EMA ve pozitif bölgedeki RSI, en az direnç yolunun yukarı yönlü olduğunu gösteriyor. Alıcılar, 104 dolara ulaşabilecek yeni bir yukarı hareket başlatmak için fiyatı 84 doların üzerine çıkarmak zorunda kalacaklar. Bunun yerine, boğalar fiyatı 84 doların üzerine çıkarmayı başaramazsa, ayılar yine LTC’yi 20 günlük EMA’nın altına düşürmeye çalışacak. Bunu yapmayı başarırlarsa, birkaç saldırgan boğanın tuzağa düşmesi mümkün. Bunun da long tasfiyeleriyle sonuçlanması olası. LTC’nin daha sonra 50 günlük SMA olan 60 dolara düşmesi muhtemel.

Uniswap (UNI)

Boğalar, simetrik üçgen formasyonunun destek hattındaki düşüşleri satın alıyor. Bu, talebin daha düşük seviyelerde olduğunu gösterdiği için olumlu bir işaret. Alıcılar, Uniswap UNI’yi 20 günlük EMA olan 5,67 doların üzerine çıkararak konumlarını güçlendirmeye çalışıyor.

DOGE

RSI orta noktaya yakın yükseldi ve düşüş momentumunun zayıflıyor olacağını gösteriyor. Alıcılar fiyatı 20 günlük EMA’nın üzerinde tutarsa, UNI’nin üçgenin direnç çizgisine doğru bir toparlanma girişimi mümkün. Bu arada, üçgenin üzerinde bir kırılma, potansiyel bir trend değişikliği önerecek. Aksine, fiyat hareketli ortalamaların üzerine çıkamazsa, ayıların rallilerde satış yapmaya devam ettiğini gösterecek. Daha sonra fiyatı tekrar üçgenin altına çekmeye çalışacaklar. Böylece, 4,60 dolara ve ardından 3,33 dolara düşüş için kapıları açacaklar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ribbon Finance Nedir? RBN Ne İşe Yarar?
Ribbon Finance Nedir? RBN Ne İşe Yarar? Ribbon Finance nedir? Ribbon Finance (RBN), kullanıcı portföyünün risk-getiri profilini optimize eden, DeFi odaklı bir Blockchain projesidir. Kriptokoin.com olarak bu makalede Ribbon Finance nedir, ne sunar, RBN coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcıların merak...
Emre Borsan 2 Aralık 2022