Önemli Gün: DOGE, BTC, SHIB Yatırımcılarının Gözü Bu Olayda!

Önemli Gün: DOGE, BTC, SHIB Yatırımcılarının Gözü Bu Olayda!
Önemli Gün: DOGE, BTC, SHIB Yatırımcılarının Gözü Bu Olayda!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kongre ara seçimleri bugün başlıyor. Seçimler sonucunda, 435 Temsilciler Meclisi üyesi, 35 senatör ve 36 eyalet valisinin belirlenecek. Ardından önümüzdeki iki yıl boyunca yasama gündeminin gidişatını bu üyeler belirleyecek. Özellikle Temsilciler Meclisi sonuçlarının, Bitcoin, Ethereum, DOGE ve diğer kripto paralar üzerinde etkilerinin görülmesi muhtemel.

DOGE, SHIB, BTC ve genel kripto piyasası hangi yönde etkilenecek?

Senato’yu kontrol etmede kilit rol oynadığı belirtilen Temsilciler Meclisi, kritik bir rol oynuyor. Peki tüm bu ihtimaller dahilinde Bitcoin ve DOGE gibi popüler kripto paraların yatırımcıları nasıl etkilenecek? Kripto para birimleri haftaya yatay işlemle başladı. Ara seçim sonuçlarının, Başkan Joe Biden’ın destekleyici bir yasama meclisine sahip olup olmadığı görülecek. Bunun sonucunda ise ABD Başkan’ının görevdeki ilk dönemi, önümüzdeki iki yıllık statüsünü belirleyecek.

S&P, Dow ve Nasdaq sırasıyla günü yüzde 0,96 ve yüzde1,31 artışla kapatmayı başardı. Bununla birlikte trader’lar geçtiğimiz hafta sonunda yaşanan kayıpları telafi etmek adına çıkış arıyor. DOGE ve diğer kripto para birimleri seçimler öncesinde bazı kazanımlar elde etti. TradingView tarafından sağlanan veriler, Bitcoin ( BTC ) boğalarının, kontrol savaşı içinde olduğunu aktardı.

BTC boğaları şu anda gerçekleştiği 20.700 doların üzerinde bir toparlanma gerçekleştirmeden önce düşüş yaşadı. Lider kripto para BTC erken saatlerde ayılar tarafından saldırıyla karşılaştı. Bu durum BTC fiyatının, bir toparlanma yaşamak zorunda kaldığını gösteriyor.

Analistler yorumlarını paylaşıyor

Kıdemli teknik analist Jim Wyckoff’a göre, Pazartesi günü görülen zayıflığa rağmen, BTC için görüşünü aktardı:

Geçtiğimiz Cuma günü yaklaşık iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Ardından günlük çubuk grafikte yükseliş trendinde kaldı. Boğalar yakın vadede hareket edebilir. Teknik avantaj sağlıyor ve fiyat artış trendini canlı tutmak için mücadeleye devam ediyor.

IDX Digital Asset CIO’su Ben McMillan’a göre, BTC’nin yükseliş trendini koruma yeteneği oldukça yüksek. McMillan, DOGE ve daha geniş kripto piyasasının geçen hafta açıklanan Fed faiz kararından etkilendiğini söylüyor. Fed’den gelen daha net mesajların piyasadaki bazı belirsizliği gidermeye yardımcı olduğunu belirtti.

Son FOMC toplantısı ve yorumları, piyasaların faiz oranıyla ilgili beklentileri yeniden düzenlemesine neden oldu, ancak bunu yaparken bazı belirsizlikleri ortadan kaldırdı. Beklediğimiz gibi, kripto için erken bir risk alanı gibi görünüyor.

CIO, ayrıca ABD ara seçimleri hakkında da yorumda bulundu. McMillan şu ifadelere yer verdi:

Tarihsel olarak, kripto para piyasaları, bir rallinin olduğu ABD ara seçimlerine kadar neredeyse yatay seyretti. Bu yıl açıkça kuraldan çok istisna olsa da, benzer bir durum görmek bizi şaşırtmaz.

TÜFE açıklaması piyasası hangi yönde etkileyecek?

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi; ABD ara seçimler haricinde, kripto analisti Michaël van de Poppe beklentilerini paylaşıyor. Poppe’ye göre, sonuçlar kripto para piyasalarını fazla etkilemeyecek.

Son altı ayda yatay fiyat hareketinden bıkmış olanlar için, diğer kripto analisti Rekt Capital, BTC’nin tarihsel performansını vurgulayan bir tweet paylaştı.

DOGE ve diğer altcoinler ara seçim öncesi düşüş eğiliminde

Altcoin piyasası, ara seçimler öncesinde düşüşlerle karşı karşıya. DOGE ve diğer altcoin’lerin büyük çoğunluğu, gün içinde kırmızı kaldı. Bununla birlikte günün kayda değer kazanımları arasında ise Livepeer (LPT) yüzde 12,75’lik bir artış gördü. Chainlink (LINK) ve COTI (COTI) için yüzde 7,7’lik artış yer aldı. Genel kripto para piyasa değeri ise şu anda 1.038 trilyon dolar ve Bitcoin’in piyasa hakimiyet, yüzde 38.5’te yer aldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Önemli Gün: DOGE, BTC, SHIB Yatırımcılarının Gözü Bu Olayda!