DOGE ve SHIB’i Unutun! Bu Altcoin, 100 Doları Görebilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
18.867 görüntülenme
DOGE ve SHIB'i Unutun! Bu Altcoin, 100 Doları Görebilir!

Tıpkı Bitcoin gibi, Litecoin de her dört yılda bir halving (yarılanma) olayı yaşar. Bir sonraki Litecoin halving’i Ağustos 2023’te gerçekleşecek. Yatırımcılar, Litecoin için her halving olayına tipik olarak eşlik eden kazançları şimdiden tahmin ediyorlar. Bununla birlikte yatırımcıların gözdeleri DOGE veya SHIB’den pek umutları yok gibi. Kripto uzmanı Dominic Basulto, LTC’nin 100 doları vurup vuramayacağını ve bunun ne zaman olabileceğini açıklıyor.

DOGE veya SHIB değil Litecoin patladı

Kripto borsası FTX’in çöküşünün ardından, Litecoin (LTC) şu anda yükselen tek kripto para biriminden biri. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Litecoin son 30 gün içinde %40’tan fazla yükseldi. Bununla birlikte, Bitcoin ve Ethereum gibi geleneksel kriptolar aynı zaman diliminde yaklaşık %25 düşüş yaşadı. Dahası, aynı zaman zarfında DOGE gibi popüler altcoin’lerin performansını da geçti.

Litecoin şu anda yaklaşık 78 dolardan işlem görüyor. Ayrıca, son gidişatı göz önüne alındığında, bazı traderlar şimdiden Litecoin’in birkaç ay içinde 100 dolara ulaşabileceğini öne sürüyorlar. Bu da yaklaşık %40’lık bir başka artış anlamına geliyor. Kulağa çok fazla iyimser geliyor olabilir. Ancak, gelecek yıl içinde bu yüksek fiyat hedefini mümkün hale getirecek büyük bir katalizör var.

DOGE

Önemli katalizör: Litecoin halving’i

Uzmanlar, son fiyat artışlarının ana itici gücünün halving olacağı tahmin ediyor. Halving, Litecoin gibi bir Proof-of-Work (PoW) kripto para birimlerinin en ilginç özelliklerinden biri. Yarılanmada, kripto arzında bir algoritmanın belirlediği bir değişiklik olur. Bu, madencileri doğrudan etkiler. Çünkü, yeni kripto para üretmenin ödülü yarı yarıya düşer. Şu anda, Litecoin madencileri her başarılı yeni blok madenciliği yaptıklarında 12,5 token kazanıyorlar. Ağustos 2023’te bu rakam 6,25 olarak değişecek. 2027’de ise bu rakam 3,125 olarak değişecek. Net sonuç, Litecoin arzının zaman içinde daha yavaş büyümesi olacak.

Tıpkı Bitcoin gibi, Litecoin de her dört yılda bir bu halving olaylarından birini yaşıyor. Ayrıca, bu olayların her ikisi de geçmişte (2015 ve 2019’da) Litecoin’de bir ralliyi tetikledi. Traderların işaret ettiği gibi, Litecoin geçmiş yarılanma olaylarında benzer bir model gösterdi. Yani, bir piyasa dip noktası, ardından halving’e giden zaman aralığında fiyatta kademeli bir artış. Daha sonra ise, halving sırasında uzun süre devam eden hızlı bir fiyat artışı oldu.

DOGE

Kripto madenciliği hakkında altın madenciliği ile aynı şekilde düşünmek mantıklı. Bu şekilde, yarılanmanın fiyat üzerindeki etkisi sezgisel olarak netleşir. Her dört yılda bir, dünyanın altın madencileri gelecekte madenlerinden geçmiştekinin ancak yarısı kadar altın çıkarabileceklerini açıklasalar ne olacağını hayal edin. Doğal olarak altın fiyatını artırma eğiliminde olacaktır. Birçok yönden bu, şu anda Litecoin’de meydana gelen fenomenin aynısı.

Litecoin aşırı mı ısınıyor?

Elbette tek sorun, Litecoin’in aşırı ısınması olabilir. Artık Litecoin’e o kadar çok kripto yatırımcısı yığılıyor ki, Litecoin’in fiyatını çok fazla, çok hızlı artırıyorlar. Örneğin, iki haftalık bir dönemde Litecoin %75 oranında patladı. 24 saatlik bir süre içinde Litecoin’e 1 milyar dolar aktı. Dolayısıyla uzmanlara göre bunu, uzun süre sürdürmek zor.

DOGE

Nispi olarak, Litecoin şu anda Bitcoin’e karşı bir yılın en yüksek seviyesinden işlem görüyor. Bu nedenle bazı traderlar, Litecoin ve Bitcoin fiyatlarını tekrar aynı hizaya getirmek için yıl sonuna kadar bir düzeltme bekliyor. Bu düzeltme ne kadar büyük olacak? CoinMarketCap’te, kripto meraklıları şimdi yıl sonu fiyatını 58,36 dolar olarak tahmin ediyor. Kripto traderları ise şimdi 55,23 dolarlık bir fiyat bekliyor. Bu nedenle, %25 veya daha fazla bir fiyat düzeltmesi mümkün.

DOGE 1 dolara gitmeden, Litecoin 100 doları görür mü?

Bu nedenle, en olası senaryo, Litecoin’in mevcut momentumunun bir kısmını kaybedeceği yönünde. Ayrıca, senaryoda son fiyat artışlarının bir kısmını yeniden takip edeceği de yer alıyor. Bu, Litecoin’in yıl sonuna kadar 100 dolar olma ihtimalini hemen hemen ortadan kaldırıyor. Demek ki Noel Baba, 2022’de Litecoin kripto kazançlarıyla çoraplarınızı doldurmayacak.

Peki ya 2023? Bu, Litecoin’in uzun ve sürekli bir yükseliş için en büyük şansa sahip olduğu zaman. Ayrıca bu, önceki iki Litecoin halving etkinliğinde gördüğümüz model. Dahası, bu sefer farklı olacağını düşünmek için hiçbir neden yok. Uzun vadeli bir satın alma olarak Litecoin mantıklı. Bilinen bir katalizörün yanı sıra benzer olaylardan önceki fiyat artışlarına dair tarihsel kanıtlar da mevcut. Bu arada, kripto yatırımcıları için çok sancılı geçen bir yıla nihayet veda edebilmenin potansiyel olumlu psikolojik etkisini de göz ardı etmeyin.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fool

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Forbes'ten 2023 İçin BTC ve Altcoin Tahminleri: Bunları İzleyin!
Forbes’ten 2023 İçin BTC ve Altcoin Tahminleri: Bunları İzleyin! Kripto para piyasası için 2022, kesinlikle berbattı. Bitcoin ve diğer önde gelen altcoin projeleri için oldukça iç karartıcı bir yıl oldu. Fed’in enflasyona karşı savaşı, kripto paralardaki bu kadar keskin düşüşün ana nedeniydi. Ancak, sadece o değil....
Vural Erkan 2 ay önce