DOGE, XRP, BTC ve Bu 5 Altcoin İçin Al-Sat Seviyeleri!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 4 hafta önce
243 görüntülenme
DOGE, XRP, BTC, SHIB Al-Sat Seviyeleri

ABD Dolar Endeksi (DXY) son zamanlarda eğilimine girdi. Bu eğilim, SPX ve kripto para piyasası için bir nimet olabilir. Piyasadaki son durum DOGE, XRP, BTC ve 5 seçili altcoin için hangi seviyelere işaret ediyor, görelim. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Hisse senedi, ABD dolar, DOGE ve kripto paralar ne durumda?

2022’de S&P 500 endeksi (SPX) %19,4 düştü ve Nasdaq %33,1 ile 2008’den bu yana en kötü performanslarını sergilediler. Kripto piyasası da Bitcoin ile korkunç bir yıl geçirdi. Buna karşılık, güvenli bir liman olarak algılanan ABD doları, 2015’ten bu yana en iyi performansını sergileyerek yaklaşık %9 yükseldi.

Bu arada, 2023 kripto para piyasası için görünür birkaç yeşil filiz var. Genellikle Bitcoin ile ters korelasyon içinde hareket eden ABD Dolar Endeksi (DXY) zirveye ulaşmış olabilir. Bu da belirli kripto para birimlerinin bir dip oluşturmaya yakın olma olasılığını artırıyor.

Peki, yukarıdaki ortamda ABD Dolar Endeksi düzeltmeye devam edebilir mi ve bu riskli varlıklara fayda sağlar mı? Öğrenmek için analist Rakesh Upadhyay’ın teknik analizlerine göz atalım.

SPX

SPX grafiğinde ayılar, geçen hafta düzeltmeyi uzatmaya çalıştı ancak boğalar 3.764 seviyesini korumayı başardı. Bu da boğaların S&P 500 endeksinde daha yüksek bir dip oluşturmaya çalıştığını gösteriyor.

3.880’lik 20 günlük EMA aşağı doğru eğiliyor ve RSI 45’e yakın, bu da ayıların hafif bir avantaja sahip olduğunu gösteriyor. Boğalar üstünlük kazanmak istiyorsa, fiyatı hareketli ortalamaların üzerine çıkarmak zorunda kalacaklar. Bu durum, ayıların yeniden güçlü bir savunma oluşturabileceği düşüş trendi çizgisine olası bir toparlanma için kapıları açabilir. Alıcılar, potansiyel bir trend değişikliğine işaret etmek için bu direnci delmek zorunda kalacaklar.

Aksine, fiyat 20 günlük EMA’dan düşer ve 3.764’ün altına düşerse, satış yoğunlaşabilir ve endeks 3.650’ye düşebilir.

DXY

Alıcılar, 28 Aralık’ta ABD Dolar Endeksi’ni 20 günlük EMA’nın (104) üzerine çıkarmaya çalıştı, ancak ayılar yerlerini korudular. Bu da duyarlılığın negatife döndüğünü ve yatırımcıların rahatlama rallilerinde satış yaptığını gösteriyor.

Ayılar, 30 Aralık’ta fiyatı 103.44’lük acil desteğin altına çekerek düşüş trendinin yeniden başladığını gösterdi. Endeks daha sonra 102’ye düşebilir ve ardından psikolojik açıdan önemli olan 100 seviyesine ulaşabilir. Fiyat mevcut seviyeden yükselir ve 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarsa, bu olumsuz görüş yakın vadede geçersiz olabilir. Endeks daha sonra 50 günlük basit hareketli ortalamaya (106 dolar) yükselebilir.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin son birkaç gündür 16.256 dolar ile 17.061 dolar arasında dalgalanıyor. Bu sıkı konsolidasyon, boğalar ve ayılar arasındaki kararsızlığı gösteriyor.

20 günlük EMA (16.777 dolar) düzleşiyor ve RSI orta noktanın hemen altında, arz ve talep arasında bir denge olduğunu gösteriyor. Bir sonraki trend hareketinin, fiyat aralıktan çıktıktan sonra başlaması muhtemel. Fiyat 16.256 doların altına düşerse, satış hızlanabilir ve BTC fiyatı kritik desteği 15.476 dolardan yeniden test edebilir.

Alternatif olarak, fiyat 17.061 doların üzerine çıkarsa, BTC fiyatı hızlanarak 18.388 dolardaki genel dirence tırmanabilir. Bu seviye yine boğalar ve ayılar arasında çetin bir mücadeleye sahne olabilir. Farklı analistlerin tahminlerine Kriptokoin.com‘un bu yazısında yer verdik.

Ethereum (ETH)

Boğalar ETH fiyatını harekete geçirmekte başarısız oldu. Son birkaç gün içinde hareketli ortalamaların üzerinde, ancak ayılara zemin bırakmamış olmaları cesaret verici bir işaret.

Bu durum, boğaların fiyatı hareketli ortalamaların üzerine çıkarmak için bir kez daha girişimde bulunacağını gösteriyor. Başarılı olurlarsa, ETH fiyatı 1.352 dolardaki sert genel dirence yükselebilir. Ayıların bu seviyeyi büyük bir gayretle koruması muhtemel.

Boğalar, hareketli ortalamalardaki genel engeli aşamazsa, ETH fiyatı 1.150 dolarlık kritik desteğe düşebilir. 1,150 dolar, boğaların koruması gereken önemli bir seviye çünkü bunun altında bir kırılma, hedefi 948 dolar olan bir baş ve omuzlar formasyonunu tamamlayacak.

BNB Coin (BNB)

BNB son birkaç gündür 250 dolar kırılma seviyesinin yakınında işlem görüyor. Bu da ayıların seviyeyi dirence çevirmeye çalışırken, boğaların fiyatı tekrar üzerine çıkarmaya çalıştığını gösteriyor.

Bu dar aralıklı hareketin uzun süre devam etmesi pek olası değil. Fiyat dar aralıkta ne kadar uzun süre kalırsa, nihai kırılma o kadar güçlü olur. Alıcılar fiyatı 250 ila 255 dolar genel direnç bölgesinin üzerine çıkarırsa, BNB fiyatı 50 günlük 270 dolara yükselebilir. Bu seviye küçük bir engel olarak hareket edebilir ancak aşılırsa fiyat 300 dolara yükselebilir.

Bu arada ayıların başka planları da olabilir. Genel gider bölgesini korumaya ve fiyatı 236 doların altına düşürmeye çalışacaklar. Bunu yaparlarsa, BNB fiyatı 220 dolara ve ardından 200 dolara düşebilir.

XRP (XRP)

XRP simetrik üçgenin destek çizgisinin altına düştü ve 0,30 dolardaki güçlü desteğin altına geriledi. Uzun kuyruklu mum, boğaların agresif bir şekilde 0,30 dolara düşüşü satın aldığını gösteriyor.

XRP fiyatı daha sonra üçgene yeniden girdi ve boğalar, fiyatı 0,35 doların üzerine çıkararak ivme kazanmaya çalışıyor. Bunu yaparlarsa, XRP fiyatı direnç çizgisine ulaşabilir. Boğalar bu seviyeye yükselirse, fiyat 0,42 dolara sıçrayabilir.

Tersine, fiyat 20 günlük EMA’nın üzerinde kalmayı başaramazsa, ayıların her rallide satış yapmaya devam ettiğini gösterecek. Ayılar daha sonra fiyatı üçgenin destek çizgisinin altına düşürmek için tekrar çabalayacaktır.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin fiyatı 30 Aralık’ta kırıldı ve 0,07 dolarlık desteğin altında kapandı. Ancak bunun bir ayı tuzağı olduğu kanıtlamış oldu. Boğalar daha düşük seviyelerde alım yaptı ve fiyatı 31 Aralık’ta tekrar 0,07 doların üzerine çıkardı.

DOGE, XRP, BTC, SHIB Al-Sat Seviyeleri

Alımlar 2 Ocak’ta daha da arttı ve boğalar fiyatı düşüş trendi çizgisinin üzerine fırlatarak konumlarını güçlendirmeye çalışıyor. Bunu başarabilirlerse, DOGE fiyatı 0,08 dolar civarındaki dirence meydan okuyabilir. Bu seviyenin üzerinde bir kırılma, agresif ayıların stop-loss’unu tetikleyerek kısa süreli bir sıkışmaya neden olabilir. DOGE daha sonra 0,11 dolara tırmanabilir.

Fiyat mevcut seviyeden aşağı inerse ve 30 Aralık’ta yapılan gün içi düşük seviyenin altına inerse, bu olumlu görüş boşa çıkabilir. DOGE daha sonra 0,05 dolara yakınındaki ana desteğe düşebilir.

Cardano (ADA)

Cardano, toparlanmaya başladı ve fiyat 0,26 dolara yaklaşıyor. RSI’daki pozitif sapma, satış baskısının azalıyor olabileceğini gösteriyor.

DOGE, XRP, BTC, SHIB Al-Sat Seviyeleri

20 günlük EMA, takip edilmesi gereken önemli bir seviye. Alıcılar bu direnci aşarsa, ADA fiyatı 0,29 dolar kırılma seviyesine yükselebilir. Bu seviye de ölçeklenirse, düşüş trendi çizgisine dokunabilir.

Aksine, fiyat 20 günlük EMA’dan bir kez daha düşerse, ayıların daha yüksek seviyelerde aktif olduğunu gösterecek. ADA daha sonra alıcıların düşüşü durdurmak için devreye girebileceği destek hattına düşebilir.

Polygon (MATIC)

MATIC 30 Aralık’ta 0,75 doların altına düştü, ancak ayılar avantajdan yararlanamadı ve fiyatı 0,69 dolarlık kritik desteğe çekemediler.

DOGE, XRP, BTC, SHIB Al-Sat Seviyeleri

Boğalar, hareketli ortalamalarda satışla karşı karşıya kalabilecek bir rahatlama rallisi başlatmaya çalışıyor. Fiyat bu dirençten aşağı dönerse, daha yüksek seviyelerin ayılar tarafından satışları çektiğini gösterecek. Bu da 0,69 dolara düşme olasılığını artırabilir.

Öte yandan, boğalar fiyatı hareketli ortalamaların üzerine çıkarırsa, MATIC fiyatı 0,97 dolara yükselebilir. Bu seviye yine güçlü bir bariyer görevi görebilir, ancak boğalar bunu aşarsa bir sonraki durak muhtemelen 1,05 dolar olacaktır.

Litecoin (LTC)

Litecoin, Ocak’ta hareketli ortalamaların ve genel direncin üzerine çıkarak 75 dolarda yükseldi. Bu da alıcıların kontrolü ele geçirmeye çalıştığını gösteriyor.

DOGE, XRP, BTC, SHIB Al-Sat Seviyeleri

Fiyat 75 doların üzerinde kalırsa, LTC 85 dolara yükselebilir. Bu seviye küçük bir direnç olarak hareket edebilir, ancak aşılırsa fiyat hızlanabilir ve psikolojik olarak hayati önem taşıyan 100 dolar seviyesine fırlayabilir. Boğalar fiyatı 75 doların üzerinde tutamazsa, parite hareketli ortalamalara düşebilir. Fiyat bu destekten geri dönerse, genel direncin üzerinde bir kırılma olasılığı artar. Fiyat geri döner ve hareketli ortalamaların altına düşerse ayılar avantajlı olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance CEO'sunun Tweetinde Bu Altcoin Var: Fırladı!
Binance CEO’sunun Tweetinde Bu Altcoin Var: Fırladı! Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), attığı tweet’le bir altcoin projesinde ilginç fiyat hareketlerini tetikledi. Altcoin fiyatlarının, kripto dünyasındaki ünlü şahısların paylaşımlarına göre hareket etmesi yeni bir şey değil.   Binance CEO’su...
Vural Erkan 4 hafta önce