DOGE, XRP, BTC ve 5 Altcoin İçin “Tamam mı Devam mı?”

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
998 görüntülenme
DOGE, XRP, BTC ve 5 Altcoin İçin “Tamam mı Devam mı?”

Kripto analisti Rakesh Upadhyay’a göre, hisse senetlerindeki ralli, Bitcoin fiyatına destek veriyor olabilir. Ayrıca analist, Fed, yatırımcının faiz artışlarının yavaşlayacağına dair beklentisini doğrularsa, kripto piyasasının daha fazla havai fişek görebileceğini söylüyor. Bitcoin ve DOGE dahil altcoinler’deki ralli önümüzdeki birkaç gün içinde kar rezervasyonuna tanık olabilir mi? Analist, bu sorunun cevabını öğrenmek için grafikleri inceliyor.

Kripto para piyasasına genel bir bakış

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin fiyatı yıldan bugüne yaklaşık %37 arttı ve herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor. S&P 500 endeksi (SPX) de yıla kazançlı bir başlangıç ​​yaptı, ancak kabaca %4’lük nispeten sessiz bir ralli gördü. Riskli varlıkların fiyatı yükselirken, güvenli liman olarak algılanan ABD Dolar Endeksi (DXY), Ocak ayında %1’den fazla düşerek düşüş trendini genişletti. Riskli varlıklara yönelik duyarlılıktaki değişiklik, Fed’in enflasyonun düşmesiyle birlikte faiz artırımlarını yavaşlatabileceği beklentileriyle tetiklenmiş olabilir. Hatta bazı analistler, Fed’in yıl sonundan önce yönünü değiştirip faiz oranlarını düşürmeye başlamasını bekliyor.

DOGE
Günlük kripto para piyasası performansı / Kaynak: Coin360

Bazı analistler, Bitcoin’in rallisine şüpheyle yaklaşıyor. Ancak fiyat 20.000 doların üzerinde ne kadar uzun süre kalırsa, Kasım ayında makro düşüşün yapılmış olma olasılığı o kadar yüksek. Bir sonraki düşüş daha yüksek bir dip oluşturursa, en kötüsünün geride kalmış olabileceğini daha da teyit edebilir.

BTC, ETH, BNB ve XRP analizi

Bitcoin (BTC): Ayılar satıyor, ancak boğalar alıyor

Boğalar, 21 Ocak ve 22 Ocak tarihlerinde Bitcoin’i 22.800 doların üzerine çıkardı. Ancak mum çubuklarındaki uzun fitil, ayıların daha yüksek seviyelerde satış yaptığını gösteriyor. Ayılar 22 Ocak’ta bir düzeltme başlatmaya çalıştı. Ancak boğalar, şamdandaki uzun kuyruktan görüldüğü gibi, gün içi düşüşü satın aldı.

Yukarı eğimli hareketli ortalamalar alıcılar için avantaj gösterse de, aşırı alım bölgesindeki RSI küçük bir düzeltme veya konsolidasyonun mümkün olduğuna dikkat çekiyor. Bunun olması için, ayıların fiyatı 22.292 doların altına çekmesi ve sürdürmesi gerekecek. BTC daha sonra 21.480 dolara düşebilir. Tersine, eğer alıcılar fiyatı 23.078 dolar – 23.371 dolar direnç bölgesinin üzerine çıkarırsa, BTC 25.211 dolara yükselebilir. Ayılar bu seviyede güçlü bir savunma yapabilir ve bu da kısa vadeli bir düzeltmeye yol açabilir.

Ethereum (ETH): Boğalar pozisyonlarını koruyor

Ether’in fiyatı 1.680 dolarda reddediliyor. Ancak olumlu bir işaret, boğaların ayılara zemin bırakmamış olması. Bu, kısa vadeli traderların yukarı hareketin devam edeceğini tahmin ettikleri için pozisyonlarını koruduklarını gösteriyor.

Yükselen 20 günlük EMA (1.483 dolar) ve aşırı alım bölgesindeki RSI, en az direnç yolunun yukarı yönlü olduğunu gösteriyor. 1.680 doların üzerinde bir kırılma ve kapanış, 1.800 dolara giden yolculuğu başlatabilir. Bu seviye yine bir direnç görevi görebilir. Ancak boğalar bir sonraki geri çekilme sırasında fiyatın 1.680 doların altına düşmesine izin vermezse, 2.000 dolara yükselme olasılığı artar. Fiyat mevcut seviyeden aşağı inerse ve 20 günlük EMA’nın altına düşerse, bu olumlu görüş yakın vadede geçersiz olabilir. ETH daha sonra bir süre için 1.352 dolar ile 1.680 dolar arasında bir aralığa bağlı kalabilir.

Binance Coin (BNB): Boğalar ayılara zemin bırakmadı

BNB’nin rahatlama rallisi, 318 dolarlık genel direncin yakınında satışla karşı karşıya. Ancak boğalar ayılara zemin bırakmadı. Bu, alıcıların fiyatın 318 doların üzerine çıkmasını bekledikleri için çıkışa acele etmediklerini gösteriyor.

Yükselen 20 günlük EMA (287 dolar) ve pozitif bölgedeki RSI, boğaların üstünlüğe sahip olduğunu gösteriyor. Alıcılar fiyatı 318 doların üzerine çıkarırsa, BNB, arada büyük bir direnç olmadığı için 360 dolara hızlanabilir. Fiyat mevcut seviyeden keskin bir şekilde düşerse, BNB 20 günlük EMA’ya düşebilir. Bu seviye, boğaların güçlü alımlarını çekebilir. Fiyat 20 günlük EMA’dan geri dönerse, alıcılar tekrar 318 dolardaki genel engeli aşmaya ve yükseliş trendini sürdürmeye çalışacak. Kısa vadeli avantaj, 269 dolarlık 50 günlük basit hareketli ortalamanın (SMA) altında bir kırılma durumunda ayıların lehine dönebilir.

Ripple (XRP): Düşüşler satın alınıyor

İki günlük sığ bir gerilemenin ardından alıcılar, XRP’yi 23 Ocak’ta 0,42 dolarlık sert genel direncin üzerine çıkardı. Bu, her küçük düşüşün satın alındığını gösteriyor.

20 günlük EMA (0,38 dolar) yükseliyor ve RSI aşırı alım bölgesine yakın. Bu da boğaların hakim olduğunu gösteriyor. Ancak ayılar kolayca pes etmeyebilir ve 0,42 dolar seviyesini tüm güçleriyle savunmaya çalışacak. Çünkü bu seviyenin çökmesi durumunda XRP hızla 0,51 dolara sıçrayabilir. Fiyat 0,42 doların üzerine çıkamazsa, ayılar XRP’yi 0,39 doların altına çekmeye çalışacak. Böyle bir durumda, 20 günlük EMA’nın altında bir kırılma olasılığı artar.

DOGE, ADA, MATIC ve DOT analizi

Dogecoin (DOGE): Boğalar vazgeçme niyetinde değil

DOGE, 0,09 doların üzerinde satışla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Ancak boğalar çabalarından vazgeçmeye istekli değil.

DOGE

Hareketli ortalamalar bir yükseliş geçişini tamamladı ve RSI pozitif bölgede, bu da alıcılara avantaj sağlıyor. Fiyat 0,09 doların üzerinde kalırsa, DOGE 0,11 dolara yükselebilir. Bu seviye zorlu bir bariyer görevi görebilir ve boğalar yakın vadede bu seviyeyi aşmayı zor bulabilir. DOGE fiyatı 0,09 doların üzerinde kalmayı başaramazsa, kısa vadeli tarderlar kâr elde almayı tercih edebilir. Bu da DOGE’yi hareketli ortalamaların altına düşürebilir. DOGE daha sonra 0,07 dolar yakınındaki desteğe düşebilir.

Cardano (ADA): Kademeli olarak yoluna devam ediyor

ADA, kademeli olarak yükselmeye devam ediyor. Ancak ayılar toparlanmayı 0,38 dolar civarında durdurmaya çalışıyor. Fiyat mevcut seviyeden düşerse, 20 günlük EMA’ya (0,33 dolar) düşebilir.

DOGE

Bu, dikkat edilmesi gereken önemli bir seviye. Çünkü 20 günlük EMA’da güçlü bir toparlanma hissiyatta rallilerde satıştan düşüşlerde alıma geçişe işaret edecek. Boğalar daha sonra bariyeri 0,38 dolardan aşmak için başka bir girişimde bulunacak. Başarılı olurlarsa, ADA 0,44 dolara yükselebilir. Ayılar yakın vadede üstünlük kazanmak istiyorsa, fiyatı 20 günlük EMA’nın altına çekmek zorunda kalacaklar. ADA daha sonra 50 günlük SMA’ya (0,29 dolar) düşebilir.

Polygon (MATIC): Boğalar avantaja sahip

Boğalar, 21 Ocak’ta MATIC’i 1,05 dolarlık genel direncin üzerine çıkarmaya çalıştı. Ancak, ayılar kımıldamadı. Ayılar son birkaç günde 1,05 doları başarıyla savunsa da, fiyatı 20 günlük EMA’nın (0,93 dolar) altına çekemediler.

DOGE

Pozitif bölgedeki yukarı eğimli 20 günlük EMA ve RSI, boğaların hafif bir avantaja sahip olduğunu gösteriyor. Bir direnç seviyesinin tekrar tekrar test edilmesi, onu zayıflatma eğilimindedir. Fiyat mevcut seviyeden yükselirse, genel direncin üzerinde bir kırılma olasılığı artar. MATIC daha sonra 1,16 dolara ve ardından 1,30 dolara sıçrayabilir. Aksine, fiyat mevcut seviyeden düşerse, ayılar bir fırsat hissedecek ve MATIC’i 20 günlük EMA’nın altına çekmeye çalışacak. Bunu başarabilirlerse, MATIC bir süre daha 0,69 ile 1,05 dolar aralığında sıkışıp kalabilir.

Polkadot (DOT): Boğalar ve ayılar kararsız

DOT, 21 Ocak ve 22 Ocak’ta bir Doji şamdan modeli oluşturdu. Bu, boğalar ve ayılar arasında bir sonraki hamle hakkında kararsızlığa işaret ediyor.

Bu belirsizlik, 23 Ocak’ta 6,50 doların üzerinde bir kırılma ile yukarı yönlü çözüldü. Alıcılar fiyatı bu seviyenin üzerinde tutarsa, DOT önce 7,42 dolara yükselebilir ve bu seviyenin çıkarılması durumunda ralli 8 dolara dokunabilir. Yukarı eğimli hareketli ortalamalar ve aşırı alım bölgesindeki RSI, boğaların kontrol altında olduğunu gösteriyor. Olumsuz yönde izlenmesi gereken önemli seviye 20 günlük EMA (5,63 dolar). Satıcılar geri dönüş yapmak istiyorlarsa fiyatı bu desteğin altına çekmek zorunda kalacaklar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FTX Mucidinin Milyon Dolarlık Transferi Mercek Altında!
FTX Mucidinin Milyon Dolarlık Transferi Mercek Altında! Raporlara göre FTX Kasım ayında çökmeden kısa bir süre önce, kurucusu Sam Bankman-Fried, Modulo Capital adlı kimliği belirsiz bir kripto para ticaret firmasına 400 milyon dolar gönderdi. İşte detaylar… FTX kurucusu SBF’in Modulo Capital yatırımı dikkat çekti...
Aslı Dinçer 2 hafta önce