Dogecoin Aşığı Elon Musk’tan Korkunç Uyarı!

Serkan Eser
Serkan Eser 10 Eylül 2022
3 görüntülenme

Sık sık Dogecoin paylaşımlarıyla gündeme gelen Tesla CEO’su Elon Musk, bu kez ABD ekonomisini değerlendirdi. Musk’ın paylaşımı, piyasaların 21 Eylül’de gerçekleşecek FED toplantısına yönelik beklentilerinin ortaya çıkmasıyla geldi. Buna göre piyasalar, Eylül FOMC toplantısında yeniden bir 75 baz puanlık faiz artışı bekliyor. Ünlü milyarder, FED’in yeniden büyük bir faiz artımı yapmasının bir ABD ekonomisinde deflasyon yaratacağını söyledi.

Dogecoin aşığı Elon Musk, FED’i uyarıyor

Elon Musk, FED’den gelecek bir faiz artırımının ABD ekonomisinde deflasyona yol açacağını söylüyor. Bilmeyenler için deflasyon, mal ve hizmetlerin fiyatlarının düşmesi anlamına geliyor. Bu ekonomik durum, daha fazla üretkenlik, daha az talep veya bir ülkenin para arzındaki daralma gibi çok sayıda faktör nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Musk’a göre, mevcut deflasyon riski, para arzındaki daralma nedeniyle ortaya çıkıyor.

Son dönemde FED yükselen enflasyonla mücadele etmek için sıkılaştırma politikasıyla arzı azaltıyor. FED başkanı Jerome Powell, şimdiden 21 Eylül’de faiz artırımı yapacakları yönünde sinyal vermeye başladı. Ayrıca Powell, FED’in doların gücünü artırmaya çalışacağını da açıkladı. Merkez Bankası bunu yaparak tüketicilerin enflasyonla mücadele etmesine destek olmayı hedefliyor. Deflasyon tüketiciler için iyi bir durum olsa da, uzun vadede ekonomik küçülme anlamına geliyor.

Elon Musk, insanları uyaran tek kişi değil

Dogecoin fanatiği Musk, ABD ekonomisi hakkında uyarı da bulunan tek ünlü isim değil. Ünlü yatırımcı ve Scion Asset Management’ın kurucusu Michael Burry de Musk’a katılıyor. Burry, ABD’de 2008 düzeyinde bir ekonomik krizin yaklaştığı yönünde paylaşımlar yapıyor.

Bu arada popüler ekonomist Peter Schiff de kıyamet senaryosu yayınlayanlar arasında yer alıyor. Schiff, yatırımcıları ve insanları hiperenflasyon konusunda uyarıyor. Ayrıca, FED’in ekonomide yükselen enflasyona neden olacak niceliksel genişlemeye hızla döneceğini düşünüyor. Schiff’e göre, bu olursa enflasyon ABD’de artmaya devam edecek, ancak bir hiperenflasyon riski ortadan kalkacak.

Piyasalar FED’den bu oranları bekliyor

Dogecoin aşığı Elon Musk’ın beklediği faiz oranları, piyasalar tarafından da kabul görüyor. Buna göre son veriler, piyasa katılımcılarının FED’in 21 Eylül’de 0,75 baz puanlık bir faiz artışı yapmasını beklediğini ortaya koyuyor. CME FED Watch isimli araç, 75 baz puanlık bir artış olasılığını %91 olduğunu ortaya koyuyor. Bankacılık devi Goldman Sachs’ın son hamlesi de bunu destekliyor. Banka, 50 baz puanlık artış tahminini yakın zamanda 75 baz puana çıkardı.

Ancak Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, 13 Eylül’de yayınlanacak TÜFE verileri FED’in kararını büyük ölçüde etkileyecek. TÜFE verilerinin beklenenden daha iyi gelmesi mümkün. Eğer bu olursa FED 50 baz puanlık bir faiz artışına gidebilir. Beklenenden iyi TÜFE verileri ve düşük faiz artırımları Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin için iyi sonuçlar doğuracaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Son Çöküşü Bilen Analist: Bu Altcoin’den Uzak Durun! Çakılacak Son çöküşü bilen kripto analisti, yatırımcıları bir altcoin hakkında uyarıyor. Ona göre, Ağustos ayından bu yana %330’un üzerinde yükselen bu kripto paranın fiyatı yakında çökecek. Analist ayrıca bunun dışında 4 kripto para birimi için de düşüş beklediğini...
Serkan Eser 10 Eylül 2022