Dogecoin, ETH ve Bu Altcoinleri Yasaklayan Tasarı Onaylandı!

Soaring Bitcoin Price Boosts Fortunes of Cryptocurrency Mining Firms 1
Soaring Bitcoin Price Boosts Fortunes of Cryptocurrency Mining Firms 1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

New York Senatosu, bugün gerçekleşen bir oylamanın ardından eyalette kripto para birimi madenciliğini yasaklayan bir yasa tasarısını onayladı. Bilindiği üzere Bitcoin (BTC), Dogecoin (DOGE) ve proof-of-stake (PoS) sürecine geçmeye çalışan Ethereum (ETH) gibi coin’ler, madencilik ile oluşturuluyor. Yani söz konusu tasarı, bu kripto paraları etkiliyor. İşte detaylar… Dogecoin (DOGE) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Dogecoin, ETH’yi etkileyen tasarı onaylanırsa ne olacak?

Tasarı şimdi, yasayı veto edebilecek ya da yasalaştırabilecek Vali Kathy Hochul’a gidiyor. Onaylanırsa, New York kripto madenciliğini yasaklayan ilk ABD eyaleti olacak. Yasa tasarısı, eyalette kripto madenciliği konusunda iki yıllık bir harç çağrısında bulunuyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, yetkililerin madencilikle olan çekişmesinin büyük bir kısmı, madenciliğin çevresel etkisine ilişkin endişelerden kaynaklanmaktadır.

Bitcoin Borsalarında Büyük Kriz: Alımlar Durduruldu!

Tasarı, özellikle, bir iş proof-of-work (PoW) konsensüs algoritmasını kullanan madencilik operasyonlarına son verilmesi çağrısında bulunuyor. Bu, Bitcoin ve Ethereum, Dogecoin gibi büyük tokenları içeriyor. Ethereum (ETH), Ethereum 2.0 ile madencilikten, yani PoW’den uzaklaşmaya çalışsa da, henüz ETH 2.0’a geçiş tamamlanmadı. Bu güncelleme gerçekleştirildiğinde, lider altcoin projesinde, PoS algoritması kullanılacak.

İklim endişeleri yasağı tetikliyor

Tasarı, New York’un destekçilerinin kirli enerji kaynaklarından geldiğine inandığı karbon ayak izini düşürmeyi amaçlıyor. Ancak New York’un elektriğinin büyük bir kısmı nükleer ve yenilenebilir kaynaklardan geliyor. Raporlara göre eyalette madencilik de büyük ölçüde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımıyla gerçekleşiyor. Tasarı, Blockchain Derneği gibi kuruluşların bir yasağa karşı bir kampanya başlatmasıyla kripto para birimi grupları tarafından geniş çapta kınandı.

Bugün Bu 9 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar!

Kripto savunucuları ayrıca, tasarının ülkede bir domino etkisine neden olabileceğinden ve diğer bazı eyaletlerin benzer yasalar çıkarmasından korkuyorlar. ABD şu anda küresel hash rate’te en büyük paya yaklaşık yüzde 38 ile sahip. Eyalet meclisinin kabul ettiği yasa tasarısı ile New York’taki yeni karbon bazlı yakıtlarla çalışan PoW operasyonlarına moratoryum, yani iki yıllık bir erteleme getirecek.  Digital Currency Group CEO’su Barry Silbert, konuya yönelik attığı bir tweet’te şunları söyledi:

Bu moratoryum tasarısı tam bir iş katili ve kripto para birimi girişimcilerine korkunç bir mesaj gönderiyor.

Madencilerin tek şansı Teksas mı?

New York madenciliği çökertmeye hazırlanırken, şirketler Teksas’a akın ediyor. Teksas eyaleti, daha erişilebilir bir elektrik şebekesi ve bol miktarda yenilenebilir enerji ile birleştiğinde kripto para dostu yasalarla işlev yapıyor. Bilindiği üzere birkaç madenci, eyalette şimdiden tesisler kuruyor. Argo Blockchain, eyalette yaklaşık 2 milyar dolarlık bir tesis inşa ediyor. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla da Blockstream ve Block ile ortaklaşa Teksas’ta bir maden sahası kuruyor. Proof of work (PoW) ile oluşturulan coin’lerin bazılarını, aşağıdaki görselde görebilirsiniz:

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dogecoin, ETH ve Bu Altcoinleri Yasaklayan Tasarı Onaylandı!