Dogecoin’in Kısa Tarihi: Bakın DOGE’de Sırada Ne Var!

Vural Erkan
Vural Erkan 30 Ağustos 2021
6 görüntülenme
OnayJakobov EyeEm Getty DogeDog CROPPED scaled

Dogecoin, kriptonun en çok konuşulan paralarından biri. Her zaman genç yatırımcıların ağzında ve zihnindeymiş gibi görünüyor. Ayrıca, daha dikkate değer yatırımcılar, kripto parayı hem komik kökenleri, hem de uygulanabilir bir “değişim aracı” olarak övüyorlar. Ama bu komik moda tam olarak nedir? Ek olarak, Shiba Inu ile ne ilgisi var? Kelimenin tam anlamıyla bir şaka olarak başlamış olmasına rağmen neden hem Mark Cuban hem de Elon Musk bu parayı teşvik ediyor? Cevaplar sizi şaşırtabilir. Kriptokoin.com olarak merak edilen konulara ilişkin detayları sunuyoruz.

Dogecoin (DOGE)’nin kökenleri

Söylentileri duyduysanız, doğrudur. Dogecoin, kelimenin tam anlamıyla bir şaka parasıdır. Dogecoin’in ortak yaratıcılarından Billy Marcus, ilk olarak 2013’te kripto parayı bastı. CNBC’ye övünerek, kripto paranın yaklaşık iki saat içinde oluşturulduğunu söylüyor.

Dogecoin

Aslen Bitcoin’in bir parodisi olarak yapılmış ve popüler “doge meme” ye dayanan Dogecoin, kripto dünyasında orman yangını gibi yayıldı. Investopedia’daki habere göre, Adobe Inc.’in Avustralya Sidney’deki ofisinde ürün müdürü olan Jackson Palmer, kripto para birimlerini çevreleyen yutturmacayı hicvetmenin bir yolu olarak, 2013 yılında Dogecoin’i yarattı. Jackson Palmer, gelişmekte olan teknolojinin “şüpheci-analitik” bir gözlemcisi olarak tanımlandı ve yeni kripto para girişimiyle ilgili ilk tweetleri şaka olarak algılandı.

Altcoin

Daha sonra Billy Marcus, yeni bir kripto para birimi oluşturmak için Jackson Palmer’a ulaştı. Billy Marcus’un bir kripto yaratma arzusu ve Jackson Palmer’ın kriptoya yönelik incelemesi bir araya geldiğinde, Dogecoin doğdu. Investopedia’’nın haberinde ayrıca şu ayrıntılara yer veriliyor:

 Billy Marcus, Dogecoin’in kendisini Litecoin’den türetilen Luckycoin’e dayalı ve başlangıçta blok madenciliği için rastgele bir ödül olarak kullandı, ancak bu Mart 2014’te statik bir ödül olarak değiştirildi. Dogecoin, Litecoin’in scrypt teknolojisini kullanıyor ve bir Prof of Work (PoW) kripto parasıdır.

Hype’ın arkasında kim var?

Muhtemelen şimdiye kadar duymuş olduğunuz gibi, birçok kripto meraklısı tarafından “Baba Doge” olarak taçlandırılan Elon Musk, kripto paranın büyük bir destekçisi oldu. “ Hafta Sonu Güncellemesi ” adlı bir SNL skecinde Elon Musk, kripto parayı içeren komik bir parçaya katılırken görülüyor. Skeç sona ererken Elon Musk’ın “Ay’a!” diye bağırdığı görülüyor. Stüdyo seyircisinin Elon Musk’ın sözlerinin ardından tezahürat yaptığı duyuluyor. Sonuç olarak, Dogecoin, Elon Musk’ın SNL’de görünmesinden kısa bir süre sonra fiyatlarında ciddi bir artış gördü.

Dogecoin

Multi milyarder yatırımcı Mark Cuban da kripto paranın büyük bir destekçisi. Kısa süre önce Mark Cuban, Dogecoin ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“Bu, mal ve hizmet alımı için kullanılabilecek bir araç. Doge topluluğu, onu bir değişim aracı olarak kullanmak söz konusu olduğunda en güçlü olanıdır.” 

Bu açıklamaya rağmen, Mark Cuban’ın 500 dolardan daha az değerde Dogecoin’e sahip olduğu gerçeği, Doge topluluğunun inceleyici bakışlarını üzerine çekiyor.  

Dogecoin ekibi genişliyor

Kısa süre önce, Dogecoin Vakfı’na önemli şahıslar katıldı. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin ekibe yeni katıldı. Ek olarak, Elon Musk’ın aile ofisi başkanı Jared Birchall da ekibe katıldı

Kaynak:Tradingview

Fiyatlardaki son düşüşe rağmen, ekip iyimserliğini koruyor. Alınan haberlere göre, artık grup, personel istihdam etmek ve tam zamanlı olarak Dogecoin üzerinde çalışmak için üç yıllık bir fon arıyor. Her zaman olduğu gibi, gelecek belirsiz, ancak analistlere göre gruptaki son değişiklikler kesinlikle Dogecoin yatırımcıları için olumlu olarak görülebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

altt
Robot Sophia’nın Yapay Zeka Öncüsü: Bu Altcoin Çok Üstün! Robot Sophia’nın arkasındaki yapay zeka öncüsü, Cardano‘nun “oldukça üstün” olduğunu söylüyor. Ben Goertzel, projesinin Cardano Blockchainine geçişi konusunda heyecanlı. İnsansı robot Sophia için yapay zeka yazılımı geliştirmesiyle tanınan SingularityNET CEO’su Ben Goertzel, Twitter’da Cardano Blockchainini “temelde oldukça...
Zeki Uyanık 31 Ağustos 2021