Reklamı kapat

Dogecoin 2.0 Gerçek DOGE’yi Kızdırdı! Bu Seviyelere Dikkat

Vural Erkan
Vural Erkan 31 Ağustos 2021
0 görüntülenme
angry dog aggressively barking and defending his territory 1048217784 f60bbc4cb7b94f83aac4c83857261989

Kripto dünyasında başlangıçta bir şaka olarak yaratılmış olsa da Dogecoin (DOGE), 36 milyar dolarlık değeri dikkate alındığında, artık şaka muamelesi görmüyor. Bugün paylaşılan bir blog göndersine göre ilginç bir gelişme yaşandı. Yeni kurulan Dogecoin Vakfı, Dogecoin 2.0’a karşı markasını korumak amacıyla avukatlarını görevlendirdi. Haberin detaylarını ve kripto analisti Filip L’nin teknik analizini Kriptokoin.com olarak sizlerle paylaşıyoruz.

DOGE Vakfı, Dogecoin taklitçisine dava açtı

Bu yılın başlarında Binance Smart Chain’de piyasaya sürülen ve Dogecoin’i taklit eden Dogecoin 2.0’ın orijinal Dogecoin’in güncellenmiş bir versiyonu olduğu iddia edildi. Orijinalinden farklı olarak Dogecoin 2.0’in arzı, 100 milyon tokenle sınırlandırılmış durumda. Ayrıca, BSC’nin üzerinde çalıştığı için ücretleri orijinaline göre çok daha düşük. Dogecoin 2.0’ın dağıtımı Mayıs ayında başladı ve bu ayın başlarında CoinMarketCap’te yer aldı.

Dogecoin

Seyreltilmiş piyasa değeri sadece 2,7 milyon dolar olan Dogecoin 2.0’ı, bunun toplumu yanıltıcı olabileceğinden endişelen bazı Doge topluluk üyeleri, Dogecoin Vakfı’na bildirdi. Şimdi avukatlar, Dogecoin 2.0’ın, Dogecoin adını kullanmayı bırakmasını ve başka bir tane seçmesini istiyor. Avukatların yapmış olduğu açıklama şu şekilde:

Makul talebimizin, Dogecoin 2.0 geliştirme ekibinin projeleri için Dogecoin projesinin haklarını ve itibarını ihlal etmeyen yeni bir isim seçmesini sağlayacağını umuyoruz. Gelecekteki çalışmalarında yapabilecekleri her türlü yeniliği sabırsızlıkla bekliyoruz.

Dogecoin Vakfı, ünlü katılımcılarla genişledi

Uzun bir aradan sonra bu ayın başlarında faaliyete geçen yenilenmiş Dogecoin Vakfı, Elon Musk’ın iş ortağı Jared Birchall’ı ve Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’i danışma kuruluna kattı. Vakfın yeniden kurulması kararının arkasındaki temel nedenlerden biri, Dogecoin markasını olası suistimallerden korumaya devam etmekti. 2014 yılında Amerikan oyun aksesuar şirketi Ultra PRO, meme coin’den ilham alan bir ürün serisi oluşturmak için “Doge” kelimesi için ticari marka başvurusunda bulundu. Bu durum, bunu meme coin’in geleceği için bir tehdit olarak gören Doge topluluğunu öfkelendirdi. Neyse ki, taraflar dostane bir anlaşmaya varabildiler.

Dogecoin

Vakıf, kripto para birimini patent trollingine (kötü niyetli patent başvuruları yapma uygulaması) karşı koruyan kripto para biriminin markalaşması üzerinde yasal haklara sahip bulunuyor. Yine de, DOGE kripto para çılgınlığı sayısız DOGE taklitçisi yarattı. Bu da hepsinin peşinden gidecek yeterli avukat olmayacağı anlamına geliyor.

DOGE fiyatı düştüğü için alıcılar hiçbir yerde görünmüyor

Analist Filip L’ye göre, DOGE, alıcıların fiyatları 0,30 doların üzerine çıkaramaması nedeniyle biraz duraklama modunda görünüyor. Analist, DOGE’nin 24 Ağustos’ta yaptığı düzeltmenin ardından, fiyat hareketinin yeşil yükseliş trend çizgisini kırmasıyla bu kayıpları azaltmaktan kaçındığını belirtiyor. Analist’in değerlendirmeleri şu yönde:

Bunun yerine, fiyat hareketi yatay seyrediyor ve üstte 0,30 dolar ve altta 0,27 dolar arasında sıkışıp kaldığı için fazla bir iyileşme belirtisi göstermiyor. Bununla birlikte, DOGE grafiğine bakmanın önemli bir faydası vardır ve bu, alıcıların oyunlarını hızlandırmaları ve takasları dikkate almaları gerektiğidir. Aylık R1 direnç seviyesi 0,27 dolar şimdilik tutuldu. Ancak fiyat hareketi yeniden azalmaya başladığında, alıcıların DOGE’ye daha fazla alım talebi yaratması gerekecek. Aksi takdirde, risk, R1 direnç seviyesinin üçüncü testte hayatta kalamaması ile sonuçlanır.

Analist: Dogecoin (DOGE)'i Kimse Engelleyemeyecek!

Analist, aylık R1 direnç seviyesinin, olumsuz yönde üçüncü bir teste dayanamayacağını belirterek analizlerine şu şekilde devam ediyor:

R1 direnç seviyesinin kırılması, DOGE’yi 0.25 dolara geri getirecek. Bu seviye sadece psikolojik öneme sahip olmakla kalmayacak. Ayrıca alıcıların savunması gereken ilk seviye olacaktır. Alıcılar, ilk testte olduğu gibi burada temkinli olacak. Fiyat hareketi bu seviyenin biraz altına düşebilir. Mükemmel teknik destek değil.

DOGE
DOGE/USD günlük grafik

Bu işe yaramazsa, alıcıların bir sonraki beklentisi, 0,25 doların hemen altında seyreden hem 55 günlük hem de 200 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) olacaktır. Alıcılar uzun bir süre içeri girmeye çalışacakları ve DOGE fiyatını 0.27 dolardan bu R1 direnç seviyesine geri itecekleri için 0,25 doların biraz altında ağır alım bekleyin.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

967071 gold jewellery istock
Ünlü İsim, Altın’ın Aralık ve 2022’de Göreceği Seviyeleri Açıkladı! Altın piyasası, reel faiz oranları negatif bölgede sağlam bir şekilde yerleşmiş olsa bile, değerli metal bir miktar yükseliş ivmesi bulmakta zorlandığından, birçok yatırımcı için sinir bozucu bir ticaret oldu. WisdomTree araştırma direktörü Nitesh Shah ise altın’ın fiyatına dair...
Serkan Eser 31 Ağustos 2021