Doktora Öğrencisi DNA Kodunu Çözerek 1 Bitcoin Kazandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Genç bir doktora öğrencisi, 2015 yılında Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nda başlatılan uygulamada DNA’nın bir tüpündeki kodu çözerek 1 bitcoin kazanmayı hak etti.

University of Antwerp’te doktora öğrencisi olan Sander Wuyts, verilen süre dolmadan DNA tüpündeki şifreyi çözmeyi başardı. Sorunun yaratıcısı Avrupa Biyoinformatik Enstitüsü Profesörü Nick Goldman, Twitter’da şu paylaşımda bulundu: “DNA’nın içinde bitcoin’in, Avrupa Biyoinformatik Enstitüsü’nün logosu’nun, James Joyce’un bir çiziminin ve birkaç şeyin daha bilgisi saklıydı.” Bunun üzerine Wuyts, Goldman’ın hala kendisine bir tüp DNA yollamak istediğini söyledi.

Coin Telegraph’ın haberine göre DNA kodunun çözülme potansiyelini artırmak için düzenlenen bu küçük yarışmada Wuyts ve küçük bir ekip, ödül için iş birliği yaptı.

Bitcoin’in son zamanlardaki yaygın trendi, özellikle bu tarz yazılım yarışmaları yoluyla insanları yeniliklere, yeni buluşlara teşvik etmek, yeni teknolojinin getirilerini arttırmak.

Wuyts yarışma süreci hakkında ise şunları söyledi:

“Dürüst olmak gerekirse, veri saklamak için DNA’yı kullanmanın uygulanabilirliği hakkında şüphelerim vardı. Soruyu çözmek için verdiğim mücadele bu fikrimi değiştirdi. Artık çok iyi biliyorum ki bu yeni teknoloji bizlere büyük fırsatlar sunuyor, belki ileride yapacağım araştırmalar için bile.”

Ayrıca Wuyts, Bitcoin ödülüyle araştırmalarının fonlamasını yapacağını ve kazanmasında yardımcı olan kişileri ödüllendireceğini söyledi.

Doktora Öğrencisi DNA Kodunu Çözerek 1 Bitcoin Kazandı