Doktora Öğrencisi DNA Kodunu Çözerek 1 Bitcoin Kazandı

0 görüntülenme

Genç bir doktora öğrencisi, 2015 yılında Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nda başlatılan uygulamada DNA’nın bir tüpündeki kodu çözerek 1 bitcoin kazanmayı hak etti.

University of Antwerp’te doktora öğrencisi olan Sander Wuyts, verilen süre dolmadan DNA tüpündeki şifreyi çözmeyi başardı. Sorunun yaratıcısı Avrupa Biyoinformatik Enstitüsü Profesörü Nick Goldman, Twitter’da şu paylaşımda bulundu: “DNA’nın içinde bitcoin’in, Avrupa Biyoinformatik Enstitüsü’nün logosu’nun, James Joyce’un bir çiziminin ve birkaç şeyin daha bilgisi saklıydı.” Bunun üzerine Wuyts, Goldman’ın hala kendisine bir tüp DNA yollamak istediğini söyledi.

Coin Telegraph’ın haberine göre DNA kodunun çözülme potansiyelini artırmak için düzenlenen bu küçük yarışmada Wuyts ve küçük bir ekip, ödül için iş birliği yaptı.

Bitcoin’in son zamanlardaki yaygın trendi, özellikle bu tarz yazılım yarışmaları yoluyla insanları yeniliklere, yeni buluşlara teşvik etmek, yeni teknolojinin getirilerini arttırmak.

Wuyts yarışma süreci hakkında ise şunları söyledi:

“Dürüst olmak gerekirse, veri saklamak için DNA’yı kullanmanın uygulanabilirliği hakkında şüphelerim vardı. Soruyu çözmek için verdiğim mücadele bu fikrimi değiştirdi. Artık çok iyi biliyorum ki bu yeni teknoloji bizlere büyük fırsatlar sunuyor, belki ileride yapacağım araştırmalar için bile.”

Ayrıca Wuyts, Bitcoin ödülüyle araştırmalarının fonlamasını yapacağını ve kazanmasında yardımcı olan kişileri ödüllendireceğini söyledi.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

4 Deneyimli Analist, Ağustos İçin Bitcoin Tahminlerini Paylaştı!
Bali Adası’na Bitcoin Yasağı Geliyor Endonezya Merkez Bankası Bali’de Bitcoin Kontrolü Yapmak için Gizli Göreve Başlıyor   Merkez Bankası dahil Endonezyalı yetkililer tatil adası Bali’deki alışverişlerde bitcoin kullanımını araştırmaya başladı. Endonezya Bankası, Ekim 2017’de ödeme yöntemi olarak bitcoin kullanımını yasaklayan halka açık bir...
Hande Vural 24 Ocak 2018