Reklamı kapat

Eski ABD Başkan Adayı: Doların Yerini Altın ve Bitcoin Alacak

0 görüntülenme

Dünyadaki ekonomik kaos ve ticaret savaşlarının kızışması küresel ekonomiyi tehlikeli bir yola doğru sürüklüyor. Bunun sonucu olarak ise parasal sistemin yenilenmesi fikri gittikçe daha yaygın hale geliyor. Örneğin Amerikada önemli bir politikacı olan Ron Paul, altın ve kriptoparanın Amerikan dolarının yerini alacağı fikrini ciddi bir şekilde düşünüyor.


Ron Paul: Dünya Çapında Bir Mali Kriz Yaklaşıyor

Ron Paul: A World-Wide Monetary Crisis Is Fast Approaching

Ron Paul 1988 yılında Liberal parti adına Amerikan başkanlığına adaylığını koymuştu. Ayrıca 1976 yılından 2013 yılına kadar ABD Kongresi’nde uzun süre hizmet verdi.

Kongrede bulunduğu süre içerisinde, House Banking Committee (Ev Bankacılığı Komitesi)’nin önde gelen üyelerinden biriydi. Paul ABD Merkez Bankası’na enflasyona neden olmaktan dava açtı ve 1980 ve 1990’lardaki tasarruf ve kredi krizinin bankanın yanlış yönetiminden kaynaklandığını iddia etti.

Günümüzde ise dünyayı mali bir krizin an meselesi olduğu konusunda uyarıyor. Hatta zaten “tehlikeli bir ekonomik durumda” olduğumuzu söylüyor.

İşte bu nedenle mali reformun gerçekleşmesi fikri daha çok tartışılıyor. Kriz tehlikesi pek çok insanı alternatif bir mali sistemi düşünmeye itiyor. Bu aslında iyi bir haber.

Paul ayrıca fiat paraların yerini başka bir şeyin alacağını iddia ediyor.

Fiat para olan doların yerini altın veya kriptoparanın almasına yönelik pek çok çaba gösterilirken, diğer ülkeler ise doları dünyanın rezerv para birimi yapmak için planlar yapıyor.

İşin aslı, Paul insanları Coin IRA gibi Bitcoin tabanlı emeklilik hesaplarına yatırım yapmaya teşvik ediyor. Hatta daha önce yine ABD başkanlığına adaylığını koyan oğlu senatör Rand Paul (R-KY), başkanlık kampanyasında bağışları Bitcoin cinsinden kabul etti.

FIAT PARALARI DEĞİŞTİRME FİKRİ

“Dolar İkilemi: Buradan Nereye Gideceğiz?” isimli yazısında Paul mevcut ekonomik modeli etkileyen önemli kusurlara vurguda bulunuyor. Örneğin hükümetin yozlaşmasından ve “yıkıcı yabancı politikası”ndan bahsediyor. Bu bağlamda Paul şu ifadelerde bulundu:

ABD’nin serbest piyasa ekonomisine sahip olduğuna inanmak bir yanılgıdır. Ekonomi, merkezi ekonomik planlamayı kontrol eden Derin Devlet ve çıkar grupları ile bireylerin kümeleşmesinden oluşan hükümet içi ve dışındaki etkenler tarafından yönlendiriliyor.

Paul ayrıca ABD Merkez Bankası’nı, Maliye Bakanlığı’nı, Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nu ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nu “mali elitler”in birer koruyucusu olarak tanımlıyor.

Sonuç olarak, Paul dolar ile rekabetin legal olmasını öneriyor. Ayrıca altın ve blockchain teknolojisini kullanan kriptoparaları birleştiren yeni bir ekonomik model ortaya sunuyor.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dolar Rekor Enflasyon Verileri İle Yükselişe Geçti Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geride kalan haziran ayına dair enflasyon verilerini yayınladı. Yayınlanan rapora göre yıllık enflasyon verileri son 15 senenin en yüksek rakamlarına ulaşarak 2003 yılından bu yana en yüksek seviyelere ulaştı. TÜFE’deki yıllık artış yüzde...
Serkan Eser 3 Temmuz 2018