Reklamı kapat

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Dolar/TL Kuru İçin Kritik Açıklama!

Vural Erkan
Vural Erkan 16 Aralık 2021
0 görüntülenme
3284814 810x458

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, piyasaların merakla beklediği Fed kararlarının şahin tonunun ardından, bugün de yurtiçinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 100 baz puanlık faiz indirim kararı geldi. Dünyanın çoğu ülkesinde, enflasyon korkularıyla faiz artışları ve politika sıkılaştırmaları gündeme gelirken, yurtiçinde faiz indirimleriyle parasal genişleme yoluna gidilmesi tercih edildi. Bundan en fazla etkilenen de döviz kurları oldu ve Dolar/TL kuru, üst üste rekorlar kırdı.

Dolar/TL kuru rekor kırarken, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama geldi

TCMB’nin bugünkü faiz indirimi, konsensüs tahminlerine paralel 100 baz puan gelse de TL çoğu yabancı para karşısında %6’a ya yakın değer kaybetti. Bunun üzerine akşam 17:30’da Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Twitter hesabından da paylaşılan resmi bir açıklama yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklamasında, uygulanan ekonomi politikası için “Çin Modeli” tanımlamalarına cevap olarak “Türkiye Ekonomi Modeli” adlandırması yapılırken, “Para ve maliye politikalarının eşgüdümü ile tüm araçlar etkin bir şekilde kullanılacaktır” denilerek, modelden amaçlanan hedeflere ulaşmak için kararlılık vurgusu yapıldı. Ayrıca, uygulanacak modelle cari açık sarmalından çıkılacağı ifade edildi:

Bu model ile; üretimin ithalata olan bağımlılığı nedeniyle büyümenin yüksek gerçekleştiği dönemlerde yüksek cari açık verilmesi ve büyümenin düşük gerçekleştiği dönemlerde düşük cari açık verilmesi sarmalından çıkılacaktır.

Açıklamadan anlaşıldığı kadarıyla, yeni model ile cari açığın azaltılarak, Dolar/TL gibi döviz kurlarındaki dalgalanmanın önlenmesi ve ekonominin büyütülmesi hedefleniyor:

Bu ekonomi politikasında, katma değerli üretim ile ithal girdinin önlenebileceği sektörlere, küresel iklim değişikliğinin önemli oramda etkilediği tarıma, cari açığı azaltmada kritik rolü olan turizme ve istihdamın artırılmasına öncelik verilecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

cfeb7249a31
SHIB ve Bu 6 Altcoin Yatırımcılarına Müjde: Yeşil Işık Yakıldı! Shiba Inu (SHIB) artık BitPay aracılığıyla Kuzey ve Güney Amerika’daki en büyük sanal gerçeklik kulübü tarafından kabul ediliyor. Shiba Inu desteği yakın zamanda BitPay’e eklendi, böylece BitPay’i kabul eden satıcılarda veya cüzdanından bir hediye kartının satın alınabileceği...
Vural Erkan 16 Aralık 2021