Reklamı kapat

Dubai’de Bitcoin Soygunu: 10 Kişilik Çete Yakalandı

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 2 Mayıs 2018
0 görüntülenme

Dubai polisi, potansiyel bitcoin alıcısından 7 milyon Arap Dinarı (yaklaşık 1.9 milyon dolar) çalan on kişilik çeteyi yakaladı. Tutuklama ihbarın üzerinden 48 saat geçmeden gerçekleşti. Polisin açıklamasına göre hızlıca yakalamalarının ardında yakın zamanda entegre edilen yapay zeka teknolojisi var.

Peki Bitcoin Soygunu Nasıl Gerçekleşti?

Polisin verdiği detaylara göre, çete bitcoin almayı düşünen iki kardeşi tuzağa düşürdü.  Çete lideri Körfez Arap Ülkelerinden, diğer üyeleri ise Asya kökenli.  İki kardeş çeteyle karşılaştıklarında bitcoin satıcıları arıyorlardı.

Hırsızlar kardeşleri bitcoinleri olduğuna inandırdılar ve buluşma ayarladılar. Bu sırada, dükkanını satmayı düşünen birini kandırıp buluşma yeri olarak orayı belirlediler.

Buluşma vaktinde çete kardeşlere pusu kurdu. Üyelerin bir kısmı dükkandaydı, diğerleri de dışarda gözcülük yaptı. Kardeşler dükkana girdikleri anda etrafları çete üyeleriyle sarılmıştı.

Dubai Polisi Suç İnceleme Bölümünden Albay Al Joker’e göre çete silahlıydı. Paraları alıp kaçmadan önce kardeşleri etkisiz hale getirmeyi başarmışlardı. Soygun Al Muraqabbat civarında 25 nisanda yaşandı.

Bitcoin Almayı Düşünenlere Birkaç Tavsiye

Bu hızlı tutuklamanın ardından Dubai Polisi’nin başındaki Abdullah Khalifa Al Merri kendi adamlarını övdü. Ayrıca ellerinde yeterince kanıt olmamasına rağmen suçluları takip edebilmelerinden söz etti. Ayrıca Analiz Merkezini ve yapay zeka kullanımlarından da övgüyle bahsetti.

Bir de bitcoin almayı düşünenlere öneride bulundu. Hırsızların eline düşmemek için düzenli kanallardan alışveriş yapmalarını söyledi. Çalınan para kardeşlere iade edildi.

Kriptoyla alakalı hırsızlıklar siber dünyayla sınırlı değil. Değerli görüldükleri için, kripto hissesi olanlar da hırsızların hedefinde. Şubat 2018’de Tayvan’da gerçekleşen soygunda 18 bitcoin çalınmıştı.

Bitcoinist-Osata Avan Nomayo

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Japon Bankacılık Devinden Kripto Para Borsası Japon finansal servis devi SBI Group bu yaz SBI Virtual Currencies adı altında bir kripto para borsası açmayı düşündüklerini duyurdu. Business Insider Japan’a göre SBI Holdinglerinin Başkanı Yoshitaka Kitao uzun süredir beklenen SBI Virtual Currencies’in açılışını onayladı,...
Şebnem Ertan 3 Mayıs 2018