Dünya Altın Konseyi’nden Kritik Öngörüler: 4 Aydır İlk Kez!

z4oro
z4oro
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, 31 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ABD enflasyonu, geçen ay enflasyondan korunma arayan yatırımcıları altın piyasasına yöneltti. Ancak, Dünya Altın Konseyi’nden (WGC) alınan en son verilere göre fiyatlar, 1.800 doların üzerinde tutunamadığı için momentum sürmedi.

Uzun zaman sonra Kasım, altın ETF piyasasına ilk giriş ayı oldu

WGC, en son piyasa raporunda, küresel altına dayalı borsada işlem gören ürünlerin Kasım ayında toplam 13,6 ton giriş gördüğünü açıkladı. Bu, altın ETF piyasasının Temmuz ayından bu yana gördüğü ilk giriş ayıydı. Analistler raporda, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Hem Kuzey Amerika hem de Avrupa altın ETF’leri Kasım ayındaki girişlere katkıda bulundu. Bu bölgelerdeki daha büyük fonların bu yılın büyük bölümünde karşılaştığı ters rüzgarların tersine çevrildi.

Altın

Bununla birlikte, geçen ay ETF talebindeki artışa rağmen, WGC altının fiyat hareketini ayda %2 artışla birlikte nötr olarak nitelendiriyor.

Fiyatlardaki sürekli yükselişin, özellikle Haziran ayından bu yana, parasal dalgalanmalar ve istikrarlı dolar gücü göz önüne alındığında gerçekleşmemesi nedeniyle, değerli metal yıl içinde %4’ten fazla düşük kalıyor. Enflasyon beklentileri, Kasım ayının ilk yarısında 2005’ten bu yana en yüksek seviyesine yükseldiği için altın ayı %2 daha yüksek kapattı.

“Belirsizlik, kıymetli metal yatırımına destek sağlamaya devam edecek”

WGC, yükselen enflasyonun altın piyasası için destekleyici olmasına karşın, fiyat baskılarının Federal Rezerv’in şahin yorumlarıyla karşılandığını kaydediyor. İleriye dönük olarak, WGC, enflasyon ve ABD faiz oranlarının değerli metal için iki baskın itici güç olmaya devam edeceğini belirtiyor:

Bu yıl, altını yönlendiren birçok faktörün 2022’de önemini koruyacağına inanıyoruz: enflasyon ve faizlerin hızı ve yönü, Covid ve küresel ekonomik büyümenin direnci. Belirsizlik, bir riskten korunma aracı olarak sarı metal yatırımına belirli bir düzeyde destek sağlamaya devam edecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dünya Altın Konseyi’nden Kritik Öngörüler: 4 Aydır İlk Kez!