Dünya Bankası Başkanından Bitcoin Hakkında Önemli Açıklama

Varol Tepecik
Varol Tepecik 15 Ekim 2017
0 görüntülenme

Dünya Bankası başkanı Jim Yong Kim, CNBC’ye verdiği bir röportajı sırasında Blok zinciri teknolojisi hakkında olumlu ifadelerde bulundu. Ancak, teknoloji hakkındaki olumlu görüşlerini dile getirirken, Bitcoin gibi Blockchain teknolojisinin türevleri söz konusu olduğunda risklerin olduğuna dikkat çekti. Blockchain temelli para birimlerinin uygulanabilir olup olmadığını sorduğunda şunları söyledi:


“Blockchain teknolojisi herkesin heyecan duyduğu bir şeydir, ancak Bitcoin’in Blockchain’in para birimi cinsinden kullanmasının küçük bir örneği olduğunu hatırlamak zorundayız. Blok zincirinin kullanıldığı eski zamanlarda bu temel olarak saadet zinciri şeklinde ortaya çıkıyordu, dolayısıyla eğer bu teknoloji ile yolumuza devam edeceksek bunun kötü amaçlarla kullanılmayacağından emin olmak zorundayız.”


 

Dünya Bankası, ulusal hükümetlerin sermayeye ihtiyaçları olduğunda onlara borç verme merkezi olarak görev yapıyor. Kurum, bir süredir özellikle finansal şeffaflık alanlarında blok zinciri teknoloji çözümlerini göz önünde bulunduruyor.

Röportaj ilerledikçe, Kim’in Bitcoin hakkındaki görüşleri, onu işlemlerin hızı ve kesinliği konularında Çin devi Alibaba şirketi ile karşılaştırmasıyla daha netleşti. Alibaba sitesinde 160.000 dolarlık bir işlemin sadece ‘üç saniye’ sürdüğünü belirtti ve şirketin işlemin kredibilitesini bu süre içerisinde değerlendirebildiğini söyledi. Yani daha eski modellerin bile işlemleri Bitcoine göre çok daha hızlı bir şekilde doğrulanmasını vurgularken aynı zamanda Bitcoinin gereksiz olduğunu ima etmiş oldu.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Son 24 Saat İçerisinde En Çok Kazandıran Koinler Bitcoin ve altcoinler güzel bir hafta geçirdikten sonra bu hafta sonu koin fiyatları daha sakin seyrediyor. Bitcoin yüzde 3 değer kaybederek 5575 dolar seviyesine kadar gerilerken, Ethereum da benzer bir şekilde yüzde 3 değer kaybetti ve 332...
Serkan Eser 15 Ekim 2017