Dünya Ticaret Örgütü Ripple’ı Bitcoin, Ethereum ve IOTA’dan Farklı Kefeye Koydu

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 8 Ekim 2018
0 görüntülenme

Dünya Ticaret Örgütü açıklamasına göre blockchain teknolojisinin –özellikle de Ripple- dünya finans sisteminde oldukça büyük yıkıcı etkileri olabilir.

“Dünya Ticaretinin Geleceği: Dijital teknolojiler küresel ticareti nasıl etkiliyor” isimli dev raporda blockchain’in ‘ticaret biçimimizi kökten etkileyerek kimin ve neyin ticaretinin yapıldığını değiştirecek’ yazıyor. Raporda Ripple için ise tek başına, finansal kurumların para hareketlerini tek değiştirebilecek bir firma sözleri kullanıldı.

“Ripple dağıtık defter platformuyla varolan bankacılık modelini zor durumda bırakmayı düşünüyor. Bankalara fonlarını saniyeler içinde ve sıfıra yakın maliyetle, doğrudan farklı para birimlerine dönüştürme şansı veriyor.”

“Firmanın 100’den fazla banka ve finans kurumu ile anlaşması var ama görünene göre yalnızca birkaç büyük işlemin tarihi belli. Bankalar hala sistemi test ediyorlar.”

Raporda ayrıca IOTA’dan da blockchain üzerine kurulu olmayan, önde gelen dağıtık hesap defteri sistemi olarak söz ediliyor.

“Blockchain en çok bilinen dağıtık hesap defteri modeli (DLT) fakat blockchain benzeri; dağıtık ve farklı kripto teknikleri kullanan birçok sistem geliştiriliyor ama bunlar block konseptinden hatta hem block hem chain konseptlerinden uzaklaşıyor. Bunların bir örneği IOTA, M2M  iletişimi kullanan bir kripto para, ödemeler iki farklı ödeme halinde gerçekleşiyor ve onaylama süreci zincir yerine karışmış oluyor. Bugün, blockchain terimi daha çok dağıtık hesap defteri teknolojisine değinmek için kullanılıyor.

Raporda ayrıca Bitcoin ve Ethereum’dan da söz ediliyor, yeni oluşan teknolojide önde gelen olduğu platformlar olduğu belirtilirken siber saldırılara karşı da esnek oldukları yazıyor.

“Öncelikle, genel blockchainlerin ölçeklenebilirliği blockların önceden belirlenmesi ve ağlara güç sağlamak için gereken enerjiden dolayı sınırlı. Örneğin Bitcoin platformu, saniyede ortalama yedi işlem gerçekleştirebiliyor ve Ethereum ise iki katı kadar oysa Visa 2.000 işlem yapabiliyor ki zaman zaman 56,000 işleme çıkmışlığı bile var.”

Tam raporu buradan okuyabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Güçlü Kripto Para Borsası Bitfinex İflas Mı Ediyor? Önde gelen kripto para borsalarından Bitfinex, son günlerde Medium’da yayınlanan bir yazı sonrasında Bitfinex’in iflas edeceği söylemlerinin yükselmesi üzerine kendi bloğundan yayınladığı yazı ile konuya açıklık getirerek platformunda her şeyin yolunda olduğu ve borsanın bütün fonksiyonların olması...
Serkan Eser 8 Ekim 2018