Reklamı kapat

“Büyük Fırtına Geliyor” Dünyaca Ünlü Analistlerden Altın Tahmini!

Vural Erkan
Vural Erkan 29 Eylül 2022
0 görüntülenme
“Büyük Fırtına Geliyor" Dünyaca Ünlü Analistlerden Altın Tahmini!

ABD dolarındaki ivme biraz yavaşladı. Ayrıca, tahvil faizleri 12 yılın en yüksek seviyesini gördükten sonra düştü. Bu ortamda altın piyasası, mütevazı bir kısa vadeli yükseliş görüyor. Bununla birlikte, altın fiyatları 1.650 doların altında kalmaya devam ediyor. Bu nedenle analistlerin altın tahmini düşüş eğilimini koruyor.

Analistlerin altın tahmini genel olarak düşüş yönünde

Analistler, altının son zamanlardaki satışlarının değerli metali Mart ayının yükseğine kıyasla ayı piyasası bölgesine ittiğine dikkat çekiyor. Aralık altın vadeli işlemleri en son, yılın başındaki en yüksek seviyelerinden %20 düşüşle 1.643 dolardan işlem gördü. Bugüne kadar altın fiyatları %10 düştü.

Analistler, ABD dolarının 20 yılın en yüksek seviyelerine yakın işlem görmeye devam etmesi nedeniyle altın piyasasının önemli teknik hasar gördüğünü belirtiyor. Birçok analist, küresel döviz piyasası oynaklığının doları desteklemesini ve nihayetinde altın üzerinde baskı yaratmasını bekliyor. Brown Brothers Harriman’daki döviz stratejistleri, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Devam eden riskten kaçınma dürtüleri ile Fed’in sıkılaştırma risklerinin yeniden fiyatlandırılmasının birleşimi, yakın vadede dolar teklifini genel olarak tutacak gibi görünüyor. Dünyanın geri kalanının görünümü hala kötüleşiyor. Bununla birlikte, küresel ortam genel olarak dolar ve ABD varlıklarını desteklemeye devam ediyor.

Altın tahmini

“Altın, dolar için güvenli liman rolünü kaybetti”

Commerzbank’taki emtia analistleri, yatırımcıların mevcut ortamda altına dayalı borsada işlem gören ürünlerden kaçmaya devam ettiğini belirtiyor. Bloomberg verilerine göre Cuma günü ETF piyasasından 7,7 ton altının çıktı. Ardından Pazartesi günü 8,5 ton daha altın çıkışı oldu. Böylece, altın ETF piyasası, üst üste 15. hafta çıkışını gördü. Analistler, şu yorumu yapıyor:

Bu, ilk çeyrekte görülen neredeyse tüm katı girişleri aşındırmaya hizmet etti. Dolar, Fed’in faiz artırımları sayesinde en azından nominal olarak hatırı sayılır getiriler vaat ediyor. Bu yüzden altın, dolar için güvenli liman rolünü kaybetmiş gibi.

İki analistin altın tahmini 1.600 dolar işaret ediyor

FXM’de kıdemli araştırma analisti Lukman Otunuga’ya göre, altının yakın vadede biraz daha yükselmesi mümkün. Ancak analist, piyasanın 1.600 doları test etmesini bekliyor. Bu arada, piyasalar çok sayıda Fed yetkilisinin konuşma telaşını sindirmeye çalışıyor. Bu nedenle analiste göre, önümüzdeki birkaç gün içinde altında muhtemelen yüksek seviyelerde oynaklık göreceğiz. Analist, görüşlerini açıklamaya şu yönde devam ediyor:

Bununla birlikte, değerli metal, genel olarak daha güçlü bir doların ve Fed’in faiz artırımlarının ortasında yükselen Hazine faizlerinin merhameti altında kalmaya devam ediyor. Değerli metale teknik bir mercekten bakıldığında, en az dirençli yol güneyi gösteriyor. 1.660 dolarlık direncin altında devam eden zayıflık, ayıları güçlü bir konumda tutuyor.

Swissquote Bank kıdemli analisti İpek Özkardeskaya, “ABD doları kral olmaya devam ediyor” diyor. Buradan hareketle, altının da 1.600 dolara düşmesini beklediğini söylüyor.

Altın tahmini

“Artan reel faizler de altın üzerinde baskı oluşturacak”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altındaki düşüş hissi dört yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bununla birlikte, altın fiyatları aşırı satılmış gibi. Ayrıca, koşullar bir ‘short squeeze’ için olgunlaşıyor. Bu nedenle, birçok analist yatırımcıları düşen bir bıçağı yakalamaya çalışmamaları konusunda uyarıyor.

Commodity Futures Trading Commission’dan (CFTC) alınan en son trade verilerine göre, ABD dolarındaki artan ivme ve yükselen tahvil faizleri, hedge fonlarını altın için düşüş eğilimini Kasım 2018’den bu yana en yüksek seviyesine çıkarmaya zorladı. CFTC’nin 20 Eylül’de sona eren haftaya ait Commitments of Traders raporu, para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerinde spekülatif brüt long pozisyonlarını 1.756 sözleşme azalarak 78.544’e düşürdüğünü gösterdi. Aynı zamanda, short pozisyonlar 16.602 sözleşme artarak 115.239’a yükseldi. Altının net short pozisyonu önceki haftaya göre iki katına çıkarak 36.695’e yükseldi

Altın tahmini

Société Générale’deki emtia analistleri, 3.1 milyar dolarlık sermayenin geçen hafta altın piyasasından kaçtığını kaydediyor. Ayrıca, bu çıkışların art arda altıncı haftası olduğunu açıklıyorlar. Analistler, riskten korunma fonlarının Federal Rezerv’in Eylül ayı para politikası toplantısı öncesinde short pozisyonlarını artırdığını belirtiyor.

ABD doları ile birlikte SocGen analistleri, artan reel faizlerin de altın üzerinde baskı oluşturacağını kaydediyor. Analistler, “ABD dolarının çekiciliği için önemli bir ölçüt olan reel faizler, Eylül’de bir hafta önceki % 0,97’den %1,17’ye yükseldi,” diyor. Analistler ayrıca vadeli işlem piyasalarındaki duyarlılığın altın kağıt piyasasına da yansıdığını belirtiyor. Bunlar, altın destekli borsada işlem gören ürünler.

“Teknikler, göz ardı edilemeyecek kadar ayı eğilimi yönünde”

Beklendiği gibi, Fed faiz oranlarını 75 baz puan artırdı. Ancak komite, büyüme tahminini düşürürken beklenenden daha şahin davrandı. Ayrıca, faizlerin muhtemelen %4,6’ya kadar yükseleceğinin ve 2023’te zirveye ulaşacağının sinyalini verdi. Başlangıçta altın, şahin Fed’e dayanmaya çalıştı. Ancak küresel para piyasasındaki büyük oynaklık ABD dolarının değerli metal üzerindeki hakimiyetini güvence altına aldı. Birçok analist, ABD dolarındaki güçlü ivmenin altın üzerinde ağırlık yaratmaya devam edeceğini söylüyor. SIA Wealth Management baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, gelişmeleri şöyle değerlendiriyor:

Doların aşırı alım yaptığını ve bir düzeltme yapması gerektiğini düşünüyorum. Bununla birlikte, altın sadece 1.680 doların altına düşmekle kalmadı, aynı zamanda 200 günlük hareketli ortalamanın da altına düştü. Bunlar teknik olarak çok önemli ve göz ardı edilemeyecek kadar ayı eğilimi.

Altın tahmini

TDS altın tahmini: Short squeeze riski artıyor

TD Securities’deki emtia analistleri, altında daha fazla satış baskısı görmeyi bekliyor. Analistler bir notta, şu hususların altını çiziyor:

Sıkılaştırıcı para politikası nedeniyle artan nominal faizler ve ılımlı enflasyon beklentileri, eğrinin kısa ucundaki reel faizleri yükseltecek. Bu da muhtemelen daha fazla satış baskısına ve pozisyon azalmasına neden olacak. Altın piyasasında uzun süreli düşüş hissi hiçbir zaman sürdürülebilir olmadı. Short squeeze riski artıyor. Bu yüzden, yatırımcıların piyasada bir miktar istikrar beklemesi normal.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin ve altcoin projeleri geçtiğimiz güne nazaran daha yüksek seviyelere çıkmayı başardı. Genel kripto para piyasasının değeri ise 978 milyar doları aştı. Dünkü 18.700 dolar seviyelerinin üzerine çıkan Bitcoin, şu anda 19.400 dolardan el değiştiriyor. Diğer kripto para birimleri de son 24 saatte yüzde 3-4’lük bir yükseliş sergiliyor. Ancak kripto para piyasası, yalnızca fiyatlardan ibaret değil. Ağdaki gelişmeler, Blockchain aktiviteleri, borsa listelemeleri gibi gelişmeler ekosistemde önem taşıyor. Bu yazımızda, bugün, 29 Eylül 2022’de bazı altcoin projelerinde yaşanacak gelişmelerden bahsedeceğiz. İşte detaylar…
Bugün Bu 9 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar! Bitcoin ve altcoin projeleri geçtiğimiz güne nazaran daha yüksek seviyelere çıkmayı başardı. Genel kripto para piyasasının değeri ise 978 milyar doları aştı. Dünkü 18.700 dolar seviyelerinin üzerine çıkan Bitcoin, şu anda 19.400 dolardan el değiştiriyor. Diğer kripto...
Aslı Dinçer 29 Eylül 2022