Reklamı kapat

Dünyanın En Zenginleri Listesine Teknoloji Damga Vurdu

Serkan Eser
Serkan Eser 7 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Bloomberg milyarderler endeksi ile dünyanın en zengin insanlarını açıkladı. Listenin ilk üç sırasında teknoloji odaklı girişimlerin yer alması ise dünyanın hızla dijitalleştiğinin çok başarılı bir göstergesi.

Zuckerberg Bitcoin Eleştiricisi Buffett’ın Koltuğunu Kaptı

Bloomberg’in açıkladığı listede zirvede e-ticaret devi Amazon kurucusu Jeff Bezos bulunurken ikinci sırada ise bilgisayar dünyasına hükmeden Microsoft’un yaratıcısı Bill Gates bulunuyor.

Listede daha önce dünyanın en zengin üçüncü insanı olarak yer alan ve Bitcoin’e karşı olumsuz görüşleri ile de medyada kendisine sıkça yerilen Berkshire Hathaway’in kurucusu Warren Buffett ise koltuğu Zuckerberg’e kaptırmış görünüyor.

Bu gelişme ise dünyanın en zengin üç insanının sadece teknoloji odaklı girişimleri ile kendilerine bu listede yer edinmesi açısından farklı bir önem taşıyor.

Zuckerberg Facebook Skandalını Atlatmış Görünüyor

Zuckerberg Yargılanırken

Zuckerberg Yargılanırken

Cambridge Analytica krizi ile kullanıcı verilerini manipülasyona açık hale getirdiği anlaşılan ve bu gelişme sonrasında tüm dünyanın tepkisini toplayan Facebook ve Zuckerberg krizin etkilerini atlatmış görünüyor.

Son günlerde Facebook hisselerinin yeniden ivme kazanarak yüzde 2.4 yükselmesi sonrasında 34 yaşındaki Mark Zuckerberg, ustaca yatırım tavsiyeleri ile tüm dünyada örnek gösterilen Warren Buffett’ı geride bırakmış durumda.

Son gelişmelerle birlikte Zuckerberg’in serveti 81.6 milyar dolara ulaşırken 87 yaşındaki Buffett’ın serveti Facebook kurucusuna göre 373 milyon dolar geride kalmış durumda.

Veri paylaşımı krizi sonrasında Facebook’un hisseleri sekiz ayın en düşük seviyesi olan 152.22 ye kadar gerilemiş olmasına rağmen veriler dünyanın bu olayı hızlıca unuttuğunu gösteriyor. Zira Facebook hisseleri geçtiğimiz haftayı rekor seviye olan 203.23 ile kapattı.

Zuckerberg - Buffett

Servet Karşılaştırması Beyaz Çizgi Zuckerberg – Mavi Çizgi Buffett

Bloomberg endeksinde 5 trilyon dolara ulaşan bir varlık yönetimi takip edilirken listedeki teknoloji odaklı şirketler toplam varlıkların yüzde yirmisinden fazlasını oluşturuyorlar ve bu veriler dünyanın teknoloji odaklı devlerin tekeline girdiğini gösteriyor.

Bloomberg endeksine göre dünyanın en zengin 10 ismi ve toplam varlıkları;

Bloomberg Zenginler Listesi

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin ve Ethereum Momentumu Yakaladı 2018 yılında yaşadığı düzeltme sonrası toparlanmaya çalışan kripto para piyasası Bitcoin’in hareketiyle tamamen senkronize bir şekilde ilerliyor. Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin’in birkaç kez 5.600 dolar seviyelerine çekilmesi ile 2018’in en düşük seviyelerine gerileyen market bu seviyelerden Bitcoin‘in güçlü...
Serkan Eser 8 Temmuz 2018