dYdX Nedir? DYDX Coin Ne İşe Yarar?

Emre Borsan
Emre Borsan 2 ay önce
312 görüntülenme
dYdX Nedir? DYDX Coin Ne İşe Yarar?

dYdX nedir? dYdX, Ethereum Blockchain üzerine inşa edilen ve 36 kripto para birimini destekleyen bir merkeziyetsiz borsadır (DEX). Kriptokoin.com olarak bu makalede dYdX nedir, ne sunar, DYDX coin ne işe yarar, nasıl alınır vb. yatırımcılar arasında merak konusu olan soruları yanıtladık. Şimdi gelin kripto para birimlerinin ticaretini kolaylaştıran bu DEX’i birlikte inceleyelim.

dYdX nedir?

dYdX, KYC kimlik doğrulaması olmadan, 36’nın üzerinde kripto para biriminin ticaretini sağlayan bir Blockchain platformudur. Bu platform, Ethereum üzerinde barındırılan bir merkeziyetsiz borsa (DEX) olarak hizmet verir. Borsa aynı zamanda sürekli marj ticareti sunan ender platformlardan biridir. Bu, yatırımcının, ticaret pozisyonunun tümü yerine yalnızca bir kısmını finanse etmesine olanak tanır. Marj ticareti, özellikle küçük yatırımcıların platforma katılımını kolaylaştırdığı için önemlidir.

dYdX’in ana noktası, kripto para birimleri için spot piyasa ticaretine ek olarak türev ticaret sağlamaktır. Limit ve stop-loss emirleri sayesinde trader’lar ticaret deneyimlerini özelleştirme avantajına da sahiptir. Örneğin bir trader, kripto para fiyatının %5 altında bir zararı durdur emri verebilmektedir. Bunu yapmak, daha fazla kaybı önlemek için piyasa pozisyonunun otomatik olarak kapanacağı anlamına gelir. İlk bakışta dYdX, tipik bir kripto para borsasından çok da farklı görünmüyor.

dYdX ne sunar?

dYdX, alım satım, bir varlığın sipariş defteri, göstergelerle çizelgeleme ve spot tabanlı ya da kaldıraçlı seçilmiş piyasa pozisyonları tarafından desteklenmektedir. Spot ticaret, varlıkların piyasa fiyatlarından alınması veya satılmasını ifade eder. Marj ticareti ise, ödünç alınan fonlarla kişinin piyasa konumunu güçlendirir. Bu, daha büyük kazançlar için ekstra sermaye ile desteklendiği için pozisyonun kaldıraçlı olduğu anlamına gelir. Ancak, piyasa beklentilerin tersine hareket ederse kayıplar ağır olur. Bu nedenle marj ticareti oldukça riskli bir yatırım aracıdır.

DYDX coin nedir? Ne işe yarar?

DYDX coin, aynı ismi taşıyan DEX’in yönetişim ve yardımcı program tokenidir. Ekim 2022 itibarıyla 1 milyar maksimum DYDX’in yalnızca %7’si dolaşımda. DYDX coin sahipleri, sahip oldukları miktarla orantılı olarak platformda oy hakkı elde eder. Böylece, yönetime katılarak ekosistemin merkeziyetsizliğini korurlar. Oylamalar, ince ayarlı ticaret ücretleri, ortaklıklar, yükseltmeler ve diğer protokol geliştirmelerinden oluşur. Bununla birlikte token, staking ve indirimlere erişim gibi amaçlarla da kullanılabilmektedir.

DYDX coin nasıl alınır?

DYDX coin şu anda Binance, MEXC, OKX ve Bitrue gibi büyük kripto para borsalarında alınıp satılmaktadır. Token ile ilgilenen yatırımcılar, bu borsaların yanı sıra dYdX’in kendi platformu üzerinden de kripto parayı satın alması mümkündür.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

SwissBorg Nedir? CHSB Ne İşe Yarar?
SwissBorg Nedir? CHSB Ne İşe Yarar? SwissBorg nedir? SwissBorg (CHSB), adil ve merkeziyetsiz bir varlık yönetim platformu sunan, Blockchain tabanlı bir platformdur. Kriptokoin.com olarak bu makalede SwissBorg nedir, ne sunar, CHSB coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcılar arasında merak konusu...
Emre Borsan 2 ay önce