Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro İçin Araştırma Aşamasını Başlattı

0016e89b 1600
0016e89b 1600
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Merkez Bankası (ECB), “dijital bir euro çıkarmaya hazırlanmak için bir proje başlatmaya karar verdiklerini” duyurdu. Bu aşamada iki yıllık bir araştırma aşamasına geçeceklerini bildirdi.

ECB Başkanı, dijital euro açıklamalarında bulundu

ECB Başkanı Christine Lagarde, “Dijital euro hakkındaki raporumuzu yayınladığımızdan bu yana dokuz ay geçti. Bu süre içinde, daha fazla analiz gerçekleştirdik, vatandaşlardan ve profesyonellerden geri dönüt aradık ve cesaret verici sonuçlar veren bazı deneyler yaptık. Bütün bunlar bizi vites yükseltmeye ve dijital euro projesini başlatmaya karar vermeye yöneltti,” dedi.

Avrupa Merkez Bankası'ndan Stablecoin Açıklaması: "İsmi Değiştirilmeli"

Açıklamalara göre projenin inceleme aşamasında, Eurosystem olası bir işlevsel tasarıma odaklanacak. Odak grupları, prototip oluşturma ve kavramsal çalışmayı içerecek. ECB, araştırma aşamasının, hedeflerine ulaşmak için dijital bir euro’nun öncelikli olarak sağlaması gereken kullanım durumlarını inceleyeceğini söyledi. Öncelik; risksiz, erişilebilir ve verimli bir dijital merkez bankası parası biçimi oluşturmak olacak.

Lagarde’a göre CBDC, AB vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamalı ancak aynı zamanda yerel finansal istikrar ve ECB’nin para politikası üzerinde herhangi bir olumsuz etki oluşturmamalıdır. Daha fazla kripto para haberi için Kriptokoin.com olarak hazırladığımız “Türkiye’de Yeni Kripto Para Vurgunu: Yok Olan Coin’i Sattı!” isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro İçin Araştırma Aşamasını Başlattı