Reklamı kapat

Edger Allan Poe Bir Blockchain Projesini Nasıl Etkiledi?

mcgregor
mcgregor 4 Haziran 2018
0 görüntülenme

“Bu karanlığa derinlemesine bakarken, uzunca süre merak ettim, korkarak,
Daha önce kimsenin hayal etmeye cesareti olmayan şeyleri hayal ettim”

29 Ocak 1845’te, Edgar Allan Poe, New York Evening Mirror’da yayınladığı şiir ile tam anlamıyla bir efsane haline geldi.

The Raven’ın ezici popülaritesine rağmen, Poe’u toplamda 24 dolarlık bir varlığa ulaşabildi; bu miktarın yarısından fazlası bağışlar ile geliyordu. Enflasyona göre ayarlanmış olan edebi başyapıtı, 2018 yılında toplam 754.91 dolarlık bir değere ulaşabiliyor.

Bunu çağdaş bir bağlamda ortaya koymak için, uluslararası bir parçayı düşünün, Taylor Swift’ten Shake it Off. Bayan Swift’i bu parçayı haklar ve her şeyi ile 750 doların biraz üzerinde bir plak şirketine sattığını hayal etmek zor.

Raven, önce ABD’de, daha sonra Avrupa’da viral oldu. Günümüz kültüründe de bu kadar derinden kökleşmiş bir hale geldi, bu güne kadar hala medyada okuduğumuz, tekrar karıştırdığımız ve yeniden yorumladığımız bir başyapıt.

Poe’un mükemmel hazırlanmış şiiri onu tanıtmış olabilir, ancak onun şiirleri ona süperstar zenginliklerini kazandıramadı. Poe’nın 20 yıllık şiir, düzyazı ve kurgusal olmayan kazançlarının ömür boyu kazancı, 6,200 dolar veya enflasyona göre ayarlanmış 195.018 dolardı.

Bu, yıllık yaklaşık 9,750 dolar ve şimdinin süperstarları ile karşılaştırıldığında bu bir hiç haline geliyor.

Haksız Ödüllendirme Artık Kayboluyor!

Yazarın mali sıkıntısının Avusturyalı yapımcı ve besteci David Brandstaetter üzerinde derin bir etkisi oldu. “Poe’nin çalışması, özellikle The Raven ve Annabel Lee, bana her zaman ilham verdi,” diyor David, “Tüm zamanların en ünlü şiirlerini yazdı, aynı zamanda dedektif hikayelerinin ve bilim kurgunun da temellerini kurdu!”

David, yazarın The Raven için aldığı ücret hakkında ilk bilgi aldığında şok oldu. Telif hakkı ihlali ve adil ödeme gibi bir yaşam elde etmek için bugünün reklam öğelerinin çoğunun üstesinden gelmesi gereken engelleri düşünmesini sağladı.

Rockstar Games Vienna’da bir ses tasarımcısı olarak deneyim sahibi olan ve Sony DADC’de yapımcı olarak çalışan David, yalnızca içerik oluşturucuların değil yaratıcı ekiplerin, proje yöneticilerinin ve tüketicilerin isteklerini ve ihtiyaçlarını da derinden anlama kabiliyetine sahipti. Dijital içerik endüstrisinin üretim ve dağıtım süreçlerini kolaylaştıran bir platforma ihtiyacı olduğu açıktı.

Qravity’nin Gökkuşağı

2016 yılının Şubat ayında, David orijinal içeriği pazarlamaya yardımcı olmak için Qravity’i kurdu. Sonrasında da, Qravity platformunun çalışan bir versiyonu test edilmeye hazır hale geldi. David, “Temmuz 2017’de yaratıcı ekipler için benzersiz bir işbirliği ve iletişim aracımız vardı,” diyor. “Qravity, yaratıcı üyelerin yardım ettikleri içerikte token kazanmalarını da sağlıyor. Örneğin, bir şarkının sözlerini yazan bir kişi, şarkının gelirinin yüzde beşine denk gelen bir pay alıyor olsun. Bu şarkı her satıldığında da, söz yazarı bu ödemenin yüzde beşini alır. ”

Qravity, bu süreci adil tutmak için güvenli ve şeffaf bir araca ihtiyaç duyuyordu. Telif hakkı ve korsanlığın önlenmesi meselesi de vardı. “Arkadaşım ve iş ortağım Sascha Dennstedt ile [Qravity’nin Kurucu Ortak ve CFO’su] Poe hakkında konuşuyordum ve sanatçılara maddi desteğin önemini anladık” diyor David;

Blockchain‘i Qravity’ye entegre etmemiz gerektiğini söyledi. Yaptığımız araştırmalarla da harika bir ürün çıkarabileceğimizden emin olduk.”

Akıllı sözleşmeleri kullanarak, Qravity, tamamladıkları projelerle içerik üreticilerine token kazandırır ve her şey şeffaf olarak blok zincirine kaydedilir. Bu kayıtlar ile QPT olarak adlandırılan dijital tokenlar elde edilir. Elde ettikleri QPT miktarına bağlı olarak, Qravity içerik oluşturucularına kazanılan gelirden paylarını gönderir. Bu ödemeleri Qravity’nin kripto para birimi QCO biçiminde alırlar.

Eğer lirikçimiz kaleme aldığı şarkıda yüzde beş hisseye sahipse, bir QCO şarkısı ona 0.05 QCO kazandırırdı, bu QCO ile de kripto borsalarında alım-satım yapılabilir veya Qravity pazarında kullanılabilir.

Qravity

Adil Ödeme için Merkeziyetsiz Sistem

“[Kuzgun] okuyan herkesin anısına sadık kalacak.”
Nathaniel Parker Willis, Editör, Gece Aynası

Kültürleri aşan ve bir çeşit ölümsüzlüğe ulaşan sanatın yaratılması, kişinin talip olabileceği en büyük başarılardan biridir. Fakat bu büyüklük faturaları ödemiyor.

Qravity’nin merkezi olmayan içerik üretimi ve dağıtım platformu, içerik oluşturucuların kendi çalışmalarından yararlanmalarına ve kâr elde etmelerine yardımcı oluyor. Bunu yaparken, premium dijital içeriğin sürekli yaratılmasını ve tüketimini teşvik etmeyi amaçlıyor.

—-

Qravity token satışı süresinde QCO alın.

% 30 bonus ile ön satış: 28 Temmuz -11 Ağustos 2018.

Düzenli token satışı: 12 Ağustos – 1 Ekim 2018.

Daha fazla bilgi edinmek için www.qravity.com adresini ziyaret edin, Qravity white paperını okuyun veya Qravity Telegram grubundaki tartışmaya katılın;

http://t.me/QravityCom

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Avustralya’da Havalimanında Bitcoin İle Alışveriş Yapılabilecek Avusrtalya’nın Brisbane şehrindeki havalimanı Bitcoin ve kripto paralarla ödemeleri kabul etmeye başladı. Artı havalimanı içerisindeki tüm dükkanlarda bitcoin, dash, bitcoin cash, ethereum, nem, ve steem ile alışveriş yapılabiliyor!   Avustralya’nın Brisbane bölgesine seyahat eden kullanıcılar artık Brisbane Uluslararası...
Serkan Eser 4 Haziran 2018