Edward Snowden: Zcash Bitcoin’in En Cazip Alternatifi

Canan Çayırlı
Canan Çayırlı 30 Aralık 2017
6 görüntülenme

Ünlü ihbarcı ve eski CIA çalışanı Edward Snowden mahremiyete her şeyden çok önem veriyor. Snowden’ın kripto paralardan anonim olanlara daha çok ilgi duymasının arkasındaki temel sebep de budur. Snowden’a göre temelinde “sıfır bilgi ispatı” sistemini barındıran Zcash, gizlilik konusunda ne kadar ilerleme kaydederse, ticaretin geleceğinde Zcash o kadar önemli bir konumda olacak.

Ben Vitalik Buterin ile aynı fikirdeyim. Zcash’in gizlilik teknolojisi onun en cazip Bitcoin alternatifi olmasını sağlıyor. Evet Bitcoin gerçekten harika fakat gizliliği olmadığı sürece güvenli olması da mümkün değildir.

Zcash Destekleri

Gördüğümüz kadarıyla insanlar Zcash’e destek vermeye başladılar bile. Snowden’in desteğinin ardından John McAfee Monero ve Dash ile birlikte Zcash’i de destekledi. McAfee’ye göre gizli ve anonim kripto paralar piyasadaki hükümet kontrolünün azalmasını sağlayacak.

Zcash vs Bitcoin

Bitcoin Anonim Mi?

Şuanda Bitcoin’in anonim olduğuna dair genel bir yanılgı var fakat aslına bakarsanız artık anonim değil. Bitcoin işlemleri halka açık bir blockchain sistemiyle takip edilebildiğinden beri, eğer cüzdanınız Know Your Customer (KYC) ve Anti-Money Laundering (AML) düzenlemelerine sahipse yetkililer tarafından işlemleriniz izlenebiliyor. Nerdeyse bütün alım satım işlemleri, eğer itibari parayla (kağıt para) işlem yapıyorsanız kimliğiniz tespit edildikten sonra gerçekleşebiliyor. Yani eğer vergi dairesi sizin hakkınızda bilgi isterse, takas işlemi istenilen bilgiyi yok sayarak gerçekleşiyor.

ZK-SNARK

Sonuç olarak, gizlilik seviyesini maksimuma çıkartmak ve kripto para işlemlerini anonim tutmak için ne yapılmalıdır ? Ethereum ve Zcash teknolojilerinin birleşimiyle oluşan ZK-SNARK işlem değerini, alıcıyı ve göndereni gizli tutmayı sağlayacak. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin bu teknolojinin çok önemli olduğunu belirtiyor.

” Benim kişisel fikrime göre, ZK-SNARK inanılmaz derecede önem ve oyunun kurallarını değiştiren bir teknolojidir. Bu teknoloji şuanda kriptografide hakettiğinden daha az değer görmüş durumda.”

Anonim Kriptolar Arasında Rekabet !

Zcash, diğer iki anonim kripto para olan Monero ve Dash ile rekabet içerisindedir. Merkezcil bir yaklaşımla kurulmaya başlandığı düşünülen Zcash’in güvenilirliğine ilişkin bazı tartışmalar yaşanıyor.

Fakat bu, Zcash’in büyümesine engel olmuyor. Zcash’in değeri 500$ civarında seyrediyor ve çok fazla oynama yaşamıyor.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin’in Egemenliği Tüm Zamanların En Düşük Seviyesinde! 2008 yılında Satoshi Nakamoto’nun yayınladığı manifesto ile hayata gözlerini açan Bitcoin, son haftalarda sıkıntılı günler geçiriyor. Dijitalleşen dünyanın yıldızı yaşadığı değer kaybı ve diğer kripto paraların değer kazanması gibi etkenlerin de nedeniyle kripto para marketi içerisindeki en...
Serkan Eser 30 Aralık 2017