Hedge Fonu Efsanesi, Bu Kripto Parayı Eleştirdi: Etkili Değil!

Emre Borsan
Emre Borsan 4 hafta önce
349 görüntülenme
Hedge Fonu Efsanesi, Bu Kripto Parayı Eleştirdi: Etkili Değil!

Bridgewater Associates’in kurucusu ve hedge fonu efsanesi Ray Dalio, BTC ve diğer kripto para birimlerini eleştirdi. Kriptokoin.com olarak efsanenin yorumlarını sizler için derledik.

BTC ve diğer kripto paraları eleştirdi

Bridgewater Associates’in kurucusu ve eş baş yatırım sorumlusu olan efsanevi milyarder hedge fon yöneticisi, yakın zamanda Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerini ‘hiçbir şeyi kopyalamadıkları’ ve ‘etkin bir servet deposu olmadıkları’ için eleştirdi.

Tahmini net değeri 19 milyar doların üzerinde olan efsanevi yatırımcı, yaptığı bir röportajda, blockchain teknolojisinin ‘mükemmel ancak onu kripto para biriminden ayırmanın çok önemli’ olduğunu söyledi. Sözlerine göre, kripto para birimi sektöründe çeşitli hevesler oldu, ancak içindeki kripto paralar ‘hiçbir şeyi kopyalamaz’ ve ‘etkin bir zenginlik deposu değildir’.

Hedge Fonu Efsanesi, Bu Kripto Parayı Eleştirdi: Etkili Değil!

Röportaj sırasında Dalio, kripto para birimi sektörünün orantısız miktarda ilgi gördüğünü yorumladı. Bunu Microsoft’un şu anda 1,8 trilyon dolar olan piyasa değerine benzetti. Bağlam açısından, piyasa değerine göre en büyük şirket, bu yazının yazıldığı sırada hisse başına yaklaşık 146 dolardan işlem gören ve 2,3 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip olan Apple’dır. Onu, 1.86 trilyon dolarlık pazar payına sahip Suudi Arabistan’ın petrol devi Saudi Aramco takip ediyor.

Röportajda Dalio, insanların ‘alternatif servet depoları aramak’ istemesine neden olan ‘çok fazla borç yarattığımız’ bir ortamda olduğumuzu da söyledi. Ancak, kripto para birimlerinin ‘hiçbir şeyi kopyalamadığına’ ve bir enflasyon koruması olmadığına inanıyor. Ayrıca milyarder yatırımcı, diğer insanlar blok zincirindeki işlemlere erişebildiği için dijital para birimlerinin hiçbir gizlilik avantajı sağlamadığını söyledi. Efsanevi hedge fon yöneticisi, zamanla daha iyi dijital para birimlerinin piyasaya sürüleceğine inanmaktadır.

Efsane nakit para hakkında konuştu

Ray Dalio, yatırım imparatorluğunu dünyanın en büyük hedge fonlarından biri haline getirdi. Yakın zamanda CNBC ile yaptığı bir röportajda Dalio, ‘Bildiğimiz şekliyle para tehlikede [çünkü] çok fazla baskı yapıyoruz ve bu sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde değil’ dedi.

Hedge Fonu Efsanesi, Bu Kripto Parayı Eleştirdi: Etkili Değil!

Dalio, Bitcoin’i bir çözüm olarak eledi çünkü Bitcoin’in çok değişken olduğunun kanıtlandığını, hiçbir şeyle ilgili olmadığını ve birçok sektörün kriptodan daha ilginç olduğunu söyledi.

Dalio, piyasadaki vizyonuna en yakın şeyin para birimi biçimindeki enflasyona bağlı bir endeks tahvili olduğuna dikkat çekerek, ‘Bence en iyisi … enflasyona bağlı bir kripto paradır‘ dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FATF’den Kritik Kripto Para Açıklaması: Rapor Geliyor!
FATF’den Kritik Kripto Para Açıklaması: Rapor Geliyor! FATF küresel kripto para standartlarının ‘zamanında uygulanmasını’ sağlamak için bir eylem planı üzerinde anlaştı. Kriptokoin.com olarak FATF tarafından yapılan açıklamaları sizler için derledik. FATF’den kripto para açıklaması geldi Küresel kara para aklama ve mali suçlar izleme örgütü...
Emre Borsan 4 hafta önce