Reklamı kapat

Tarihi Çöküşü Bilen Ekonomist: Bu 2 Kripto Parada Boğayım!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 1 hafta önce
8 görüntülenme
Ekonomist: Bu 2 Kripto Parada Boğayım

Tarihi piyasa çöküşlerini bilen finans yazarı Robert Kiyosaki, FTX krizine rağmen piyasanın en büyük iki kripto para biriminde boğa kalmaya devam ediyor.

Ünlü yazar, çöküşe rağmen kripto paralarda boğa görünüşünü koruyor

Kasım ayında patlak veren FTX krizinin etkili hala piyasa genelinde etkini gösteriyor. Zengin Baba, Yoksul Baba’nın yazarı Kiyosaki, bu ortama rağmen kripto paralar konusunda hâlâ kendinden emin. 21 Kasım’da Mark Moss ile yaptığı röportaj esnasında, FTX’i kripto para piyasasının temsilcisi olarak görmediği dile getirdi. Ünlü yazar, özellikle itibar konusunda şunları altını çiziyor:

Bitcoin konusunda hala iyimserim ama gümüş ve gümüş ETF’yi aynı şey olarak düşünmeyin. Bitcoin ve Sam Bankman-Fried’de aynı şey değildi. Sorun FTX.

Kiyosaki’ye göre, kendi yaş grubundaki birçok insan, özellikle son krizden sonra kriptodan uzak duruyor. Ancak kendisi bunun yerine hala kripto paralara güvenmeye devam edeceğini söylüyor:

Hala Bitcoin’den yanayım. Benim yaş grubumdaki pek çok insanın aksine karşı değilim çünkü Bitcoin’in sağlam olduğunu düşünüyorum. Aslında daha çok Blockchain ile ilgileniyorum ve Ethereum sahibiyim.

Ünlü yazar, kripto para piyasasına olan güvenini Bitcoin ve Ethereum’un teknolojisine dayandırıyor. Daha önce Solana’yı da satın almayı tavsiye etmişti.

FTX’in etkisi kaosa neden olmaya devam ediyor

Piyasanın Kasım ayında yaşadıkları, Sam Bankman-Fried’in FTX’in likidite sıkışıklığını gerekçe göstererek para çekme işlemlerini durdurmasının ardından başladı. Ortaya çıkan kaosta, çoğu DeFi token’ı dramatik bir düşüş yaşadı. Grafiklerin gösterdiği gibi, Bitcoin bugün 15.699 dolara kadar geriledi. Önceki desteği olan 15.800 doları sert kırdı. Gün içinde hafifçe toparlanmadan önce geçen haftaya göre bir noktada %7’den fazla değer kaybetti.

Mevcut fiyat aynı zamanda Bitcoin’in aylık tablosunda %18,19’luk kümülatif bir kaybı temsil ederken, 22 Kasım’da CoinMarketCap verilerine göre piyasa değeri 301,7 milyar dolar seviyesinde. Bu arada Kiyosaki, Bitcoin’in, özellikle de röportajda onayladığı gibi, yaklaşık 6.000 dolardan satın alan ve hala elinde tutan en sesli destekçilerinden biri olmaya devam etti. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, daha önce kıt varlıkların önümüzdeki yıllarda ön planda olacağını söylemişti. Ekim ayında ‘satın alın’ dediği Solana hakkında FTX olayından sonra hatalı çıktı.

Solana fiyatı, Kasım 2021’den beri düşüşteyken FTX darbesiyle konumunu ciddi ölçüde yitirdi. Kesintisiz düşüş, tam olarak bir yıl sonra FTX borsası ateşlenip battığında arttı. Sonuç olarak, şirketle ilişkili tüm tokenler aşırı düşüş kaderi yaşıyor. Solana gibi FTX Token’de silinmek üzere.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

SAND ve Bu 9 Altcoin İçin Son Dakika
SAND ve Bu 9 Altcoin İçin Son Dakika: Kritik Haberler Var! Bugün Sandbox’dan (SAND) gelen yatırım hamlesinden Unity ve Tezos ortaklığına bir çok önemli gelişme bulunuyor. İşte 22 Kasım’ın öne çıkan haberleri… SAND, Tezos, Polygon ve Shiba Inu’dan önemli haberler var NFT platformu Magic Eden, Polygon ağına genişletiyor...
Buğra Çağlar 1 hafta önce