‘Kriz Kâhini’ Olan 2 Ekonomistten Kripto Para Tahminleri!

448 görüntülenme
Ekonomistlerden Kripto Para Tahminleri

Nobel ödüllü ve tanınmış ekonomistler, FTX çöküşünün kripto para piyasası için yeni bir başlangıç olduğunu öne sürüyor.

Paul Krugman, kripto para piyasası için ‘kışın’ uzayabileceğini öne sürdü

Amerikalı nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, kripto paralar gerçek hayatta değerli olduklarını kanıtlayamadığı için “sonsuz bir kışa” doğru ilerlediklerini söyledi. New York Times köşe yazısında, yaklaşan kışa karşı uyardığı şu ifadelere yer verdi:

Pek çok insan, bir “kripto kışı” yaşadığımızı söylüyor. Ancak bu, durumu hafife alabilir. Bunun yerine, bu giderek daha çok Fimbulwinter’a, (İskandinav mitolojisinde dünyanın sonundan önce gelen sonsuz kışa) benziyor. Bu durumda, kripto dünyası, sadece kripto para birimleri değil, ekonomik hayatı ünlülerin etrafında organize etme fikri ‘Blockchain’dir’.

Krugman, Blockchain teknolojisinin faydalarını henüz kanıtlamadığını belirtiyor. Ayrıca, birçok şirketin yeni ortaya çıkan teknolojiyi benimseme konusunda isteksiz olduğunu da sözlerine ekliyor. Bir örneğe atıfta bulunan Krugman, “Beş yıl önce, Avustralya borsası, alım satımları temizlemek ve halletmek için bir Blockchain platformu kullanmayı planladığını açıkladığında bunun büyük bir anlaşma olacağı sanılmaktaydı. Bunun yerine, planı iki hafta önce sessizce iptal etti ve 168 milyon dolarlık zarar yazdı”. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, yakın köşe yazılarında kripto paraların yakın unutulacağını söylemişti.

Ünlü yazar, bu piyasa hakkında uyarı verdi

“Rich Dad, Poor Dad” kitabının yazarı Robert Kiyosaki, yatırımcıları tahvil piyasasına odaklanmaları gerektiği konusunda uyarıyor. Temmuz ayında attığı tweet’lerde, tahvil piyasalarının “1788’den beri en büyük çöküşü” yaşadığını söylemişti. Finans yazarı, bu düşüşten Bitcoin’de etkileneceğini söylüyor:

ABD Tahvil Piyasası çöküyor. 1788’den beri en büyük tahvil çöküşü. Çin’in yenilenebilir enerji tahvil piyasası çöküyor. Çin’de 90 milyondan fazla boş apartman dairesi. Tahvil piyasaları borsadan daha büyük. Şimdi daha fazla altın, gümüş alıyorum ve Bitcoin’in düşmesini bekliyorum.

Robert Kiyosaki daha önce işe yarayan bir koronavirüs aşının Bitcoin’i “çökeceğini” söylemişti. Ayrıca daha önce enflasyonun depresyona yol açabileceği konusunda uyarmıştı. Kiyosaki’nin tahminlerinin ardından hacizler geçen yıla göre %700 arttı. Bununla birlikte, tahvil piyasaları tarihsel olarak faiz artırım haberlerine olumsuz tepki verdi. Aşırı piyasa paniği zamanlarında, fonlar güvenli liman varlığına yönlendirildiği için altın hayat kurtarıcı oldu. ABD’de bir durgunluk olursa, Kiyosaki’ye göre sarı metal bir miktar rahatlama sağlayabilir. Bu arada, ünlü yazarın Solana tahminlerinde başarısız olduğunu belirtmekte fayda var. ABD dolarının gücü konusunda 2022’de dalgalı bir piyasa göreceğimiz konusunda haklı çıktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Benzinga

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

4 Analist: Bitcoin Gelecek Aylarda Bu Seviyelerde
4 Analist Tarih Verdi: Bitcoin Gelecek Aylarda Bu Seviyelerde! Yakından takip edilen kripto analistleri, Bitcoin fiyatının 2023 seviyelerine ilişkin yeni tahminlerini paylaştılar. Doların gücünün önemli olacağını söyleyen Jason Pizzino, yeni yıla doğru bir dip göreceğimizi tahmin ediyor. Mark Yusko, Bitcoin’in altının yerini alacağını öngördü Tecrübeli serbest...
Buğra Çağlar 2 ay önce