Ekonomistler: Altın Fiyatları Yıl Sonunda Bu Seviyelerde!

Ekonomistler: Altın Fiyatları Yıl Sonunda Bu Seviyelerde!
Ekonomistler: Altın Fiyatları Yıl Sonunda Bu Seviyelerde!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları yılın ikinci yarısının başlarında 1.900 doların altına indi. Bu yüzden, bu desteği yeniden test etmesi için yer var. Ancak bir piyasa analistine göre bu, yatırımcıların altından vazgeçmesi gerektiği anlamına gelmiyor. ANZ Bank ekonomistleri ise traderların temkinli kaldığını belirtiyor.

Altın fiyatları kısa vadede düşüşecek, ancak…

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın fiyatlarında bir durgunluk hakim. Ancak, MKS PAMP metal stratejisti Nicky Shiels, geçen hafta yayınladığı yıl ortası görünümünde, muhtemelen fiyatlar yakın vadede düşüş trendinde kalacağını söylüyor. Bununla birlikte, 2023 yıl sonu fiyat ortalamasını 1.930 dolar olarak koruduğunu belirtiyor. MKS, dalgalı bir piyasada altının ikinci yarıda 1.850 ila 2.100 dolar aralığında işlem görebileceğini düşünüyor. Shiels son raporunda şu değerlendirmeye yer veriyor:

Altında long pozisyonda kalın. Ancak taktiksel olarak çevik olun. Bu da nispeten kısıtlayıcı bir Fed ve daha güçlü ABD verileri arasındaki etkileşime bağlı.

Altın fiyatları

Altın fiyatları yılın ikinci yarısında ATH seviyesini aşacak!

Shiels yatırımcıları, Federal Reserve’in bu ayın sonlarında faiz oranlarını artırmaya çalışması nedeniyle altının yazın geri kalanında mücadele etmeye devam edebileceği konusunda uyarıyor. Bununla birlikte, altının yıl sonuna kadar ATH seviyelerini görme şansı olduğunu da sözlerine ekliyor. Bu bağlamda Shiels, şu açıklamayı yapıyor:

Para politikasının etkisini göstermeye başladığı 2023’ün ikinci yarısında inişli çıkışlı bir dönem bekliyoruz. Altın fiyatlarının ikinci yarıda tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesi ve 2.100 doları aşmasını bekliyoruz. Bizim inancımız, Fed enflasyonla mücadeleyi kaybetmedikçe (baz senaryomuz değil) ya da ekonomide daha önemli bir kırılma yaşanmadıkça, yukarı yönlü yeniden fiyatlandırmaya karşı daha yüksek tabanlara dayanıyor.

Altın fiyatları

Yatırımcılar, değerli metallere yeniden girecektir

Federal Reserve’in agresif para politikalarının neden olduğu resesyon tehdidi hala piyasada etkili oluyor. Bununla birlikte, Shiels korkunun azaldığını ve yatırımcıların artık diğer varlıklardaki momentumu kovaladığını söylüyor. Buradan hareketle Shiels, şu yorumu yapıyor:

ABD’nin finansal istikrarsızlık riskleri önemli ölçüde azaldı. Makro korku yok. Ayrıca, Fed’le savaşmak, bugüne kadar sadece son derece karmaşık riskler aldıktan sonra genellikle kaybeden bir ticarettir. Bununla birlikte, düşük ağırlıklı yatırımcılar, kaliteli varlıklara ve değerli metaller gibi güvenli limanlara kademeli olarak yeniden girmeye devam edecektir.

Altın fiyatları

Traderlar temkinli olmaya devam ediyor

Pazartesi günü, altın fiyatları çok az değişerek 1.925 dolarda kaldı. Salı günü ise yukarı doğru hareket etti ve 1.934 dolara yükseldi. ANZ Bank ekonomistleri altının görünümünü analiz etti ve şu sonuca vardı:

Zayıflayan dolar, altın piyasasında daha önceki kayıpların tersine dönmesine yardımcı oldu. Ancak traderlar TÜFE verileri öncesinde temkinli davranmaya devam ediyor. Enflasyon düşse bile, piyasa hala ABD Merkez Bankası’nın bu ayın sonunda faizleri artırmasını bekliyor. Piyasa, egemen yatırımcılardan destek buluyor. Invesco tarafından yapılan bir anket, yatırımcıların hala altını enflasyondan korunma aracı olarak tercih ettiğini gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ekonomistler: Altın Fiyatları Yıl Sonunda Bu Seviyelerde!