Elektrikli Vespa’lar Geliyor!

Egehan Karışman
Egehan Karışman 13 Kasım 2017
3 görüntülenme

Ikonik ve Elektrikli Vespa

75. Uluslararası Bisiklet ve Motosiklet Şovu’nda (EICMA), Vespa’nın yaratıcısı The Piaggio Group, sonunda elektrikli scooter’ın detaylarını ve ilk tasarımını yayınladı. Vespa Elettrica (İtalyanca’da elektrikli vespa anlamında) şeklinde isimlendirilen motor, geçen senenin EICMA’sında açıklanmıştı.

Piaggio sözcüsü “Vespa Elettrica yalnızca bir elektrikli scooter değil, o bir Vespa Elettrica,” açıklamasını yaptı. Ayrıca ekledi; “teknolojik bir kalbe sahip modern bir sanat eseri.”

Aslında, bu elektrikli Vespa ikonik görüntüsünü koruyor, ancak eklenen temiz enerji dokunuşuyla ve 2 kW’lık güce ve 4 kW’lık maksimum güce sahip bu motor Piaggoi’nun deyimiyle “50cc’lik geleneksel bir scooter’dan daha iyi.” Tek bir şarjda 100 km gidebiliyor, ki bu miktar Elettrica X ile elektrik motorunun bir jeneratöre bağlanmasıyla iki katına çıkıyor. Tamamen şarj olması 4 saati buluyor.

Şehirliler için Elektrikli Vespa

Tüm Vespa scooter’lar gibi, Elettrica da şehir yollarında kullanmak için tasarlanmış, ancak daha şık ve tatilimsi bir görünüşle. Ve elektrikli olduğu için, sokakların emisyonlardan kurtulmasına da yardımcı oluyor.

Piaggio ayrıca Elettrica’nın sessiz çalıştığını, “şehirleri daha az kaotik ve daha yaşanabilir kıldığını, ayrıca hava kirliliğini ve gürültüyü önlediğini” söylüyor. Tabi ki normalde de bir scooter dört tekerli bir araç kadar sera gazı oluşturmasa da, bir scooter’daki az miktardaki emisyonu azaltmak dahi olumlu bir gelişme olarak görülebilir, ayrıca özellikle Türkiye’de artan akaryakıt fiyatlarına bir alternatif olarak düşünülebilir.

Tüm bunların dışında, Elettrica ayrıca en son teknolojik gelişme olan Vespa Multimedya Platformu ile birlikte geliyor, bu ise sürücünün motorunu akıllı telefonuna bağlamasını sağlıyor. Bu teknoloji özgün bir insan-makine etkileşimi ile, sıvı-kristal bir ince-film-transistörü (TFT) aracılığı ile tam dijital renklerle yapılıyor.

Vespa Elettrica’nın 2018 yılında global pazara açılması bekleniyor.

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Geri Dönüyor! Bitcoin’in fiyatı bir gün içerisinde 5600 dolar seviyesine geriledi ve sonrasında 6700 dolara kadar yükseldi. Ani fiyat düşüşü sonrasında gelen bu yükseliş ise dün yaptığımız haberdeki ikinci senaryonun gerçekleşme ihtimalinin ise daha yüksek olduğu mesajını veriyor, dünkü...
Serkan Eser 13 Kasım 2017