Elon Musk’tan Önemli Açıklamalar: Dogecoin Uçtu!

Elon Musk'tan Önemli Açıklamalar: Dogecoin Uçtu!
Elon Musk'tan Önemli Açıklamalar: Dogecoin Uçtu!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elon Musk, Twitter’ın mavi tik’i için insanlardan ücret almayı planladığını doğruladı. Bunun ardından Dogecoin (DOGE) fiyatı yükseldi. Bu arada, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının arka planını sorgulamalar devam ediyor.

Elon Musk, ücretli mavi tik dedi, Dogecoin fiyatı yükseldi

İlk başta, Elon Musk’ın Twitter için gelir elde etme planlarından birinin, mavi tik’ler için ücret olduğuna yönelik söylentiler geldi. Bununla birlikte platform kullanıcılarının hemen tepkisine yol açtı. Bu eleştirmenlerden biri de sitenin en önde gelen kullanıcıları arasında yer alan yazar Stephen King’di. King, konuya ilişkin olarak şu paylaşımı yaptı:

Mavi tik’imi saklamak için ayda 20 dolar mı? Kahretsin, bana ödemeliler. Bu kurumsallaşırsa, Enron gibi giderim.

Dogecoin

Ancak Elon Musk, değişikliğin gelir elde etme girişimi olduğunu ve spam’i teşvik etmek yerine azaltmaya yardımcı olacağını söyledi. Değişikliğin gelmekte olduğunu onaylıyor gibiydi. Ayrıca, doğrulama süreci için aylık ücretin ne kadar olması gerektiği konusunda yazarla pazarlık yapmaya başladı. Musk, bu doğrultuda şu açıklamayı yaptı:

Faturaları bir şekilde ödememiz gerekiyor! Twitter tamamen reklam verenlere güvenemez. 8 dolara ne dersin? Bu uygulanmadan önce mantığını daha uzun bir şekilde açıklayacağım. Botları ve trolleri yenmenin tek yolu bu.

Bu şekilde devam eden sürece Elon Musk, son noktayı koymuş gibi. Bugün yaptığı paylaşımda şu hususlara dikkat çekti:

Twitter’ın mavi onay işareti olan veya olmayanlar için mevcut lordlar ve köylüler sistemi saçmalık. Güç insanlar için! Ayda 8 dolara mavi tik. Satın alma gücü paritesi ile orantılı olarak ülkeye göre ayarlanan bir fiyat.

Ayrıca Musk, bunun bazı avantajları da beraberinde getireceğini iddia etti. Bu kapsamda şu ayrıcalıklardan bahsetti:

Spam’ları yenmek için gerekli olan yanıtlarda, mentionlarda ve aramada öncelik. Uzun video ve ses yayınlama yeteneği. Yarısı kadar reklam. Bizimle çalışmak isteyen yayıncılar için ödeme duvarı atlama. Bu aynı zamanda Twitter’a içerik oluşturucuları ödüllendirmek için bir gelir akışı sağlayacak.

Bununla birlikte, kripto para yatırımcılarının sabırsızlandığı ‘kripto ödemesi’ konusuna girmedi. Ancak, bir takipçisinin “Harika. Kriptoyla ödeme?” yorumunu beğendi. Bu da bir işaret olarak algılandı ve DOGE’yi ateşledi. Dogecoin, gün içinde 15,72 dolara kadar sıçradı.

Dogecoin

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının gerçek nedeni

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Elon Musk geçen hafta Twitter’ın resmen devraldı. Bunun ardından medya dünyası, onun amaçlarını saplantı haline getirdi. Twitter’ı aşırı sağcı bir siyasi gündemi ilerletmek için mi satın aldı? Twitter karargahına neden bir lavabo taşıdı? Dünya hakimiyetini mi planlıyor? Araştırmacı gazeteci Jeff John Roberts’a göre cevap daha basit: Her şey ödemelerle ilgili. Biraz komplo teorisi gibi olsa da Roberts, makalesinde şu ilginç iddialara yer veriyor.

Musk, elbette, 90’ların sonlarında dev ödeme platformunu kuran ve milyarder olan çete ‘PayPal Mafyasının’ bir parçası. Ödemeler Musk’ın kanında var. İlk şirketlerinden biri, 2028 yılına kadar 104 milyon kullanıcıya ulaşacağını iddia ettiği gizemli bir Twitter ürünü için yeniden canlandırdığı X adlı bir ödeme işi. Saygın bir eski Morgan Stanley bankacısı ve şu anda bir stablecoin şirketi işleten Caitlin Long, Musk’ın Twitter’ı ödeme endüstrisini yeniden düzenlemeye yönelik uzun süredir devam eden arzusunu ilerletmek için bir araç olarak kullandığından hiç şüphesi olmadığını söylüyor.

Dogecoin

Long, Bankalar’ın işlettiği para transfer ağına atıf yapıyor. Bu bağlamda, “Tüm kariyeri boyunca ACH’yi ortadan kaldırmaya çalışıyor” diyor. Uzun süredir Musk’ın Twitter oyununu, Facebook’un 1 milyardan fazla kullanıcısına kripto cüzdanları sağlamaya çalışan Libra’nın reenkarnasyonu olarak oynuyor. Plan, Kongre’nin sert incelemesi altında suya düştü. Ancak Long, Facebook’un başarısız olduğu yerde Twitter’ın başarılı olabileceğini söylüyor. Çünkü ödeme omurgasının, çoğunlukla merkezi olmayan bir yapı olan Bitcoin Lightning ağı olduğunu kaydediyor.

Musk’ın Twitter satın alımının bir ödeme oyunu olduğuna dair daha fazla kanıt istiyorsanız, kendisine yardım etmesi için getirdiği bazı insanlara bakın. İlki Binance kurucusu Changpeng Zhao. Kriptoyla derinden ilgilenen başka bir PayPal Mafya üyesi olan David Sacks. a16z Crypto’ya yatırım yapan ve Twitter hesabında Ethereum adresi olan Sriram Krishnan. Bu kulağa bir siyasi ve medya operasyonunun ya da ödemelerin yapılması gibi mi geliyor?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Elon Musk’tan Önemli Açıklamalar: Dogecoin Uçtu!