Elon Musk Şaşırtan Twetiyle Bu Altcoin’i Zıplattı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
2.880 görüntülenme
Elon Musk Şaşırtan Twetiyle Bu Altcoin'i Zıplattı!

Tesla CEO’su Elon Musk, kişinin parasıyla geleneksel bankalara mı yoksa kripto şirketlerine mi güvenilmesi gerektiği konusundaki süregelen tartışmayı vurgulayan bir meme paylaştıktan sonra kripto para dünyasında bir kez daha manşetlere girdi. İşte detaylar…

Elon Musk, süregelen tartışmayı gündeme getirdi

Twitter ve Tesla CEO’su Elon Musk, yeni bir görsel paylaştı. Görselde, “Kripto bir aldatmacadır, parayı bankalarda tutun/Bankalar bir aldatmacadır, parayı kriptoda tutun” dilemması yer alıyor.  Musk’ın paylaşımının zamanlaması, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere teknoloji ve startup ekosistemine hizmet veren büyük bir bankacılık kurumu olan Silicon Valley Bank’ın (SVB) beklenmedik bir şekilde kapılarını kapattığı haberiyle aynı zamana denk geldi.

SVB’nin kapanması, endüstride şok dalgaları yarattı ve birçok yatırımcıyı ve yeni girişimi alternatif bankacılık çözümleri bulmaya zorladı. Bu duruma cevaben, stablecoin USDC’yi işleten önde gelen bir kripto para şirketi olan Circle, Federal Deposit Insurance Corporation’dan (FDIC) bir kurtarma planı talep etti. Firmanın baş strateji sorumlusu ve küresel politika başkanı, Circle’ın şu anda USDC’yi ABD bankacılık sistemindeki olası bir “siyah kuğu” başarısızlığından koruduğunu vurguladı.

Musk’ın tweet’i, geleneksel bankaların güvenilirliği ve Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinden daha fazla istikrar ve güvenlik sunan USDC gibi kripto para birimlerini kullanmanın potansiyel faydaları hakkında tartışmalara yol açtı. Bununla birlikte, yatırımcıları potansiyel dolandırıcılıklardan ve dolandırıcılıktan korumak için kripto alanında daha iyi düzenleme ve gözetim ihtiyacını da vurguladı.

2 Altcoin Alıyor Coinleri Satıyor

Musk’ın tweet’i DOGE fiyatını etkilemiş olabilir

Bitcoin ve Dogecoin gibi kripto para birimlerinin açık sözlü bir destekçisi olan Musk, daha önce sektörle ilgili tweet’leri nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı. Geçmişte, tweet’leri kripto para birimlerinin fiyatlarında dalgalanmalara neden oldu ve ünlülerin onaylarının piyasadaki etkisine ilişkin endişeleri artırdı. Musk’ın etkisi göreceli olarak azalsa da, attığı tweet’ler arada sırada kriptoları etkiliyor. Örneğin, bu en son tweet’ini attığı sırada popüler meme coin DOGE, 0.063 dolardan 0.068 dolara kadar yükselmiş gibi duruyor. DOGE’un fiyat değişimi aşağıdaki grafikte de görülebilir:

Dünya, karmaşık ve hızla gelişen finans ve teknoloji ortamında gezinmeye devam ederken, SVB’nin kapanması ve Musk’ın tweet’i gibi faktörler, kişinin parasını nereye emanet edeceği konusunda bilgili olmanın ve bilinçli kararlar vermenin önemini hatırlatıyor. Bir kişi geleneksel bankacılık kurumlarına, kripto işletmelerine veya her ikisine birden yatırım yapmayı seçse de, riskleri ve faydaları tartmak ve varlıklarını korumak için adımlar atmak çok önemlidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Silicon Valley Bank, Neden Sadece 48 Saatte Çöktü?
Silicon Valley Bank, Neden Sadece 48 Saatte Çöktü? Silicon Valley Bank (SVB), kısa süre önce beklenmedik çöküşüyle manşetlere taşındı. Finans dünyasının en güvenli varlıklarından birine sahip olmasına rağmen, banka sadece iki gün içinde iflas etti. SVB’nin kapanması, teknoloji endüstrisinin halihazırda artan rekabet, düzenleyici inceleme ve...
Aslı Dinçer 2 hafta önce