Elon Musk Etkisi: 400 Farklı Altcoin Çıkarıldı!

Elon Musk Etkisi: 400 Farklı Altcoin Çıkarıldı!
Elon Musk Etkisi: 400 Farklı Altcoin Çıkarıldı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası ani dalgalanmalara ve spekülatif dalgalara yabancı değil ve en son çılgınlık olan GROK tokenleri de bir istisna olmadığını kanıtlıyor. Hafta sonu boyunca, anonim geliştiriciler tarafından yaklaşık 400 farklı GROK tokenı piyasaya girdi. Böylece kripto dünyasında şok dalgaları yaratarak erken yatırımcıların zengin olmasına yol açtı. Bu tokenlar, Elon Musk liderliğindeki X’in sansürsüz ve esprili yaklaşımıyla bilinen ve kısa sürede kült haline gelen bir yapay zeka sohbet robotu hizmeti olan Grok’tan esinlendi.

Elon Musk hamlesi ile GROK tokenları yaygınlaştı

Elon Musk etkisi ile GROK tokenlarının hızla yaygınlaşması, dikkat çekti. Bu, Ethereum gibi Blockchain platformlarında token yaratmanın kolaylığına bağlanmakta. Zira herkes akıllı bir sözleşme yapıp nominal bir ücret karşılığında token çıkarma şansına sahip. Ayrıca DEX’lerin varlığı bu tokenlara anında likidite sağlanmasını ve alım satımının yapılmasını sağlıyor. Bu süreç, çeşitli Blockchainlerde çok sayıda GROK tokenının piyasaya girmesini kolaylaştırdı.

İlk veriler GROK tokenlerinin olağanüstü potansiyelini ortaya koyuyor. İlk GROK tokenı Cumartesi günü erken saatlerde Ethereum’da ortaya çıktı. Ayrıca Pazartesi sabahına kadar hızla 10 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. 4.600 sahibiyle, 24 saatte Ether (ETH) karşılığında işlem gören 10 milyon dolar değerinde token kaydetti. Böylece Elon Musk etkisi, erken yatırımcılar için önemli kazançlar sağladı. Bu tokenin en büyük sahipleri, sadece birkaç bin dolarlık ilk yatırımlarından 150.000 doların üzerinde gerçekleşmemiş kazanç elde etti. Base ağındaki bir başka GROK token, 24 saat içinde 3,5 milyon dolarlık işlem hacmi sağladı. Bununla birlikte 4,32 milyon dolarlık bir değer sağlamayı başardı. Hızlı ve önemli kârların cazibesi, birçok yatırımcıyı GROK çılgınlığına çekti.

Rug pull’lara dikkat!

Ancak, her GROK token sürümü iyi niyetli olmadı. En az on farklı GROK token projesi ise dolandırıcı çıktı. Zira likiditeyi ortadan kaldıran ve spekülatörler için önemli kayıplara neden olan “rug pull” işlemlerini gerçekleştirdi. Ayrıca kümülatif kayıplar 1 milyon doları aştı. Bu durum, bu tokenlarla ilişkili risk ve volatilitenin yanı sıra dikkatli olunması gerektiğini vurgulamaktadır. Elon Musk etkisiyle GROK altcoin çılgınlığı, fırsatçı geliştiricilerin trendlere ve tweetlere dayalı tokenlar yarattığı önceki örnekleri anımsatıyor. Ethereum’un ortak yaratıcısı Vitalik Buterin‘in tweetlerinden McDonald’s gibi resmi kurumsal Twitter hesaplarından gelen şakalara kadar, bu tokenlar değerlerinde meteorik bir yükseliş ve ardından hızlı bir düşüş yaşama eğilimindedir. Zira genellikle haftalar içinde değerlerinin %99’unu kaybederler.

Dev Şirketler ve Balinalar, SOL ve Bu 6 Coin’i Satıyor: Fiyat Düştü!

Sonuç olarak, GROK token çılgınlığı kripto dünyasının trend yaratma ve hype oluşturma becerisinin en son örneğidir. İlk yatırımcılar önemli ödüller elde etmiş olsa da piyasa, halının çekilmesi ve ani fiyat çöküşleri potansiyeli de dahil olmak üzere risklerle doludur. Her spekülatif yatırımda olduğu gibi, GROK token çılgınlığına katılmak isteyenler için dikkatli olmak kritik. Ayrıca Elon Musk liderliğindeki X ile alakalı bu gelişmeyle ilgili durum tespiti yapmak şarttır. Bu trendin devam edip etmeyeceğini ya da belirsizliğe gömülüp gömülmeyeceğini yalnızca zaman gösterecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Elon Musk Etkisi: 400 Farklı Altcoin Çıkarıldı!