Elon Musk, Kripto Para Piyasasını Sarsan O Şirketi Alabilir!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
582 görüntülenme
Elon Musk, Kripto Para Piyasasını Sarsan O Şirketi Alabilir!

Geçtiğimiz gün Kaliforniya’nın bankacılık düzenleyicileri Silicon Valley Bank’in (SVB) kapatıldığını duyurdu. SVB, bu hafta başlarında bir bankada büyük bir sorunla karşılaştı ve Silvergate Capital’den sonra bir hafta içinde kapandığını açıklayan kripto dostu ikinci banka oldu. Bu sırada, kripto para alanıyla haşır neşir olan Elon Musk, SVB’yi almasını öneren bir tweet’e yanıt verdi. İşte detaylar…

Elon Musk, SVB’yi alabilir mi?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Cuma günü, ABD’li düzenleyiciler Silicon Valley Bank’in (SVB) kapatıldığını duyurdu ve tüm varlıklarına el koydu. SVB’yi 2008’den bu yana batan en büyük bireysel banka yapan bu hamle, küresel piyasaları alt üst etti ve şirketlere ve yatırımcılara ait milyarlarca doları mahsur bıraktı. Bu kaosun ortasında Razer CEO’su Min-Liang Tan, Twitter’ın SVB’yi satın alıp dijital bir bankaya dönüştürmeyi düşünmesi gerektiğini öne sürdü. İlginç bir şekilde Twitter CEO’su Elon Musk, Min-Liang’ın tweet’ine “Fikre açığım” diyerek yanıt verdi.

Girişim odaklı platform SVB, hisse fiyatı yüzde 60 düştükten bir gün sonra düzenleyiciler tarafından kapatıldı. Her şey, Perşembe günü SVB’nin düşen mevduatlarla mücadele ederken çok ihtiyaç duyduğu parayı toplamak için bir hisse senedi arzı ve menkul kıymetleri sattığını açıklamasının ardından başladı. Tepki olarak, firmanın hisseleri New York’ta yüzde 60 düştü ve düzenleyiciler bankayı kapattıklarını açıklamadan önce ticaret askıya alındı.

Haber, Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nu (FDIC) alıcı olarak da adlandıran Kaliforniya Mali Koruma ve Yenilik Departmanı tarafından yayınlandı. SVB’nin başkanı Greg Becker, çalışanlara verdiği bir video mesajında, “bankaya bir ortak bulmak için bankacılık düzenleyicileriyle birlikte çalıştığını” söyledi. Bir anlaşmaya varılacağına dair “garanti” olmadığını da sözlerine ekledi. Silicon Valley Bank, Kaliforniya ve Massachusetts’te toplam 17 şubesiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 16. bankasıydı.

Kripto Tarihinin En Kötü Günü! Bu 8 Haber Felaket Getirdi!

Musk, finans kurumu vizyonunu paylaştı

Ancak Musk, Twitter için uygulama oluşturmaya hevesli ve SVB’yi satın alarak bankacılık altyapısını hazır hale getirmesi fazla zahmetli olabilir. Ayrıca Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter’ı en büyük finans kurumu yapma misyonunu da paylaştı. Musk, bu hafta başlarında 7 Mart’ta Morgan Stanley yöneticisi Michael Grimes ile yaptığı bir röportajda şunları söyledi:

İnsanlara uygun ödeme seçenekleri sunarak dünyanın en büyük finans kurumu olmanın mümkün olduğunu düşünüyorum.

Elon Musk Konuştu Balinalar 2 Altcoin'e Koştu

Elon Musk, PayPal’dan daha üstün bir “güçlü finans deneyimi” sunmayı planladığını söyledi. Bu nedenle, Musk, SVB’ye taşınmayı düşünebilir. Bu sırada, Silicon Valley Bank’ın kapanmasının dalga etkisinin kripto endüstrisinde de yayılması muhtemel. USDC stablecoin ihraççısı Circle’ın Silicon Valley Bank’a büyük ölçüde maruz kaldığı bildiriliyor. Öte yandan, USDT stabilcoin ihraççısı Tether, SVB’ye herhangi bir şekilde maruz kalmadıklarını doğruladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Elon Musk Şaşırtan Twetiyle Bu Altcoin'i Zıplattı!
Elon Musk Şaşırtan Twetiyle Bu Altcoin’i Zıplattı! Tesla CEO’su Elon Musk, kişinin parasıyla geleneksel bankalara mı yoksa kripto şirketlerine mi güvenilmesi gerektiği konusundaki süregelen tartışmayı vurgulayan bir meme paylaştıktan sonra kripto para dünyasında bir kez daha manşetlere girdi. İşte detaylar… Elon Musk, süregelen tartışmayı...
Aslı Dinçer 2 hafta önce