Elon Musk Tek Tweetle Bu 6 Yapay Zeka Coini Fırlattı!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
2.252 görüntülenme
Elon Musk Tek Tweetle Bu 6 Yapay Zeka Coini Fırlattı!

Kripto para piyasası ile oldukça içli dışlı olan Tesla CEO’su Elon Musk, son zamanlarda piyasanın popüler gündemi olan yapay zeka konusunda paylaşımlar yapmaya devam ediyor. Paylaşımları ile ne kadar alakası olduğu belirsiz olsa da piyasaya kırmızı hakimken bazı yapay zeka coin’leri yeşil bölgede yol almayı sürdürdü. Dogecoin (DOGE) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Elon Musk, imalı bir paylaşım yaptı, bu coinler yükseldi!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, son günlerdeki konulardan birisi de Elon Musk’ın, kurucu ortağı olduğu ve daha sonra ayrıldığı firma olan OpenAI’ye kendi ‘uyandırma önleyici’ yapay zekasıyla rakip olmaya çalıştığıydı. Twitter, Tesla ve SpaceX CEO’su, 2018’de ayrıldığı firma tarafından oluşturulan chatbot’u görünürdeki ideolojik farklılıklar nedeniyle alenen eleştirmesiyle biliniyor. Bununla birlikte, ortaya çıkan bazı haberlere göre ChatGPT’ye bir rakip oluşturmak için AI araştırmacılarına ulaşıyor.

Rapor, geçen haftaya kadar Google DeepMind’da çalışan ve The Information’a önerilen AI araştırma firmasının potansiyel şefi olarak eski işvereninden ayrıldığını doğrulayan bir makine öğrenimi uzmanı olan Igor Babuschkin’in adını veriyordu. Babuschkin, siteye Musk ile henüz herhangi bir anlaşma imzalamadığını ancak onunla çalışmakla ilgilendiğini söyledi.

Bütün bu gelişmelerin ortasında Elon Musk, 3 Mart’ya yapay zeka konusunda yine bir paylaşım yaptı. Musk, ‘Eskiden kripto parayla uğraşıyordum ama şimdi yapay zekayla ilgilenmeye başladım’ şeklinde imalı bir tweet attı. Tesla patronunun alıntı işaretleriyle verdiği mesaj, kripto etkileyicileriyle dalga geçtiği şeklinde yorumlandı.

Bu arada, kripto para piyasası Silvergate gelişmesinin ardından sert satışlarla kırmızı bölgenin derinliklerine dalarken bazı yapay zeka conileri ciddi artış kaydetti. Bunlardan birisi olan AION fiyatı yaklaşık %230 artış gördü.

Elon Musk
Günlük bazda en fazla artış gören yapay zeka conileri / Kaynak: CoinMarketCap

Tesla CEO’su yapay zeka konusunda temkinli!

Elon Musk, geçen yıl Kasım ayında piyasaya sürüldüğünden beri eski yapay zeka grubundaki oyunun kurallarını değiştiren sohbet robotunun gücünü zaman zaman övse de, uyarıda da bulundu. Musk, Aralık ayındaki bir paylaşımında “Yapay zekayı uyandırmak, başka bir deyişle yalan söylemek için eğitmenin tehlikesi ölümcül olabilir,” uyarısını yaptı. Geçen hafta OpenAI’nin kendisini azarlayarak bu eleştirileri bir sonraki seviyeye taşıdı. Bu bağlamda Musk, şunları söyledi:

OpenAI, Google’a karşı bir denge görevi görmesi için bir açık kaynak (bu yüzden ona ‘Açık’ AI adını verdim) kar amacı gütmeyen bir şirket olarak oluşturuldu. Ancak şimdi kapalı kaynak, etkin bir şekilde Microsoft tarafından kontrol edilen maksimum kârlı bir şirket haline geldi. Niyetim hiç de bu değildi.

Musk’ın OpenAI adını veren kişinin kendisi olduğuyla ilgili böbürlenmesinin doğruluğundan söz edemesek de, 2015’te ortak kurucusu olduğu firmanın gerçekten de son zamanlarda Microsoft teknoloji devinin feci Bing AI sohbet robotuyla sonuçlanmış gibi görünen milyarlarca dolarlık bir anlaşmaya girdiğini belirtmekte haksız değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Santiment: Bu 3 Altcoin İçin Büyük Dalga Geliyor!
Santiment: Bu 3 Altcoin İçin Büyük Dalga Geliyor! Kripto para piyasası 2022’deki FTX’in çöküşü ve benzer olayların şok dalgasının etkilerini hala hissetmeye devam ediyor. Piyasa, yeni yıla umutlarla girse de bunu sürdürmekte zorlanıyor. Bununla birlikte, bazı projeler piyasadan ayrışıyor ve daha iyi performans sergiliyor. Kripto...
Vural Erkan 2 hafta önce