Elon Musk Tweet Attı: DOGE Değil, Bu Altcoin Pik Yaptı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 29 Kasım 2022
2.535 görüntülenme
Elon Musk Tweet Attı: DOGE Değil, Bu Altcoin Pik Yaptı!

Blockchain tabanlı dosya paylaşım ve ödeme ağı LBRY, bir Elon Musk gönderisine cevaben bir açıklama yaptı. Teknoloji devi Apple’ın COVID-19 krizi sırasında ifade özgürlüğünü açıkça reddederek belirli arama terimlerini filtrelemeye zorladığını iddia etti. Bu açıklamanın ardından fiyatı yüzde 25’e yakın artış sergiledi. İşte detaylar…

Sansür tartışmaları ve LBRY Credits’in yorumu

28 Kasım’da Twitter’da paylaştığı bir gönderide LBRY, Apple hakkında bir iddiada bulundu. Kendilerinden COVID-19 ile ilgili her şeyin sansürünü istediklerini açıkladı. Apple’ın özellikle de aşılar ve virüsün insan kökenini sansürlemesini istediklerini belirtti. Eğer isteklerini yerine getirmezse uygulamalarının Apple mağazasından kaldırılacağı iddia edildi. Kripto şirketi, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

 Yalnızca Apple cihazlarında sonuç göstermemesi için 20’den fazla terimden oluşan bir liste oluşturmak zorunda kaldık. Terimleri filtrelemeseydik, uygulamalarımıza mağazada izin verilmezdi.

LBRY; sanatçıları, film yapımcılarını, yazarları ve diğer içerik oluşturucuları çatısı altında toplar. Küratörlerin çalışmaları üzerinde tam sanatsal ve finansal kontrol sahibi olmasını sağlar. Merkezi olmayan bir içerik paylaşım platformudur. Odysee video paylaşım sitesi, en iyi bilinen uygulamalarından biridir. Ancak bu uygulamanın iddia edilen sansüre dahil olup olmadığı net değildir.

Elon Musk tweet’ine verdiği yanıt, LBRY’i yükseltti

Blockchain firması açıklamayı, Apple’ın sosyal medya platformlarının içeriğiyle ilgili endişeler nedeniyle Twitter’da reklam vermeyi “çoğunlukla durdurduğunu” söyleyen Elon Musk’ın bir gönderisine yanıt olarak yaptı. Musk’ın tweet’i, LBRY’yi COVID-19 salgını sırasında deneyimlerini Apple ile paylaşmaya sevk etti. LBRY ayrıca, bazı kullanıcılarının videolarına “Pepe the Frog” resimleri eklediğinde, Apple’ın bunları “Reddettiğini” iddia ediyor.

Pepe the Frog, 2005’te ortaya çıkan ve o zamandan beri Hong Kong’daki protesto grupları tarafından benimsenen ve siyasi temelli ideolojide kullanılan yeşil bir antropomorfik kurbağadır. Kripto şirketi, “Apple iyi ürünler yapabilir, ancak bir süredir ifade özgürlüğüne karşı çıkıyorlar,” dedi. Şirketin açıklamaları, kripto para biriminin fiyatında yükselişe neden oldu. LBRY’nin LBC coin’i, son 24 saatte yüzde 25’in üzerinde değer kazandı. Coin, günlük bazda 0.01071 dolardayken 0.01483 dolara kadar çıktı. Yazım sırasında 0.01373 dolardan el değiştiriyor.

İnsanlar Twitter’dan ayrılma çabasında

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Musk, 28 Ekim’de Twitter’ı devraldı. Önceki Twitter yönetiminin platformdaki ifade özgürlüğünü bastırmaya yönelik yoğun çabasının kanıtı olduğu varsayılan “Twitter Dosyaları”nın yayınlanacağına dair ipuçları veriyor. Musk’ın Twitter’ı devralması ve platform için müteakip planları, bazı kullanıcıları platformdan soğuttu. Bu kullanıcılar alternatif olarak merkezi olmayan sosyal ağlar aradığını duyurdu.

Dikkat: Elon Musk, Bu 3 Kripto Parayı Pump'layabilir!

Twitter’ın kurucu ortağı ve eski CEO’su Jack Dorsey kısa süre önce Twitter’a alternatif ürününü duyurdu. Bitcoin ile çalışan yeni bir Bluesky Social uygulamasını tanıttı. 18 Ekim duyurusu, girişimin Dorsey tarafından duyurulmasından yaklaşık üç yıl sonra geldi. Amaç, kullanıcıların verileri üzerinde kontrol sahibi olmalarını ve bu verileri izinsiz olarak platformdan platforma taşıyabilmelerini sağlamaktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ECB Başkanı'ndan MiCA II Hamlesi: Bu Altcoinler Etkilenebilir!
ECB Başkanı’ndan MiCA II Hamlesi: Bu Altcoinler Etkilenebilir! Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz gün bir konuşma yaptı. Konuşmada, Bitcoin ve altcoinler ile ilgili olarak FTX krizine ve alandaki düzenlemelere işaret etti. İşte detaylar… ECB Başkanı, Bitcoin ve altcoinler için “MICA II” sinyali...
Aslı Dinçer 29 Kasım 2022