Reklamı kapat

Emin Gün Sirer ve Dr. Bora Erdamar’dan Çarpıcı Bitcoin, Blockchain ve AVA Açıklaması

Serkan Eser
Serkan Eser 7 Ocak 2020
0 görüntülenme

Kriptokoin.com – Ava Labs CEO’su ve ayrıca Cornell Üniversitesi profesörü olan Emin Gün Sirer ile BlockchainIST kurucusu ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi olan Dr. Bora Erdamar, Bloomberg HT’nin düzenlediği bir program kapsamında Blockchain teknolojisi, Bitcoin  ve kripto para sektörü ile AVA hakkında kritik açıklamalarda bulundu.

Emin Gün Sirer: Blockchain iş dünyasını değiştirecek! Bitcoin ise bekleneni gerçekleştiremedi

Ava Labs CEO’su ve Cornell Üniversitesi profesörü olan Emin Gün Sirer ile BlockchainIST kurucusu ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi olan Dr. Bora Erdamar, Bloomberg HT’nin düzenlediği bir program Blockchain, Bitcoin  ve kripto para sektörüne dair kritik açıklamalar yaptı. Emin Gün Sirer, Blockchain teknolojisinin potansiyeline inanıyor ve finans ve iş dünyasını tamamen değiştireceğini belirtiyor. Emin Gün Sirer açıklamalarına Bitcoin’in beklendiği gibi iddialı vizyonunu gerçekleştiremediğini vurgulayarak devam ediyor:

Bitcoin, “Fiat para yerine yepyeni bir para çıkarmamız mümkün. Kendi başına değer tutan bir para birimi kurmamız mümkün ve bunu insanların internetten birbirlerine göndermeleri mümkün. Bununla doların hakimiyeti otadan kalkacak!” vaadiyle ortaya çıktı. Bu müthiş ve çok dikkat çekici bir vizyon ancak gerçekleşmesi çok zor bir vizyon…. Projenin üzerinden 10 sene geçti ve dolar hâlâ egemenliğini sürdürüyor… Bitcoin ise maalesef bekleneni gerçekleştiremedi.

Şant Manukyan Bitcoin, Blockchain

Ava Labs CEO’su: Bitcoin’in işlem hızı ve merkeziyetsizlikle ilgili sorunları var

Ava Labs CEO’su açıklamalarının devamında Bitcoin’in temel 2 sorununa dikkat çekiyor ve şunları söylüyor:

Elbette piyasada çok yüksek paralar kazanıldı, ancak fiyatın daha da yükselmesi için birçok şeyin değişmesi gerekiyor. Fakat Bitcoin’in altyapısı bunu kaldırmaya uygun değil. Bitcoin bugün saniyede sadece 3-5 işlem yapabiliyor. Ayrıca bir de Bitcoin’de merkeziyetsizlik sorunu var. Bitcoin ortaya ‘merkeziyetsiz’ bir para birimi olarak çıktı. Tek bir merkez yok fakat bugün baktığımızda 19 tane Bitcoin madenci grubu var. Bitcoin’in Blockchain’inin oluşturulması 19 Çinli madencinin kontrolünde…

Emin Gün Sirer: AVA’nın amacı dolara ya da Bitcoin’e karşı rakip olmak değil

Emin Gün Sirer açıklamalarının devamında AVA platformundan ve projenin amaçlarından bahsetti. Ava Labs CEO’su hedeflerinin Bitcoin’e rakip proje geliştirmek olmadığını belirterek şunları ekledi:

AVA projesi ile bizim yapmak istediğimiz dolara ya da Bitcoin’e karşı rakip olmak değil. Ayrıca Ethereum gibi yeni bir bilgisayar kurmak da istemiyoruz. Bizim temel amacımız şu anda şirketlerin bilançolarında yer alan ve el değiştirmesi güç olan finans enstrümanlarını Blockchain’e taşımak ve tüm dünya transferini kolaylaştırmak.

Emin Gün Sirer Bitcoin

Emin Gün Sirer: 2020 yılından çok umutluyum!

Emin Gün Sirer açıklamalarının devamında AVA’nın önümüzdeki birkaç ay içinde piyasada olacağını belirtti. Ava Labs CEO’su ayrıca 2020’den beklentisini de şu sözlerle dile getirdi:

Maalesef geldiğimiz noktada kripto paralarda yeterli ölçeğe ve işlem hızına ulaşabilmiş değiliz fakat ben 2020 yılından çok umutluyum. Blockchain teknolojisinin nelere kadir olduğunu bu yıl göreceğiz. 2020’nin bütün Blockchain sektörü için çok farklı bir yıl olacağından eminim.

Dr. Bora Erdamar: AVA platformunu kullanarak Blockchain projeleri üreteceğiz

Programın bir diğer katılımcısı Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi olan Dr. Bora Erdamar da Ava Labs ile iş birliğinin yapacaklarını belirterek şunları söyledi:

Yüksek Lisans programımızın birçok projesi var. Aynı şekilde İstanbul Blockchain Okulu’ndan pek çok proje çıkıyor. Burada pek çok değerli fikir ortaya çıkmaya başladı ve en önemli ihtiyaç olan yetişmiş insan gücü büyüyor ilerliyor. Bununla beraber proje fikirlerinin hayata geçirilebileceği düzgün teknolojiyi bulmakta gerçekten zorluk çekebiliyoruz. Burada ölçeklenebilirlik ve merkeziyesizlik gibi meseleler var. Biz ancak uygun bir platform ve konsensüs protokolünü kullandığımızda bu fikirler hayata geçebilecek. Biz burada Emin Hocam ile beraber AVA platformunu kullanarak birlikte Blockchain teknolojileri projeleri üreteceğiz.

Bitcoin'in En Büyük Güvenlik Açığı Finansal Gizlilik mi?

Ayrıca Emin Gün Sirer, Türkiye’nin piyasaya süreceği merkez bankası kripto parasının çok önemli bir gelişme olduğunu vurgulayarak, AVA platformu olarak bu konuda bazı çalışmalar yürüttüklerini de ekledi. Kripto paralarla ilgili diğer kritik haberler için “50x Kâr Döngüsü” Diyen İki Usta Analistten, Bitcoin ve Litecoin Tahmini” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

SEC’in 2020’deki Yaklaşımı Kripto Uyumuna Öncelik Vermek Olacak Kriptokoin – ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu, uyum ofisi yıllık öncelikler listesine finans teknolojisi ve dijital varlıkları eklediği için bu yaklaşım kripto paraların incelenmeye devam edildiği anlamına geliyor. SEC’in Uyum Denetimleri ve İncelemeleri Ofisi’nden (OCIE) 7 Ocak...
Mesut İnan 8 Ocak 2020