Emin Gün Sirer’den Bitcoin ve Blockchain Vurgusu

Mesut İnan
Mesut İnan 19 Ekim 2019
9 görüntülenme

Kriptokoin – Türkiyenin Ekonomi Ekranı EkoTürk TV’de her Cuma Saat 15:00’da yayınlanan Kripto Gündem isimli programın bu haftaki konuğu Cornell Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Profesörü Emin Gün Sirer idi.

Bitcoin paranın yeniden Keşfi mi?

Bitcoin paranın yeniden keşfi mi şeklindeki soruya Sirer, İnsanlık tarihine baktığımızda Bitcoin’in keşfinin önemli birkaç olaydan bir tanesi sayılabileceğini ifade ediyor. Bitcoin’in kayıt tutmanın dünyaya nasıl merkeziyetsiz bir şekilde yapılabileceğini gösterdiğini ifade eden Sirer, artık üçüncü şahıslara ihtiyacımız kalmadan paranın kontrolünü kendimizin yapabildiğini ifade ediyor.

Kripto para nedir sorusuna Emin Gün Sirer, kripto paraların temelinde yatan şeyin bir hesap, bir kayıt tutma platformu olduğunu söylüyor. Bunun bir çok kullanım alanı olduğunu ifade eden Sirer, paranın en kolay kullanım olduğunu ancak en önemlisi olmadığını belirtiyor.

Önemli olanın bu platform aracılığı ile tüm dünyanın baştan aşağıya değiştirilmesinin mümkün olduğunu ifadelendiren Sirer, bunun nedenini de şu ana kadar güven gerektiren kurumların bir kenara atılmasının mümkün olduğunu vurguluyor.

Bir hisse senedi alacağınız zaman arada çok fazla kişinin olduğunu belirten Sirer, kripto para sistemlerinde artık bu üçüncü şahıslara ve kurumlara gerek kalmadığını ifade ediyor.

Satoshi

Satoshi konusuna da değinen Sirer, Satoshi’nin müthiş bir dahi olduğunu, ortaya attığı sistemin bilgisayar alanında büyük bir atılım olduğunu belirtiyor. Satoshi’den önce yüzlerce kişinin consensus denilen sistem üzerinde çalıştığını belirten Sirer, Satoshi’nin sunduğu sistem içerisinde yer almak istemediğini belirterek sistemin ne kadar merkeziyetsiz olduğunu bugün Satoshi’nin kim olduğunu bilmememizin gösterdiğini ifade ediyor.

İş dünyasını baştan aşağı düşünmek

Satoshi’nin açmış olduğu yolda çok önemli kişilerin ortaya çıktığını belirten Sirer, kripto paraların bize sunduğu şeyin bütün iş dünyasını yeniden baştan aşağı düşünmemizi sağlamak olduğunu ifade ediyor. Kripto paraların iş dünyasını baştan aşağı yenileyecek müthiş bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Sirer, var olan teknolojinin çok büyük ve devrimsel bir tekonoloji olduğunu ve çok şeyi değiştireceğini ifade ediyor.

Satoshi’nin kurduğu sistemin bir rüya gibi olduğunu ifadelendiren Sirer, bugünkü teknolojik altyapıyla bu dönüşümün sağlanmasının mümkün olmadığını da ifade ediyor.

Sertifikaların, finansal enstrümanların, kimlik bilgilerinin, tapu bilgilerinin hepsinin Blockchain sistemine geçmesini gerektiğini ifade eden Sirer, takip edilebilirlik ve izlenebilirlik için Blockchain sisteminin gerekliliğini vurguluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İşte Ripple (XRP) Fiyatının Yönünü Belirleyecek Son Dakika Haberleri Kriptokoin.com – Ripple (XRP) son dönemde Bitcoin ve Ethereum’a kıyasla güçlü bir ivme kazandı. Bu ani eğilim değişikliğinin nedeni henüz bilinmiyor. Ancak bu yükselişi, yakın zamanda gerçekleşecek olan Swell Konferansı ile ilişkilendiren analistler var. Ripple son dönemde...
Serkan Eser 19 Ekim 2019