Reklamı kapat

En Baştan Yatırım Yapsaydınız Ne Kadar Kazanırdınız: Bitcoin, Ethereum, EOS ve Ripple

Egehan Karışman
Egehan Karışman 26 Haziran 2018
66 görüntülenme

Günümüzde kriptopara dünyasında her zaman duyduğumuz beş büyük lider var. Bu yazımızda bu beş öncü koini kökeni, yapısı ve şimdiki pozisyonlarına göre inceleyeceğiz.

Futbol liglerinde olduğu gibi, kriptoparalar da en iyi koinleri ve bunların sırasını sabitlemekle birlikte bu koinlerin tarihi ve izlediği yol da oldukça ilginçtir.

Bu nedenle en değerli beş kriptoparanın yalnızca özelliklerine değil, bireysel başlangıç noktalarına ve diğerlerine kıyasla şu anda piyasada ne durumda olduklarına bakacağız.

Ayrıca eğer EOS, Bitcoin Cash, Ripple, Ethereum veya Bitcoin kriptoparalarından herhangi birine $1000 yatırmış ve elinizde tutmuş olsaydınız şu anda ne kadar paraya sahip olacağınıza bakacağız.

EOS

Şu anda beşinci sırada bulunan bu kriptopara geçen günlerde çıkaracağı yeni blockchain platformunu açıkladı. Biz yine de şimdi ticari amaçlarla çıkarılan aynı ERC-20 tokenine bakacağız.

Bu proje kimi zaman daha eski ve benzer bir ağ olan Ethereum ile karşılaştırılsa da, Ethereum’da görülen ölçeklendirilebilirlik ve aşırı yoğunluk gibi sorunları aştığı görülüyor. Proje ICO sırasında oldukça ilgi toplayarak milyarlarca dolar kazandı ve başarılı bir başlangıç yaptı.

EOS, Ethereum platformunda işlem görmek üzere çıkarıldı ve 1 Temmuz 2017’de $1.01 gibi oldukça iyi bir değerden işleme başladı. Şu anda ise $8.81 seviyelerinden işlem görüyor.

Bu demek oluyor ki eğer EOS’a 1 Temmuz 2017’de $1,000 dolarlık bir yatırım yapmış olsaydınız şu anda $8,159 dolarınız olacaktı, bu da toplam yatırımda %815.9’luk bir geri dönüşe denk geliyor.

Bitcoin Cash

Bitcoin’in ilk ve en çok bilinen fork’u Bitcoin Cash’in geliştirme ekibi bu dallanmış kriptoparayı ilk kriptopara olan Bitcoin çıktıktan 9 sene sonra çıkaracağını duyurdu.

Bu fork Bitcoin ağında görülen ölçeklendirilebilirlik ve işlem süresi gibi bazı temel problemleri çözmek adına bir ekip geliştiricinin ortaya attığı fikirle birlikte oluştu. Bitcoin Cash kimileri tarafından sevgiyle kimiları tarafından nefretle karşılansa da çıkarıldığından beri her zaman tartışmalara konu olmuştur.

Buna rağmen hatta belki bu sebeple forkk pek çok ilgiyi üzerine çekti ve popülerlikle birlikte değeri de arttı.

Bitcoin Cash Bitcoin’in ilk hard fork’u olarak 23 Ağustos 2017 yılında çıkarıldığında Bitcoin değerine bağlı olduğundan $443.10 dolar seviyesinden işlem görerken şu anda ise $774.4 dolar seviyesinden işlem görmekte.

Bu da demek oluyor ki eğer Bitcoin Cash’e 23 Ağustos 2017’de $1,000 dolar yatırım yapmış olsaydınız, şu anda $874.7 dolar kâr ederek %84.47’lik bir geri dönüş alacaktınız.

Ripple

Üçüncü sırada ise piyasaya sürüldüğünden beri oldukça dalga yaratan bir kriptopara bulunuyor.

Ripple diğer dijital paralardan temel anlamda oldukça farklı davranıyor ve bu nedenle pek çok varlıklı kişiden destek alarak yüksek değer kazandı.

Bu token herkesle paylaşılan bir veritabanına dayanan bir network’e sahip ve ister bireysel kullanıcı isterse banka olsun işlemleri onaylamak ve blockchain network’ündeki bütünlüğü sağlamak adına sunucular arasında bir sözleşme süreci mevcuttur. Diğer kriptoparaların aksine, Ripple mining düzenekleri ile üretilemez, böylece kullanıcılar herhangi bir tekele sahip olmaz ve kolayca yatırıma girebilirler.

Ripple Protokolü 2014 yılında yayınlandı ve 4 Ağustos 2014’te $0.0059 dolar seviyesinden işlem gördü. Şu anda ise Ripple’ın değeri $0.50 dolar.

Yani eğer 4 Ağustos 2014’te Ripple’a $1,000 dolar yatırmış olsaydınız şu anda $84,423.00 dolarlık müthiş bir kâr elde etmiştiniz, bu da %8,342.3’lük bir toplam yatırım geri dönüşüne denk geliyor.

Ethereum

Bitcoin’in ana rakibi zannedilen ikinci sıradaki kriptopara ise aynı blockchain teknolojisini kullansa da Bitcoin platformundan farklı amaçlara sahip. Bir para birimi olmak yerine Ethereum üçüncü taraf yatırımcılara bir yol göstererek internet üzerinden kendilerini idare edebilmelerini amaçlıyor.

İlk çıktığından bu yana Ethereum oldukça popülerleşti. Çünkü yeni bir inovasyon alanında ortaya çıkan özel bir konseptti, bu nedenle ufak tefek inişler dışında genel anlamda hızla yükseldi.

Ethereum 7 Ağustos 2015’te $2.77 dolar seviyesinden işlem görmeye başlarken şu anda ise $477.7 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu da demek oluyor ki eğer Ethereum’a 7 Ağustos 2015’te $1,000 dolar yatırım yapmış olsaydınız şu anda %17,144.8’lik bir geri dönüşe tekabül eden $170,448.4 dolarınız olacaktı.

Bitcoin

Bitcoin büyüklük, yaş ve kullanıcıların sadakati bakımından adeta kriptoparaların babası konumunda. Dünyanın gördüğü ilk kriptopara olan Bitcoin’in popülerliği zamanla adeta uçuşa geçti ve diğer hiç bir kriptoparaya benzemedi.

Uçtan uca işlemleri gerçekleştirebilen orjinal kriptoparanın yaratıcısı Satoshi Nakamoto ise adeta bir gizem olarak kaldı, her ne kadar bir takım tahminler bulunsa da kimse gerçek anlamda kim olduğunu bilmiyordu. Bu gizemin yanında bildiğimiz bir şey varsa o da Bitcoin’in bir zamanlar bir değere sahip olduğu, ancak şu anda ise erken yatırımcılar için çok, çok ve çok daha fazla değere sahip olduğudur.

Peki ne kadar çok?

Bitcoin 17 Haziran 2010 tarihinde $0.050 dolardan işlem görüyor iken şu anda $6,148.20 seviyesinden işlem görmekte.

Eğer 17 Haziran 2010 tarihinde $1,000 dolar değerinde Bitcoin almış olsaydınız şu anda göz kamaştırıcı miktarda büyük bir servete sahip olurdunuz. Yani %12,418,057.9’lık geri dönüşle $124,180,579.5 dolar.

Eğer yatırım yapmamış olsaydınız neler olacağını görmek adeta acı verici.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ripple Ağı RippleNet’i Kullanan ve Test Eden 10 Şirket Ripple’ın ağı RippleNet’i kullananlar oldukça fazla. Şimdilik bu rakam 120 civarında ve içlerinde Bank of America, Credit Agricole, Mizuha Financial Group ve Santander bulunuyor. Firmaların bir kısmı ayrıca işletme planlarında XRP de kullanıyorlar. Evet ama kaç firma...
Şebnem Ertan 26 Haziran 2018